RADOSNE KOLĘDOWANIE

Boże Narodzenie to czas szczególny – czas radości, pojednania i oczekiwania na nadchodzące Święta. W naszych domach unosi się zapach pieczonych pierników i stojącej w pokoju choinki.

Wokół słychać melodie umilające czas świątecznego oczekiwania.

Najpiękniejsze kolędy i piosenki związane ze Świętami Bożego Narodzenia można było usłyszeć i zanucić w sali widowiskowo-kinowej „BAJKA” w Poraju, podczas koncertu, który odbył się w niedzielę 15 grudnia, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Kolędowanie to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek zbliża ludzi, buduje między nimi więź i daje poczucie bliskości, której tak bardzo nam brak w ciągu całego roku. Chwila zadumy i refleksji nad treściami zawartymi w śpiewanych kolędach daje możliwość jak najlepszego, najpełniejszego przygotowania się do nadchodzących Świąt. To właśnie z tego powodu miniona niedziela była tak wyjątkowa. Licznie przybyłych gości gorąco powitała wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak oraz Andrzej Kozłowski, który poprowadził niedzielny koncert.

Na scenie porajskiej „Bajki”, kolędy i pastorałki, w różnych aranżacjach, zaprezentowali utalentowani wykonawcy nie tylko z naszej gminy. Zróżnicowanie wieku, bogaty różnorodny repertuar oraz niepowtarzalna osobowość wykonawców, złożyły się na wielowymiarowe świąteczne widowisko muzyczne.

Jako pierwsza sceną „Bajki” zawładnęła Orkiestra Dęta z Poraja, która pod batutą kapelmistrza Dariusza Pikora, wprowadziła licznie zebraną na widowni publiczność w świąteczny nastrój. Kolejny zespół goszczący na scenie to „Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Poraj”, któremu akompaniował Zdzisław Zasuń, a prowadzony jest przez instruktorki: Bożenę Dróżdż i Annę Szczęsną. Następnie ze sceny wybrzmiały radosne, świąteczne melodie w wykonaniu „Nastolatek”, przygotowanych przez Ewę Matuszczyk i Adama Grajdka. Publiczność mogła również wysłuchać świątecznego repertuaru solistów ze „Studia Piosenki”, które swoje talenty muzyczne „szlifują” pod czujnym okiem Marleny Labochy-Makieły. Na zakończenie koncertu zaśpiewała Monika Kleber z Częstochowy, która swoim występem zamknęła część muzyczną wieczoru.

Przepiękne programy stworzone z nastrojowych kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, przygotowane przez wszystkich artystów, stworzyły magiczny, ciepły koncert, będący muzyczną dedykacją od Gminnego Ośrodka Kultury dla wszystkich mieszkańców gminy oraz współpracujących z GOK-iem osób. Dla najmłodszych wykonawców zostały przygotowane słodkie upominki oraz dyplomy grzeczności podpisane przez Elfa Grzecznoznawcę i samego Świętego Mikołaja!

Podczas tego uroczystego wieczoru nie zabrakło podsumowań – zgromadzona publiczność obejrzała film składający się ze zdjęć wykonanych w trakcie wydarzeń kulturalnych organizowanych przez GOK w trakcie ubiegłego roku.

Tradycyjnie podczas kolędowania zostały wręczone nagrody laureatom VII Gminnego Konkursu Plastycznego dla dorosłych i młodzieży na Najładniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową. Artyści otrzymali nagrody finansowe (miejsca I-III) oraz rzeczowe (wyróżnienia). Najlepsi w tym roku – zdaniem jury – okazali się:

I miejsce – Anna Pasek,

II miejsce – Olga Niemczyk,

III miejsce – Maria Kowalska,

wyróżnienia: Kamila Gajzner i Katarzyna Mańka.

Zdobywcom nagród gorąco gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Jednak kolędowanie i wręczenie nagród w świątecznym konkursie plastycznym to nie wszystkie atrakcje przygotowane przez GOK Poraj dla zgromadzonych gości. Koncertowi Kolęd towarzyszył Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym można było zakupić świąteczne rękodzieło oraz upominki: oryginalne stroiki, ręcznie zdobione bombki, kartki świąteczne, aniołki, skrzaty a nawet wspaniałe, pachnące Świętami pierniki.

Z okazji zbliżających się Świąt życzymy Państwu aby Święta Bożego Narodzenia były bliskością i spokojem a Nowy Rok – Dobrym Czasem.

Wesołych Świąt!

Skip to content