„APASJONATA” PONOWNIE ZABRZMIAŁA W PORAJU!

Utalentowani uczestnicy, profesjonalne Jury oraz wspaniałe Gwiazdy, które wystąpiły podczas Koncertu Galowego – to wszystko złożyło się na XII Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

W minioną niedzielę Poraj stał się stolicą polskiej piosenki.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Stowarzyszenie Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak,

Patronat: Związek Artystów Scen Polskich (ZASP), „Gazeta Myszkowska”, „Gazeta Częstochowska”, Kurier Zawierciański”, „Gazeta Kłobucka”, „Gazeta Lubliniecka”, TV „Orion”.

Piątek (25 czerwca)

Trzydniowy Festiwal zainaugurowała wystawa pt. „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”. W Galerii Sztuki Współczesnej można oglądać przede wszystkim zdjęcia, plakaty, pamiątki, płyty, książki, ale również prace laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, który od kilku lat towarzyszy Festiwalowi. Zwiedzając wystawę można też zasiąść w wygodnym fotelu i obejrzeć fragmenty filmów o Januszu Gniatkowskim, czy z J. Gniatkowskim. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br.

Sobota (26 czerwca)

Sobota, to przesłuchania, które podobnie jak w roku ubiegłym – ze względu na panujące nadal obostrzenia – odbyły się online. Nadesłane nagrania oceniało Jury w składzie: Edward Spyrka – przewodniczący Jury, kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu, jak również wieloletni juror Festiwalu Piosenek J. Gniatkowskiego; Zbigniew Hołdys – w latach 1977-1991 lider, kompozytor i gitarzysta grupy muzycznej Perfect, dziennikarz muzyczny, w latach 80 – redaktor naczelny pisma „Non stop”, członek Polskiej Akademii Filmowej; Dariusz Kordekpolski aktor teatralny, musicalowy i filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer, piosenkarz i Orest Tsymbala – ukraiński piosenkarz, który urodził się i mieszka we Lwowie.

Mimo trudnej sytuacji, uczestnicy – również w tym roku nas nie zawiedli. Przesłuchania odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowili wykonawcy w kategoriach: II i IV, a dzięki uczestnikom z Ukrainy, Festiwal stał się już od zeszłego roku – międzynarodowy. Uczestnicy to mieszkańcy zarówno różnych zakątków Polski jak i – co nas niezmiernie cieszy – Ukrainy. Przesłuchania online z pewnością nie są wymarzoną formą oceniania dla Jurorów, niemniej w obecnej sytuacji umożliwiły organizację Festiwalu. Nie zastąpią jednak, bezpośredniego kontaktu uczestnik – juror, wzajemnej interakcji i emocji z tym związanych.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji, Jury uzgodniło następujący werdykt:

kat. II: 9-13 lat
I miejsce – Zespół „SING”, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,
II miejsce – Martyna PIECH, Stary Kocin,
III miejsce – Przemysław KULEJ, Wręczyca,

wyróżnienia:

Blanka SZYPNIEWSKA, Częstochowa,

Bartosz BĄK, Kłomnice;

kat. III: 14-18 lat
I miejsce – Natalia FROCH, Michałów,
II miejsce – Amelia KITA, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach,
III miejsce – Natalia OCHMAŃSKA, Kłobuck,

wyróżnienie:

Nikola CUBER, 16 lat, Jamki;

kat. IV: 19-59 lat
I miejsce – Nataliia KUKHAR, Ukraina, Lwów,
II miejsce – Iryna BARYLIUK, Ukraina, Lwów,

II miejsce – Zespół „BARWY LWOWA”, Ukraina, Lwów,
III miejsce – Magdalena BEDNARKIEWICZ, Jastrząb;

kat. V: powyżej 60 lat
I miejsce – Zespół „RETRO”, Miejski Ośrodek Kultury w Porębie,
II miejsce – Zespół „SZALONA PIĄTKA PLUS”, Gminny Ośrodek Kultury w Poraju,
III miejsce – Zespół „MALWY”, Gminny Ośrodek Kultury w Poraju.

Niedziela (27 czerwca)

W tym roku, niedzielny Koncert Laureatów i Gwiazd, odbył się w plenerze. Od godz. 17.00 ze sceny popłynęły znane i lubiane piosenki J. Gniatkowskiego.

