ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 r.

Obchody Święta Niepodległości w Poraju rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. dziekana dra Zdzisława Zgrzebnego. Po przejściu ulicami miejscowości druga część oficjalnych uroczystości odbyła się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, politycznych oraz przedstawiciele firm i instytucji, wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski, liczne poczty sztandarowe z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

W swoim wystąpieniu wójt Łukasz Stachera podkreślił znaczenie święta: „Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku. Gdy myślę o poświęceniu poprzednich pokoleń, nabieram jeszcze większego zapału i energii, że szansy, którą dostaliśmy, nie możemy zmarnować”.

Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Poraja. Część artystyczna odbyła się również pod Pomnikiem Marszałka, w której uczestnicy wysłuchali występów Zespołu Śpiewaczego „Malwy” i Zespołu „Plus Minus”.

Organizatorem obchodów święta był Wójt Gminy Poraj, Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Referat Komunikacji Społecznej, Informatyki Promocji.

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali przed przemarszem kolorowe kotyliony w polskich barwach narodowych, wykonane przez uczestników Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

 

Skip to content