Reprezentacja Gminy Poraj w Brennej

W miniony weekend (13-14 lipca br.) w Brennej odbył się 52. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych. Gminę Poraj reprezentowały trzy zespoły śpiewacze: „Malwy”, „Kalina” oraz „Choronianki”.


W ciągu dwóch dni w Brennej podziwiać można było prawie 80 grup śpiewaczych, kapel i zespołów regionalnych z całego województwa śląskiego. Wśród uczestników Przeglądu znalazły się zespoły z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, a także ziemi częstochowskiej i Beskidów. Artyści zaprezentowali dawne pieśni wykonywane a cappella lub z akompaniamentem, a zespoły regionalne zaprosiły widzów do oglądania tańców i zwyczajów swojego regionu. Przegląd w Brennej jest świętem śląskiej kultury, tej o wiejskim charakterze i rodowodzie, który pokazuje jej wielkie bogactwo i różnorodność w strojach, pieśniach, muzyce, gwarze i zwyczajach.
Gminę Poraj doskonale zaprezentowały nasze zespoły śpiewacze. Panie na co dzień swoje wokalne umiejętności szlifują pod okiem instruktorów: Mirosława Podlejskiego („Malwy”), Romana Krysta („Choronianki”) oraz Zdzisława Zasunia („Kalina”). Zespoły prężnie działają przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. [- Z ogromną przyjemnością wysłuchałam prezentacji naszych zespołów i skonfrontowałam je z innymi wykonawcami. Było świetnie. Jestem dumna z tego jak dobrze poradziły sobie nasze panie w Brennej. Tego rodzaju Festiwal, to doskonała okazja do integracji środowiska artystycznego i porównania swoich umiejętności. Spotkaliśmy w Brennej wiele zespołów, które już niedługo pojawią się na Folkloriadzie. Nasze zespoły śpiewacze bardzo spodobały się publiczności, a piosenkę „W zielonym gaju” z „Malwami” śpiewała cała publika. Jutro wyniki. Trzymam kciuki za całą naszą FOLKOWĄ REPREZENTACJĘ!]- mówi dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.

Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 18 lipca br.(czwartek).

Skip to content