VII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr

 

Koncert z udziałem kilku tysięcy chórzystów oraz instrumentalistów zwieńczył VII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr, który 20. maja odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

w tym ogromnym przedsięwzięciu artystycznym nie zabrakło przedstawicieli Gminy Poraj, którą reprezentowały zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury tj.: Orkiestra Dęta z Poraja, Zespół Śpiewaczy „Malwy” wraz z Jurajską Kapelą Biesiadną i Zespół Wokalno-Instrumentalny z Żarek Letniska.

Muzycy spotykają się w Licheniu w cyklu dwuletnim. Jak wyjaśnił ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium, każdorazowo Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu organizowany jest w dniu zbliżonym do daty 18. maja, czyli rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy pragną złożyć hołd papieżowi-Polakowi.

[- Udział w tym wydarzeniu, to ogromny zaszczyt dla członków Orkiestry i źródło niezapomnianych wrażeń] – mówi Marek Salamoński – prezes Orkiestry Dętej z Poraja. Tego samego zdania są wszyscy członkowie zespołów, którzy

Głównym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 12.00. Z kolei ok. godz. 17.00, na schodach prowadzących do licheńskiej świątyni, rozpoczął się koncert wszystkich muzyków, którzy tego dnia przybyli do licheńskiego Sanktuarium. Podczas koncertu  wierni mogli usłyszeć utwory takie jak: „Laudate Dominum”, „Ave verum”, „Alleluja”, „Gaude Mater Polonia” czy „Santo Subito”. Nie zabrakło także pieśni stanowiących oprawę muzyczną Mszy św.: „O Maryjo, witam Cię”, „Ciebie, Boga, wysławiamy”, „Abba, Ojcze”, „Boże, coś Polskę” oraz ukochanej przez św. Jana Pawła II „Barki”.
W programie przewidziano również wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”, „Hymnu Watykanu” i „Marsza strażaków”.
W VII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”, w Licheniu, wystąpiło ponad 60 orkiestr dętych i 30 chórów z całego kraju.

W trakcie zlotu każdy chór oraz orkiestra, które wzięły udział w tegorocznym spotkaniu w Licheniu, otrzymały w prezencie sadzonkę dębu. Rośliny zostały wyhodowane z żołędzi dębu św. Jana Pawła II, który rośnie na placu przed licheńską bazyliką, tuż obok fontanny. Ten symbol ma przypominać uczestnikom zlotu, iż warto wcielać w życie i przekazywać kolejnym pokoleniom naukę św. Jana Pawła II.

 

Skip to content