SEKCJA SZACHOWA

Porozumienie o powołaniu sekcji szachowej LKS Polonii Poraj podpisane zostało w grudniu 2005 roku. W 2006 Sekcja występowała w Lidze Okręgowej Seniorów woj. Śląskiego. Od 2007 r. do dzisiaj w Lidze tej jest jedna sekcja, a druga w Lidze Okręgowej Juniorów, gdzie gra młodzież.

Od powstania sekcji nasza młodzież uczestniczy w kolejnych edycjach Turnieju Szachowego Grand Prix Częstochowy, w skład którego wchodzą 4 turnieje w odstępach jednego miesiąca.

Dzieci uczestniczą również w turniejach szachowych organizowanych z okazji Dnia Dziecka oraz z okazji Mikołajek, które odbywają się w Gliwicach. W roku 2007 i 2008 Dawid Bednarski zajął 3 miejsce w woj. Śląskim w kategorii do 16 lat.

W 2008 roku drużyna Polonii Poraj w Turnieju Wojewódzkim Złota Wieża 2008 roku w Czechowicach Dziedzicach zajęła III miejsce.

Największe osiągnięcie sekcji:

Wygrane w marcu 2009 roku w XVII cyklu Turniejów Szachowych Grand Prix o Mistrzostwo Częstochowy Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Szachach. W grupie szkół Podstawowych Zawodnicy Polonii okazali się bezkonkurencyjni. W grupie chłopców zajęli 3 pierwsze miejsca.

Mistrzem Częstochowy Szkół Podstawowych w szachach został zawodnik Polonii Poraj – Dominik Łukaszewicz. Wicemistrzostwo zdobył Robert Wiewióra, a trzecie miejsce wywalczył Marcin Gajewski. Agata Gajewska była także 3 wśród dziewcząt. Dawid Bednarski wywalczył 4 miejsce w grupie Szkół Ponadgimnazjalnych.

W roku 2009 Polonia Poraj w Lidze Okręgowej juniorów zajęła 16 miejsce na 26 drużyn.

Inne osiągnięcia:

Juniorzy:

Dawid Bednarski posiada II kategorię szachową

Dominik Łukaszewicz zdobył w 2009 IV kategorię szachową

Agata Gajewska posiada IV kategorię szachową

Robert Wiewióra posiada IV kategorię szachową

Mateusz Sitek posiada V kategorię szachową

Agata Kuter posiada V kategorię szachową

Seniorzy:

Krzysztof Kabała posiada I kategorię szachową

Igor Pyrkosz posiada I kategorię szachową

Krzysztof Nowak posiada III kategorię szachową

W GOKu przynajmniej raz w roku organizowany jest otwarty turniej szachowy z podziałem na szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i dorosłych.

Sekcja dysponuje 2 tablicami demonstracyjnymi, 12 kompletami szachów, 8 zegarami szachowymi. Zajęcia sekcji prowadzone są w sobotę przez Panią Elżbietę Pyrkosz posiadającą I kategorię szachową, prowadzącą również od ponad 20 lat z dużym powodzeniem UKS Hetman Częstochowa.. W zajęciach sekcji bierze udział od 15 do 20 uczestników. Instruktorem jest Pan Andrzej Błoński.

Skip to content