Dni Gminy Poraj – Niedziela

Ostatni dzień największego w naszym regionie święta – dorocznych Dni Gminy Poraj, zalśnił muzycznymi gwiazdami, które wystąpiły na zaproszenie wójta Gminy Poraj, Urzędu Gminy Poraj oraz Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego

na scenie rozstawionej w klimatycznej okolicy Zalewu Porajskiego na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu. Tego dnia odwiedziły nas prawdziwe sławy polskiej muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło również wielu atrakcji.

 

Na scenie głównej, rozstawionej tak, by w tle publiczności widać było wody Zalewu Porajskiego, koncerty rozpoczęły się o godz. 16.00. Prowadzącym tego dnia był ponownie niezastąpiony Dariusz Niebudek.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Jurajska Kapela Biesiadna. Grupa, której przewodzi kierownik Mirosław Podlejski, wyśpiewała własne kompozycje, których teksty opowiadają o życiu i zwyczajach na Jurze.

Kolejnymi artystami występującymi na scenie były zespoły: Plus Minus oraz Szalona Piątka Plus, które są bardzo dobrze znane porajskiej publiczności. Obie grupy działają przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, często uświetniając lokalne wydarzenia swoimi wspaniałymi koncertami. Repertuar dobrze wszystkim znanych i lubianych przebojów idealnie się nadawał na recitale nad Zalewem Porajskim, które bardzo przypadły do gustu zebranej publiczności.

Równo o godz. 18.00 sceną zawładnęła pierwsza z zaproszonych muzycznych gwiazd – Izabela Trojanowska. Ta popularna piosenkarka i aktorka, która lubi łamać stereotypy i iść pod prąd, bardzo chętnie wystąpiła na Dniach Gminy Poraj, czując się na scenie jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Scena to jej żywioł, a publiczność wprost ją uwielbia. Występując z wielką werwą i charyzmą, zaśpiewała swoje największe przeboje, m.in. „Wszystko czego dziś chcę” i „Tyle samo prawd ile kłamstw” oraz utwory z najnowszej płyty. Dzięki temu porajska publiczność miała okazję poznać nowy wizerunek piosenkarki i wysłuchać jej najlepszych kompozycji.

Oryginalnym supportem dla kolejnej gwiazdy był występ 12-letniego ucznia Szkółki Perkusji, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, Macieja Zawadzkiego. Ten niezwykle utalentowany młody perkusista ma już za sobą kilka ważnych występów na rozmaitych konkursach i festiwalach. Pod okiem nauczyciela Przemka Smacznego, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który grał m.in. z zespołem Button Hackers, Iwoną Węgrowską, Nefre, Tomq, Fragua, Krakowskim Chórem Gospel, Kasią Zarębą, Sebastianem Rucińskim i Kosmą Kalamarzem, Maciej Zawadzki wspaniale szkoli swoje umiejętności w grze na perkusji i zaczyna odnosić pierwsze sukcesy.

Po rockowym, perkusyjnym wstępie, na scenie pojawił się Kuba Sienkiewicz. Ten popularny polski rockowy muzyk, wokalista i gitarzysta, autor tekstów i z zawodu lekarz neurolog, wystąpił na scenie Dni Gminy Poraj ze swoim solowym repertuarem. W towarzystwie sesyjnych muzyków z Myszkowa – Sebastiana Rusińskiego (gitara), Przemysława Smacznego (perkusja) i Tomasza Wójcika (bas), wyśpiewał swoje największe hity, które nagrywał również z zespołem Elektryczne Gitary. Cała zebrana publika rewelacyjnie się bawiła w takt znanych każdemu z nas przebojów: „Człowiek z liściem na głowie”, „Kiler”, „Głowy Lenina”. Wspaniała muzyka, ironiczne poczucie humoru, cięty język oraz dystans do siebie sprawiają, że na koncertach Kuby Sienkiewicza nie jest nudno, a wszyscy wychodzą z nich zachwyceni. Tak samo było i u nas.

Tradycyjnie wisienką na torcie Dni Gminy Poraj jest występ Gwiazdy Wieczoru. W tym roku była to Beata Kozidrak i Bajm. Legenda polskiej sceny rockowej, która występuje już nieprzerwanie 40 lat, zaśpiewała na porajskiej scenie największe swoje przeboje, jak choćby „Piechotą do lata””, „Biała armia”, „Szklanka wody”, „Nie ma wody na pustyni”, „Józek nie daruje ci tej nocy”. Każdy zna te teksty, więc niedzielny wieczór nad Zalewem upłynął pod znakiem mocnego chóru głosów licznie zgromadzonej publiczności. Beata Kozidrak z niesamowitą charyzmą oraz wielkim zapałem śpiewała wielkie hity, imponująco poruszała się na scenie i tańczyła, a także zagadywała publiczność i opowiadała ciekawe anegdoty oraz historyjki. Każdy, kto tego dnia był pod sceną przekonał się osobiście, że zarówno Beata, jak i cały Bajm mają się dobrze, są pełni energii i nadal płynie w nich gorąca, sceniczna krew. Warto było przyjechać do Jastrzębia i obejrzeć koncert prawdziwej Królowej Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Z pewnością ten występ pozostanie na długo w pamięci wielu osób, które w niedzielę zajrzały nad Zalew Porajski.

Ostatniego dnia święta Gminy Poraj 2018 wszyscy wykonawcy występujący na scenie również otrzymywali statuetkę Przyjaciela Gminy Poraj oraz kwiaty. Ten drobny, ale bardzo serdeczny gest jest niezwykle ciepło przyjmowany przez artystów i miło kojarzy się z naszą gminą. Ponadto zespół „Szalona Piątka Plus” otrzymał tego dnia tytuł „Promotora Gminy Poraj” za kilka lat wytężonej pracy, które przekładają się na wspaniałe wyniki na ogólnopolskich festiwalach, a także na doskonałą, muzyczną wizytówkę Gminy Poraj. Wszyscy wykonawcy zostali również tego dnia obdarowani wspaniałymi „porajskimi łódkami” wykonanymi przez uczestniczki warsztatu artystycznego Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

Przez wszystkie Dni Gminy Poraj części artystycznej towarzyszyły jak zwykle liczne atrakcje. Wesołe miasteczko „Franko” z Czech, atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne, w tym oczywiście Koła Gospodyń Wiejskich „Malwy”, które tradycyjnie co roku serwują wszystkim przepyszne placki ziemniaczane, kiermasze rozmaitości i gadżetów, loterie i zabawy – to tylko część pozostałych niespodzianek, które czekały na wszystkich nad Zalewem Porajskim tego weekendu.

Niestety trzy dni fantastycznej zabawy upłynęły jak z płatka. Każdy, kto był w miniony weekend nad Zalewem dobrze o tym wie. Ale nie ma się co martwić. Kolejne Dni Gminy Poraj już za rok!

Skip to content