ARTYSTYCZNE PRELUDIUM DO ŚWIĄT

W czwartek (22 marca br.), podopieczne z Domu Pomocy Społecznej dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie w Częstochowie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek,

wystawiły na deskach sceny sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju, Mękę Pańską pt.: „Wybory”. To niezwykłe przedstawienie ostatnich godzin życia Jezusa, w przededniu świąt Wielkiej Nocy, dostarczyło zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń. Panie z ogromnym zaangażowaniem pokazały nowe spojrzenie na to, tak ważne dla Chrześcijan, wydarzenie. Nie brakło wielu odniesień do czasów współczesnych, przez co widzowie uświadomili sobie, że etyczne wartości nie zmieniają się od wieków i każdy z nas codziennie musi dokonywać wielu wyborów, które mają ogromny wpływ na dalsze życie. W spektaklu, wyreżyserowanym przez terapeutów DPS, obok jego mieszkanek, wystąpiły również młode wolontariuszki z Poraja i Częstochowy.
Przedstawienie zostało zaprezentowane w tym dniu dwukrotnie – najpierw na widowni zasiedli podopieczni i opiekunowie z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej, a następnie dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Poraju. Wśród widzów nie zabrakło Katarzyny Kaźmierczak – zastępcy Wójta Gminy Poraj i Magdaleny Ryziuk-Wilk – dyrektora GOK w Poraju.
[- Cieszymy się, że nasza współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, mimo że jesteśmy z innych powiatów, układa się wspaniale już od kilku lat i mamy nadzieję, że tak będzie nadal]- powiedziała Agnieszka Michalczyk – pracownik socjalny DPS w Częstochowie.
[- Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są bardziej radosne – to czas kolędowania, oczekiwania na Wigilię, Pasterkę, prezenty. Trudniej jest kiedy oczekujemy przyjścia Świąt Wielkiej Nocy, a przecież to najważniejsze chrześcijańskie święta. Niełatwo przyjmujemy historię Męki Pańskiej – pełnej smutku, wyrzeczenia i bólu. Tym bardziej musimy docenić trud, jaki włożyli twórcy dzisiejszego przedstawienia – panie reżyserki i aktorzy – pensjonariuszki i wolontariuszki Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Częstochowie. To było piękne, wzruszające i mądre. Dziękuję Wam wszystkim ale też dziękuję naszym młodym widzom, że udźwignęli trudny temat i właściwie, godnie go przyjęli] – powiedziała wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

Skip to content