Muzyczna Walentynka dla Bliskich

W miniony piątek, sala widowiskowo-kinowa „Bajka” w Poraju, wypełniona była po brzegi, a to za sprawą wyjątkowego projektu, który był artystyczną formą wyrażenia przez młodych artystów miłości i sympatii w stosunku do swoich najbliższych.

Tego popołudnia publiczność była niezwykle życzliwa dla wykonawców i mocno trzymała kciuki za każdy występ. Niemogło być inaczej, bowiem widowni

[- „Muzyczna walentynka dla bliskich” to projekt, który powstał specjalnie z myślą o Państwu, o rodzicach, dziadkach, znajomych – jednym słowem o osobach, które nie szczędzą swego czasu, zaangażowania, a nierzadko również pieniędzy, by wspierać tu występujące dzieci i młodzież w realizacji ich muzycznych pasji. Na „bajkowej” scenie zobaczymy wykonawców, którzy rozwijają swoje talenty pod okiem instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego. Niektórzy swoją muzyczną – wokalną, taneczną, czy też instrumentalną – przygodę rozpoczęli kilka lat temu, ale zobaczymy też tych, którzy wystartowali dopiero od niedawna]- mówiła rozpoczynając koncert dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
„Muzyczną walentynkę” rozpoczął mocnym, rockowym brzmieniem 9-letni perkusista – Maciej Zawadzki, który zaprezentował się w utworze Rage Against the Machine – pt.”Killing in the name”.
Po Maćku za perkusją zasiadł jego starszy kolega – Mikołaj Tomzik (18 l.), który wspólnie ze Stevie Wonderem zagrał „Superstitious”. Kolejny z perkusistów – Mateusz Pasek (15 l.) zagrał dla wszystkich utwór Adele pt. „Rolling in the deep”. Klasa perkusji w Gminnym Ośrodku Kultury prowadzona jest od 2012 roku. Instruktorem jest Przemysław Smaczny – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Po trójce indywidualistów przyszedł czas na występy zespołowe. Przed publicznością zaprezentował się całkiem nowy projekt, a mianowicie zespół „Nieformalna Grupa Wsparcia”, którą stworzyli:
gitarzyści: Monika Romańska, Tomasz Romański, Paweł Grzybowski oraz Kacper Kowacki – uczniowie w klasie gitary, którą prowadzi w GOK-u – Bartłomiej Chyla,
saksofonista Nataniel Kwiecień, który szkoli sie pod okiem instruktora – Pawła Mastalerza,
perkusista – M. Pasek i trzy wokalistki z zespołu „Plus Minus”: Roksana Sapota, Natalia Nowotna i Marcelina Kocjan.
Cały band zabrzmiał w dwóch utworach: „Dzieci” oraz „Ta sama chwila” i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.
Kolejna muzyczna odsłona podczas piątkowego koncertu należała do zespołu „Plus Minus”, czyli starszej grupy „Nastolatek”, a po nich w wiązance tańców śląskich zaprezentował się Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, który od kilku lat nieprzerwanie prowadzą instruktorzy: Bożena Dróżdż, Anna Szczęsna i Zdzisław Zasuń.
Różnorodność wykonawczą piątkowego koncertu podkreślił swoim występem zespół „Poraj Street Dance” – formacja tańca nowoczesnego, która od kilku miesięcy doskonali swój warsztat pod kierunkiem instruktora – Łukasza Reja. Dzieciaki pokazały taneczne ewolucje i udowodniły, że już kilkumiesięczne próby mogą zaprocentować fajnym efektem na scenie.
Następna formacja, która tego wieczoru zaprezentowała się na deskach „Bajki”, to z kolei najmłodsza grupa „Nastolatek”. Tego zespołu nikomu nie trzeba przedstawiać. Działa on nieprzerwanie od blisko 40 lat, a prowadzą go Ewa Matuszczyk i Adam Grajdek. Po dziecięcych piosenkach ponownie przyszedł czas na folklorystyczną odsłonę, a tę zaprezentowały ponownie – tyle że tym razem w wiązance tańców krakowskich – dzieci z zespołu „Poraj”.
„Muzyczna Walentynka dla Bliskich” zakończyła się piosenką finałową, podczas której na scenie pojawili się wszyscy wykonawcy i ich instruktorzy.
Obecny na sali wójt Łukasz Stachera podziękował artystom i pogratulował im talentu. [- Cieszę się, że tak wiele młodych osób może rozwijać swoje umiejętności i pasje w Gminnym Ośrodku Kultury, a przecież nie jest to całość działań adresowanych do dzieci przez naszą instytucję. Pamiętam o naszych plastykach, o zajęciach z ceramiki, szachach – w tych działaniach młodzi ludzie również osiągają doskonałe wyniki, uczestniczą w konkursach zdobywając uznanie w ocenie jury. Dla mnie to ogromna satysfakcja i dlatego wciąż będziemy poszerzać ofertę adresowaną do dzieci i młodzieży i tworzyć im nowe przestrzenie, w których będą mogli się realizować zgodnie z ich zainteresowaniami i pasją]- mówił wójt Ł. Stachera.
Również przewodnicząca Rady Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak nie szczędziła ciepłych słów pod adresem młodych wykonawców. Gratulowała też ich rodzicom. [-Doskonale zdajemy sobie sprawę jak wiele wysiłku również od Państwa wymaga artystyczna edukacja waszych dzieci. Gratuluję Państwu Waszych Pociech. Z ogromną przyjemnością obserwowałam dzisiejszy koncert , tym bardziej, że widziałam ile radości sprawia dzieciom muzyka, taniec i śpiew]- mówiła K. Kaźmierczak.
Przewodnicząca K. Kaźmierczak – jako szefowa sztabu WOŚP – podziękowała również przy tej okazji wszystkim za wsparcie kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który i tym razem Gmina Poraj zwieńczyła kolejnym sukcesem w postaci wrzuconych do puszek ponad 22.000 zł.
[- Mam nadzieję, że koncert się Państwu spodobał i w przyszłym roku w podobny sposób uczcimy walentynkowe święto. Dziękuję wykonawcom, instruktorom i Państwu – życzciwej publiczności, która nie szczędziła dzisiajszego wieczoru braw naszym młodym artystom]- mówiła M. Ryziuk-Wilk.

Skip to content