WIGILIA GMINNA 2016

Po raz szósty radni, sołtysi, duchowni oraz przedstawiciele władz i instytucji publicznych Gminy Poraj, a także licznie zaproszeni goście spotkali się w środę 14 grudnia w sali OSP w Choroniu na Wigilii Gminnej.

Na suto zastawionych stołach znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy, a wszyscy zgromadzeni mogli osobiście złożyć sobie życzenia i przełamać się opłatkiem.
Na zaproszenie wójta Łukasza Stachery oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju Magdaleny Ryziuk-Wilk w sali bankietowej remizy chorońskiej jednostki OSP spotkali się m.in. wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, ks. prałat prof. Marian Duda, proboszcz parafii w Choroniu ks. Jan Lisiecki, proboszcz parafii w Jastrzębiu ks. Marek Latos, proboszcz parafii w Poraju ks. Zdzisław Zgrzebny, dyrektor Domu Opieki Społecznej „Caritas” w Poraju siostra Judyta wraz z siostrą Kingą, przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski, sekretarz Gminy Poraj Maria Magdalena Gurbała, kierownicy referatów Urzędu Gminy Poraj, skarbnik UG Poraj Jadwiga Zasik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Giermala, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Wągrowska-Kumor, p.o. kierownika ZEAS Anna Kukla, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych Gminy Poraj, kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jerzy Ślusarz, główny specjalista w Powiatowym Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Monika Mrożek, zarząd gminny OSP na czele z prezesem Mariuszem Karkochą, prezesi jednostek gminnych OSP oraz druhowie strażacy, członkowie Związku Kombatantów na czele z prezesem Józefem Gajdzikiem, prezes Związku Żołnierzy WP Grzegorz Sawicki, przewodniczący Kół Emerytów i Renistów wraz z reprezentacjami, prezesi oraz członkowie organizacji pozarządowych, zespoły działające przy GOK wraz z instruktorami, a także koła KGW z Gminy Poraj.
Gospodarz opłatkowego spotkania, wójt Łukasz Stachera, podsumował mijający rok, jednocześnie dziękując przybyłym gościom za zaangażowanie i współpracę, a także złożył wszystkim życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Gorąco podziękował paniom z KGW Choronianki, które jak co roku, przygotowały smaczne potrawy wigilijne.
Po części oficjalnej nastąpiło poświęcenie opłatków przez ks. prałata prof. Mariana Dudę oraz ks. Jana Lisieckiego. Tradycyjne przaśne płatki chlebowe zostały wręczone zaproszonym gościom, którzy łamiąc się nimi wzajemnie, składali sobie życzenia. Po tym pięknym geście wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu.
Jak nakazuje tradycja, każda wieczerza wigilijna nie może się odbyć bez wspólnego kolędowania. Nie inaczej było podczas Wigilii Gminnej. W ramach części artystycznej tego wieczoru na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta z Choronia, Szalona Piątka Plus, Zespół Wokalno-Instrumentalny z Żarek Letniska, KGW Malwy, KGW Kalina oraz Kapela Biesiadna z Choronia. Wszyscy artyści przedstawili tradycyjne, polskie kolędy, które wprowadziły gości w świąteczny nastrój. Podobnie jak piękna dekoracja sali, która także stworzyła niezwykłą atmosferę zbliżających się świąt. W tym celu specjalnie przygotowana przez druhów OSP z Choronia ogromna choinka została udekorowana koronkowymi cudeńkami wykonanymi własnoręcznie przez uczestniczki Warsztatów Szydełkowania, organizowanych regularnie przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.
Zebrani przy świątecznym stole goście wspólnie przeżywali Gminną Wigilię, która tradycyjnie co roku jest pięknym wstępem do Świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych rodzinnie w każdym naszym domu.

Skip to content