NIEZWYKŁA PODRÓŻ W CZASIE

W piątek, 25 października dzieci z przedszkola „Leśne Skrzaty” w Poraju, przyszły z wizytą do Gminnego Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Dzieci zwiedziły funkcjonujące przy GOK-u – Centrum Edukacji Regionalnej.

W Izbie Pamięci Gminy Poraj, w niezwykłą podróż po górniczej przeszłości naszej gminy, zabrał wszystkich Wiesław Popielak – emerytowany nauczyciel języka polskiego i historii. Dzieciaki z zapartym tchem słuchały ciekawych opowieści o górnikach, ich ciężkiej pracy, narzędziach, którymi się posługiwali wydobywając rudę żelaza oraz tradycjami związanymi z górnictwem i ich świętem. Dzieci mogły przymierzyć górnicze kaski, a nawet czapkę z ozdobnym pióropuszem z munduru galowego. Każdy mógł też dotknąć i zobaczyć na własne oczy jak wygląda ruda żelaza.

Podczas spotkania nie zabrakło opowieści dotyczącej kolei warszawsko-wiedeńskiej, która wiodła przez Poraj. Dzieci zobaczyły jak niegdyś wyglądał dworzec w Poraju, rozkłady jazdy pociągów, lampa zawiadowcy stacji…

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Izby Regionalnej. Tam najmłodsi mogli zobaczyć przedmioty, które niejednokrotnie znają jedynie z babcinych opowieści, zobaczyć jak kiedyś wyglądał telewizor, radio czy telefon – poprzednik tak popularnego i znanego wszystkim smartfona. Dzieci poznały zwyczaje panujące dawniej na polskich wsiach, jak również mogły podziwiać rękodzieło nadesłane na Konkurs Rękodzieła Ludowego organizowany w trakcie Folkloriady Jurajskiej, wykonane tradycyjnymi technikami artystycznymi.

Ich różnorodność – rzeźba, wycinanki, różnego rodzaju hafty oraz słomkowy „pająk” wiszący pod sufitem, wzbudziły zachwyt przedszkolaków.

Korzystając z okazji, że w Galerii Sztuki Współczesnej trwa jeszcze wystawa fotografii Anny Paterek, dzieci miały możliwość obejrzeć czarno-białe zdjęcia tworzące mozaikę z „okruchów wspomnień” autorki.

Maluchy, oprócz dużej dawki wiedzy na temat górnictwa rudy żelaza, kolejnictwa oraz tradycji naszego regionu, otrzymały foldery XIII Folkloriady Jurajskiej oraz słodki poczęstunek.

Skip to content