CERAMIKA DLA NAJMŁODSZYCH

We wtorek (13 października) odbyły się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie cykliczne warsztaty artystyczne adresowane do dzieci w przedziale wiekowym 7 – 11 lat. Zapoczątkowały je warsztaty z ceramiki, prowadzone przez instruktora ds. plastycznych Zofię Chwastek. W zajęciach mogło uczestniczyć 6 dzieci. Ograniczenia spowodowane są sytuacją epidemiologiczną.

Co dzieciom dają takie zajęcia?

Okazuje się, że bardzo dużo, a mianowicie lepienie z gliny rozwija wyobraźnię sztuką. Z ponurej i szarej masy ma coś powstać, wówczas zaczyna działać wyobraźnia dziecka. Bezkształtna glina zaczyna nabierać konkretnych kształtów. Każdy uczestnik zajęć może zrobić coś fajnego z gliny. Niektórych form można się po prostu nauczyć, a jeśli ktoś ma talent, zmysł artystyczny, wówczas jest w stanie wyjść poza to, czego ktoś go nauczył i ulepić coś całkowicie samodzielnie. Według własnej wyobraźni. Ceramika uczy cierpliwości i wytrwałości. Dzieci nie tylko muszą być skupione przez cały czas, który jest potrzebny do lepienia. Dodatkowo nie mogą od razu zobaczyć pełnego efektu swojej pracy. Wytworzenie figurki to długotrwały proces. Lepienie, wypalanie, malowanie i znowu wypalanie.

To są zajęcia, które mają cieszyć każdego. To nie konkurs. Każda praca jest niepowtarzalna, a poza tym dzieci lepią na każdych zajęciach tyle figurek, że u każdego da się znaleźć prawdziwą perełkę. Dodatkowe zajęcia pozwalają na kreatywne spędzenie wolnego czasu, to świetny sposób na rozwijanie zdolności artystycznych. Lepienie z gliny wspiera rozwój małej motoryki, czyli sprawności palców i dłoni.

Wszystkie dzieła dzieciaków należą do nich, ale do domu zabierają je dopiero po szkliwieniu.

Zachęcamy dzieci do udziału w następnych zajęciach w listopadzie.

Małych uczestników warsztatów ceramicznych, które odbyły się w wakacje, zapraszamy po odbiór prac w dniach: 28 – 30.10.2020, godz. 8.00 – 16.00, GOK w Poraju.

Skip to content