CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ


Centrum Edukacji Regionalnej uruchomiono w 2018 roku. Składa się na nie Izba Pamięci Gminy Poraj związana z kopalnictwem rud żelaza i kolejnictwem oraz Izba Regionalna – miejsce związane z historią i kulturą lokalną i regionalną.

Centrum to miejsce, w którym można odkryć lokalną historię, zmierzyć się z nieuchronnością upływającego czasu, ale też zatrzymać i wyrobić w sobie świadomość wartości posiadanego dziedzictwa lokalnego. Wzbudzić poczucie dumy z miejsca, w którym mieszkamy. Poznać wartość rękodzieła ludowego. Zobaczyć miejsce historii niezbyt odległej, a już tak bardzo zapomnianej.

Centrum Edukacji Regionalnej, to początek do dalszego popularyzowania historii lokalnej.
Dzięki Centrum w mieszkańcach Gminy rozbudzona została tożsamość historyczna oraz chęć dzielenia się np. pamiątkami rodzinnymi z lokalną społecznością, a przede wszystkim z najmłodszymi mieszkańcami Gminy, którzy o Centrum mówią już „mini muzeum”. Centrum jest chętnie odwiedzane przez dzieci i młodzież, ale również jest ciekawym miejscem na mapie turystycznej Gminy Poraj. Dla mieszkańców Gminy jest to mała wizytówka historyczna miejsca, w którym mieszkają i dowód, że tego rodzaju projekt miał szansę powodzenia wyłącznie dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich mieszkańców.

Zachęcamy do odwiedzenia Centrum od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00. Oprócz tradycyjnego zwiedzania proponujemy możliwość zorganizowania lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie czy sztuce ludowej.
Mamy przygotowaną salę, w której dzieci i młodzież mogą wsłuchać się w wykład nauczycieli i wziąć udział w niecodziennych warsztatach.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content