„BAJKOWY” WIECZÓR ZE SZTUKĄ

W piątkowy wieczór (16 listopada) w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju odbyło się niezwykłe spotkanie ze sztuką. Przede wszystkim goście Gminnego Ośrodka Kultury zapoznali się z twórczością poety – Przemysława Pilarskiego.

Podczas autorskiego spotkania poeta zaprezentował twórczość z najnowszego tomiku poetyckiego pt.: „Często chowam się w Twej dłoni”. Wydarzeniu towarzyszył recital Winicjusza Pilarskiego oraz wystawa ceramiki i malarstwa Marty Jędrzejewskiej.

Spotkanie w kameralnej atmosferze poprowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Magdalena Ryziuk – Wilk, która przywitała i przedstawiła pisarza.

Przemysław Pilarski to poeta pochodzący z Poraja, aktualnie mieszkający w Częstochowie. Jak sam

siebie opisuje; jest poetą, który tworzy od 13 roku życia. Fascynuje się twórczością Cypriana Kamila Norwida. Publikował w miesięczniku „Sztuka Osobowa”, „Gazecie Myszkowskiej”; „Gazecie Częstochowskiej', tygodniku „Chwila dla Ciebie”. Jest Laureatem Nagrody Honorowej za prozę poetycką w VIII Międzynarodowym Konkursie Poezji Chrześcijańskiej 2015 w Opolu oraz w Konkursie Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego zorganizowanym przez OPK „Gaude Mater” w Częstochowie. Interesuje się filozofią, religią, psychologią, polityką i sztuką artystyczną oraz masażem. Lubi aktywny wypoczynek na łonie natury.

Z tomu zatytułowanego „Często chowam się w Twej dłoni”, który został wydany w 2018 roku autor przedstawił kilka swoich wierszy w tym trzy kluczowe:

Twarz pokerzysty”, „Dobrze, że Twa dłoń ogrzewa jeszcze”, „Wyroki Boże” oraz wiersze dedykowane najbliższym osobom: „Skowronek” , „Labirynt”, „Artysta”.

Na całość tomu składa się zbiór 143 wierszy, które zostały napisane na przełomie lat 2014 – 2018. Wiersze poruszają różnorodne tematy, jednak głównie kwestie egzystencjalne, dotykające relacji człowieka z otaczającą go rzeczywistością, czy z innymi ludźmi. Liryczny nastrój wieczoru podkreśliły, przeplatając recytowane wiersze, covery piosenek w wykonaniu Winicjusza Pilarskiego – syna poety. Winicjusz gra na gitarze i śpiewa covery piosenek różnych gatunków. Jest członkiem dwóch chórów. Pasjonuje się dubbingiem i animacją. Prowadzi własny kanał na You Tube. Uczęszcza do 3 klasy liceum.

W ten wyjątkowy wieczór poezji Przemysława Pilarskiego wysłuchali m.in.: członkowie Klubu Literacko – Historycznego „Pod Strofą”, przyjaciele, rodzina autora, oraz harcerze- przyjaciele Winicjusza. Na koniec spotkania można było zakupić tomik z dedykacją autora.

Skip to content