Świąteczne Granie w Poraju

W miniony weekend (10 i 11 grudnia) Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju zorganizował „Świąteczne granie”. W sali widowiskowo-kinowej Bajka rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy.
W sobotę przed publicznością zaprezentowali się najmłodsi wykonawcy: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, „Nastolatki”, „Plus Minus”, gitarzyści: Monika i Tomek Romańscy oraz Kornelia Kluźniak , a także Sylwia Majchrzak, Magdalena Olszewska i zespół „Dzika Plaża”.
Młodzi artyści stworzyli ciepły, świąteczny nastrój, a licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała kolejno występujących wykonawców. „Świątecznemu graniu” towarzyszył Kiermasz Rękodzieła, na którym można było zakupić bożonarodzeniowe ozdoby.
W niedzielę odbył się ciąg dalszy kolędowania, a na scenie pojawili się: Orkiestra Dęta z Poraja, Konrad Maszczyk, Zespoły śpiewacze: „Kalina”, „Choronianki” i „Malwy” z Jurajską Kapelą Biesiadną. Wystąpił również zespół instrumentalno-wokalny z Żarek Letniska, Kapela Biesiadna z Choronia oraz „Szalona Piątka Plus”. Program muzyczny został wzbogacony o prezentacje wierszy i opowieści świąteczne, które przygotowali członkowie Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą”. Całość wspólnie poprowadzili: dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk i kierownik Referatu Promocji – Andrzej Kozłowski.
Wśród publiczności oklaskującej artystów obecni byli przedstawiciele władz gminy i powiatu: wójt – Łukasz Stachera, wicewójt – Katarzyna Kaźmierczak, wicestarosta myszkowska Anna Socha -Korendo, przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Pawłowski oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy – Mariusz Karkocha. Swoją obecnością zaszczycił nas również ks. proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa – Zdzisława Zgrzebny.
W trakcie koncertu wręczono nagrody laureatom „IV Gminnego Konkursu Plastycznego Dla Dorosłych i Młodzieży Na Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy”. Jury w składzie: Magdalena Ryziuk-Wilk – przewodnicząca Jury, Zofia Chwastek, Ewelina Kustra oraz Klaudia Zalega zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:
Kategoria Gimnazjum
I miejsce – Barbara Wywiał – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Żarki Letnisko
II miejsce – Klaudia Michalik – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Żarki Letnisko
III miejsce – Zofia Bączyńska – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Żarki Letnisko
III miejsce – Maria Janusiewicz – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Żarki Letnisko
Wyróżnienia
Kornel Czaplewski – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Żarki Letnisko
Emilia Rogalska – Gimnazjum i. K. Górskiego w Poraju
Kategoria Dorośli
I miejsce – Anna Błaszczyk
II miejsce – Magdalena Rogalska
II miejsce – Anna Pasek
III miejsce Justyna Kondys
Wyróżnienia
Barbara Pasternak
Maryla Kowalska
Laureatom nagrody wręczali: wicestarosta Powiatu Myszkowskiego – Anna Socha-Korando, wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera, wicewójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk, przewodniczący Rady Gminy Poraj – Andrzej Pawłowski oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Poraj – Mariusz Karkocha.
W niedzielę odbyła się również III Gminna Prezentacja Potraw Bożonarodzeniowych. Tradycyjne, przepięknie udekorowane dania, wykonane zostały przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina”. W ramach uznania Wójt Łukasz Stachera wręczył paniom dyplom za pracę na rzecz Gminy Poraj. Mieszkańcy gminy mogli skosztować kilkudziesięciu potraw, które znalazły się na Bożonarodzeniowym stole. Spróbować można było min.: karpia w sosie kurkowym, dorsza w sosie cytrynowym, śledzików smażonych w occie z wina czerwonego, śledzi w zalewie Danusi, sałatki pieczarkowej z ryżem, sałatki warstwowej ze śledziem, sałatki śledziowej z granatem, karpia w galarecie pomarańczowej, kulebiaka, kutii, polędwicy ze szpinakiem w cieście francuskim, pasztetu z dziczyzny z marynowanym pieprzem, pasztetu z galaretką z żurawiny, pasztetu z jajkiem, mięsa pieczonego z dzika, nalewki żurawinowo- malinowo-wiśniowej z miodem, rolady szpinakowej z łososiem, piernika, strucli z makiem, pierogów z pieczarkami i kapustą, barszczu czerwonego, uszek z grzybami. Pierogów ze śliwkami i migdałami.
[- Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim zdrowia i szczęścia oraz samych sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku zarówno w życiu osobistym, jak i na polu zawodowym ]- mówił wójt – Ł. Stachera.

Skip to content