95 LAT CHOROŃSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ ORAZ 10-LECIE KAPELI BIESIADNEJ Z CHORONIA

Władze Gminy Poraj, Goście i Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego, nie zapomnieli o tak ważnych rocznicach i uhonorowali Jubilatów podczas Chorońskich Prażuchów.

Rok 2024 jest bardzo ważny w kalendarzu Chorońskiej Orkiestry Dętej oraz Kapeli Biesiadnej z Choronia. To właśnie w tym roku mija 95 lat, od kiedy Orkiestra rozpoczęła swoją działalność, natomiast jubileusz 10-lecia obchodzi Kapela Biesiadna z Choronia.

Jubileusz 95–lecia Orkiestry Dętej w Choroniu – to okazja uczczenia wielopokoleniowej tradycji muzycznej, ale także osób, które swoją pasją i poświęceniem sprawiły, że w Choroniu do dziś przetrwał zwyczaj wspólnego muzykowania.

Jubileusz był okazją do wręczenia podziękowań za wieloletnią współpracę i był okazją do złożenia życzeń i gratulacji. Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak wraz z przewodniczącą Rady Gminy Poraj – Ewą Masłoń oraz radną Martą Męcik wręczyły Orkiestrze czek wartości 1000 zł oraz pamiątkową statuetkę. Również czek wartości 1000 zł oraz list gratulacyjny został wręczony przez dyrektor GOK Poraj – Magdalenę Ryziuk – Wilk. Pamiątkową statuetkę Orkiestra otrzymała także od Mariusza Karkochy – Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Poraju oraz Tomasza Marchewki Komendanta Gminnego OSP. Jerzy Kimla – sołtys Choronia wraz z byłym sołtysem Edwardem Mizerą również w podziękowaniu za wieloletnią pracę wręczyli Jubilatom drobne upominki. Orkiestra w podziękowaniu za współpracę także przygotowała niespodziankę w postaci pamiątkowych kubków, które zostały wręczone: wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak, dyrektor GOK Poraj – M. Ryziuk – Wilk, radnym z Choronia: E. Masłoń i M. Męcik, T. Marchewce, M. Karkosze, J. Kimli oraz E. Mizerze.

Orkiestra podczas wspaniałego koncertu uczciła pamięć dwóch członków Orkiestry, którzy odeszli w tym roku: Rafała Potębskiego oraz Zbigniewa Wieczorka.

Piękny utwór Orkiestra zadedykowała kapelmistrzowi Tomaszowi Radoszowi dziękując za wspólne lata pracy.

Podczas sobotniego koncertu Jubilaci, zaprezentowali się w różnorodnym, bogatym repertuarze.
Wspaniały koncert na długo pozostanie w pamięci licznej publiczności, a my życzymy Orkiestrze jeszcze długich, długich lat działalności oraz dalszych sukcesów. Podczas Prażuchów goście mogli wpisać się do pamiątkowej księgi Orkiestry Dętej z Choronia.

Jubileusz 10 – lecia Chorońskiej Kapeli Biesiadnej był również okazją do wręczenia podziękowań za wieloletnią współpracę oraz złożenia życzeń i gratulacji założycielom i członkom Kapeli: Józefowi Ślusarzowi oraz Kazimierzowi Noszczykowi. Panowie z rąk wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak oraz przewodniczącej Rady Gminy Ewy Masłoń otrzymali pamiątkową statuetkę, a także czek wartości 500 zł. List gratulacyjny jak również czek wartości 500 zł wręczyła Panom dyrektor GOK Poraj – M. Ryziuk- Wilk. Prezes Koła Pszczelarzy w Choroniu – Władysław Rajczyk wraz z Edwardem Mizerą także przygotowali drobne upominki.

Chorońska Orkiestra Dęta – jako jedna z nielicznych w kraju, od dziewięćdziesięciu pięciu już lat działa samodzielnie, a nie przy zakładzie pracy czy straży pożarnej. Orkiestra Dęta w Choroniu powstała 18 grudnia w 1929 r. pod nazwą „Stowarzyszenie Orkiestry Dętej”. Powstało ono z inicjatywy mieszkańców, przy wsparciu finansowym księdza proboszcza Augustyna Kańtocha. Pomysłodawcami byli – Hipolit Zielnica i Franciszek Potempski.
Na przestrzeni ponad 90-ciu lat Orkiestra uczestniczyła w bardzo wielu imprezach, zarówno państwowych jak i kościelnych. Od 1986 roku szefem Orkiestry jest Wiesław Duda, który w 2014 roku otrzymał statuetkę „Mecenas Kultury” za wieloletnią, społeczną działalność na rzecz Orkiestry i zaangażowanie w jej rozwój.

Kapela Biesiadna z Choronia

Założycielami i członkami Kapeli są dwaj Panowie: Józef Ślusarz oraz Kazimierz Noszczyk.
Ich repertuar jest różnorodny od piosenek biesiadnych po najnowsze utwory. Występują na licznych imprezach kulturalnych organizowanych zarówno w Gminie Poraj, jak i w całym kraju. Kapela bierze udział w wielu przeglądach oraz konkursach. Występy kapeli zdobywają serca rozbawionej publiczności.

Życzymy zacnym Jubilatom niesłabnącej pasji, która jest najlepszym motorem do działania i źródłem wspaniałych sukcesów oraz nieustannego uznania w oczach i sercach publiczności.