Przybyłych gości – w imieniu Organizatorów, powitał Andrzej Kozłowski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”, który poprowadził pierwszą część koncertu. Gromkimi brawami przywitano: Krystynę Maciejewską-Gniatkowską – piosenkarkę, żonę wielkiego artysty, Honorowego Obywatela Gminy Poraj, radną powiatową – Annę Sochę-Korendo, Lidię Tarczyńską – redaktorkę z TVP 3 Katowice, radnych Rady Gminy Poraj: Grzegorza Bojanka, Bartosza Rajczyka i Łukasza Adamczyka oraz uczestników Festiwalu i fanów Janusza Gniatkowskiego – również tych, którzy uczestniczyli w koncercie za pośrednictwem transmisji online. Niedzielny koncert oficjalnie otworzyły: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak wraz z dyrektor GOK w Poraju – Magdaleną Ryziuk-Wilk.

[- Ubiegły, pandemiczny rok wyeliminował większość naszych spotkań. Nie mógł odbyć się finał ubiegłorocznego Festiwalu. Bardzo nam tego brakowało. Ogromne brawa należą się dla tych osób, które w latach, gdy nie mieliśmy takich możliwości jak obecnie, przy bardzo trudnych początkach przed dwunastoma laty, wierzyły w ten Festiwal i go współorganizowały. W ciągu minionych dwunastu lat Festiwal ewoluował, zmieniał się, nabierał rozpędu, rozmachu. W tym roku Festiwal się umiędzynarodowił, gdyż mamy kilkoro wykonawców z Ukrainy. Cieszy nas obecność osób, o tak dużym wachlarzu wiekowym, od najmłodszych do doświadczonych] – mówiła Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

W pierwszej części koncertu zaprezentowali się laureaci XI i XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Koncert rozpoczęli ubiegłoroczni Laureaci:

Natalia Froch – zdobywczyni I miejsca w kat. II, Lena Figler – miejsce I, kat. I, Trio Mio Amore – wyróżnienie, kat. IV, oraz zdobywczyni prestiżowej nagrody GRAND PRIX – wycieczki do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie europosła Marka Balta – Anna Majchrzak.

Każdemu z ubiegłorocznych laureatów wręczono podziękowania i książkę „Apasjonata” o Januszu Gniatkowskim autorstwa Janusza Świądra.

Festiwal to jednak nie tylko piosenka, to również konkurs plastyczny pn. „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”, który od ubiegłego roku ma zasięg ogólnopolski. To właśnie wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego było przerywnikiem w muzycznych prezentacjach.

Później na scenie królowała już wyłącznie piosenka. Wystąpili tegoroczni Laureaci: Natalia Froch, Zespół „Szalona Piątka Plus”, Przemysław Kulej, Martyna Piech i zespół „Sing”. Wszyscy Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Poraju. Zdobywcy II miejsc w młodszych kategoriach otrzymali nagrody – kupony upominkowe w kwocie 500 zł ufundowane przez Powiat Myszkowski. Co poza nagrodami? Oczywiście dyplomy, statuetki, książki, a dla niektórych nawet płyty Janusza Gniatkowskiego. Laureaci najmłodszych kategorii otrzymali karty upominkowe, a dwóch starszych nagrody pieniężne (1500 zł – I miejsce, 1000 zł – II miejsce, 700 zł – III miejsce).

Każdorazowo podczas Festiwalu Koncert Galowy podzielony jest na dwie części. W pierwszej występują Laureaci, a w drugiej Gwiazdy. W tym roku w drugiej części koncertu zaśpiewali: Elżbieta Jatulewicz – wielokrotna laureatka Festiwali Piosenek J. Gniatkowskiego, finalistka telewizyjnego programu The Voice Senior; Dariusz Niebudekaktor filmowy i teatralny, o umiejętnościach kabaretowych i wokalnych, konferansjer; Krystyna Maciejewska-Gniatkowska – tej Artystki nikomu nie trzeba przedstawiać, piosenkarka zaśpiewała przy akompaniamencie zespołu grającego w składzie: Mariusz Czernecki – klawisze, aranżacje, Przemek Szymanek – bas, Łukasz Bielawski – perkusja, Tomasz Świąć – gitara, Rafał Polegaj – trąbka, saksofon i Mirosław Podlejski – akordeon;

Dariusz Kordekpolski aktor teatralny, musicalowy i filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer, piosenkarz.

XII Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego przeszedł już do historii, ale dzięki niemu pozostało wiele wspaniałych wspomnień…

Dziękujemy Uczestnikom, Jurorom, Gwiazdom i publiczności za spędzony wspólnie czas. Szczególne podziękowania dla Hotelu „Kinga” w Żarkach Letnisku za zapewnienie noclegów dla członków Jury.

Do zobaczenia za rok!

Skip to content