„A W WIGILIĘ ŚW. JANA”

Niedziela, 19 czerwca, Park „Jurajski Koziołek” w Jastrzębiu i wspaniała zabawa połączona z tradycją nocy świętojańskiej.

To wszystko zapewnili uczestnikom organizatorzy: Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie oraz Gmina Poraj i Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, a patronat medialny sprawowali: Gazeta Częstochowska i TV Orion.

Upalne popołudnie, wspaniała muzyka, wspólne wicie i puszczanie wianków świętojańskich – to wszystko złożyło się na powodzenie wydarzenia pn. „A w Wigilię św. Jana”. Na plenerowej scenie wystąpili lokalni artyści: Orkiestra Dęta z Poraja pod batutą Dariusza Pikora, Zespół Śpiewaczy „Malwy”, Jurajska Kapela Biesiadna, Kapela Biesiadna z Choronia, którzy zagrali znane i lubiane utwory zachęcając zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania. Gwiazdą wieczoru była kapela „Z Kopyta”, której skoczne melodie poderwały niezrażonych upałem zgromadzonych uczestników do tańca.

Przy wtórze muzyki odbywały się warsztaty wicia wianków prowadzone przez panie z KGW z Gminy Poraj. Każdy, kto tylko miał ochotę mógł uwić swój własny wianek, korzystając z rad i pomocy pań instruktorek, które dzieliły się wiedzą o leczniczych ziołach i ich zastosowaniu. Własnoręcznie uwite wianki można było dołączyć do pozostałych – przyniesionych na konkurs „Wianek świętojański” i stanąć w konkursowe szranki. Jury oceniało kwietne prace w dwóch kategoriach: KGW i rodzina. Podobnie jak w roku ubiegłym, warto było wziąć udział w konkursie, ponieważ nagrody były bardzo cenne. W tym roku wianki były bardzo piękne i na bardzo wyrównanym, wysokim poziomie, dlatego jury miało nie lada problem, żeby wybrać te najładniejsze. Wszystkie KGW otrzymały równorzędne 1 miejsca, a w kategorii na wianek rodzinny też nikt nie odszedł z pustymi rękami. Specjalne wyróżnienia otrzymali też najmłodsi twórcy, których wianki powstały podczas wydarzenia. Jednak żeby tradycji stało się zadość wszystkie te cudeńka zostały w barwnym orszaku zaniesione nad rzekę i puszczone na wodę.

Niejeden z uczestników tego wydarzenia na długo będzie miał w pamięci naszą imprezę, a to za sprawą ziół chętnie rozdawanych jako upominki, które uczestnicy zabrali ze sobą do domów, a o których bardzo ciekawie ze sceny opowiadała Grażyna Łoś-Kryst – skarbnik Stowarzyszenia Wspólnoty Gaude Mater .

Wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater – Roman Kryst i wiceprezes Jan Szyma oraz uczestnicy wydarzenia przy dźwiękach akordeonu Mirosława Podlejskiego i wspólnym śpiewie rzucali wianki na wodę.

Projekt dofinansowany był ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

Skip to content