15-LECIE KGW „MALWY”

Podczas niedzielnego Festiwalu Kapel Podwórkowych zgromadzona publiczność i goście uczcili Jubileusz 15-lecia KGW „Malwy” z Poraja.

KGW działa od 2007, a jego przewodniczącą jest Halina Podlejska. KGW „Malwy” tworzą również Zespół Śpiewaczy, który działa pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. W swoim repertuarze ma dziesiątki utworów ludowych, przyśpiewki ludowe, biesiadne i obrzędowe, a także wiele utworów autorskich skomponowanych przez Mirosława Podlejskiego. Koło aktywnie uczestniczy w imprezach lokalnych, krajowych, przeglądach oraz konkursach. Jako Zespół Śpiewaczy występuje corocznie na Dożynkach Powiatowych. Zespół Śpiewaczy występował także poza granicami naszego kraju, na Słowacji i w Czechach. Corocznie występuje na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych podczas Folkloriady Jurajskiej. Czynnie bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez GOK oraz Gminę Poraj. Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju kultury, animowania przedsięwzięć artystycznych i promocję Gminy Poraj w roku 2012, otrzymał tytuł „Mecenas Kultury” w kategorii Altruista. KGW „Malwy” są dobrze znane mieszkańcom Gminy Poraj, chętnie angażują się w życie społeczno-kulturalne Gminy, zawsze życzliwie, optymistycznie nastawione do życia udowadniają, że aktywność artystyczna i społeczna może iść w parze.

W ubiegłym roku Sejmik Województwa Śląskiego przyznał KGW „Malwy” honorową odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

Z okazji Jubileuszu „Malwy” otrzymały serdeczne życzenia od Posła na Sejm RP – Zdzisława Wolskiego, Dyrektor GOK – Magdaleny Ryziuk-Wilk, Radnych Powiatowych: Anny Sochy-Korendo i Mariusza Karkochy, Radnych Rady Gminy Poraj. W imieniu Izabeli Leszczyny – Posłanki na Sejm RP ciepłe słowa przekazał asystent – Przemysław Bąk. Nie mogło również zabraknąć serdeczności od Wójt Gminy Poraj – Katarzyny Kaźmierczak,

[- Z okazji Pięknego Jubileuszu 15. Rocznicy działalności artystycznej składamy wyrazy uznania i podziękowania za aktywną, pełną zaangażowania i oddania pracę na rzecz kultywowania lokalnych tradycji i folkloru. Wasza postawa jest cenną wskazówką dla innych oraz świadectwem, że są ludzie dobrej woli i wielkiego serca, dla których dobro, możliwość realizacji uzdolnień i zainteresowań oraz czerpana z tego radość, są wartościami nadrzędnymi. Życzymy, by nie zabrakło Wam zdrowia, a praca społeczna na rzecz drugich niech dostarcza zadowolenia i satysfakcji. Na zakończenie przytoczę słowa Józefa Piłsudskiego: „Bo kto nie szanuje przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”]- mówiła Wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak.

Życzenia Solenizantkom składali również: Sołtys Choronia – Edward Mizera, KGW „Jarzębina” z Żarek Letniska, Barbara Skóra z Koła Emerytów w Choroniu. Były serdeczności, kwiaty i upominki. „Malwy” otrzymały też czeki na 2000 zł (od Wójt Gminy Poraj i Rady Gminy Poraj) oraz 1500 zł (od GOK Poraj), które na pewno dobrze spożytkują. Każda z „Malw” otrzymała pamiątkową ceramiczną statuetkę wykonaną przez Zofię Chwastek. GOK Poraj podarował także specjalny obraz jej autorstwa, na którym pięknie prezentowały się malwy – kwiaty, od których Panie wzięły nazwę swojego Koła. Nie zabrakło również podziękowań od samych Jubilatek, które skierowały je do Wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak, Dyrektor GOK Poraj – M. Ryziuk-Wilk, akompaniujących im dzielnie podczas występów: Mirosława Podlejskiego i Krzysztofa Korumbla, byłej członkini Grażyny Hanzlik i wszystkich życzliwych im osób. W ramach podziękowań każdy otrzymał jubileuszową krówkę.

Malwom” życzymy kolejnych wspaniałych jubileuszy i zapału do dalszej pracy artystycznej i społecznej.