Skip to content

Dni Gminy Poraj 2018 – sobota

Tegoroczne Dni Gminy Poraj jak zawsze trwały trzy dni, podczas których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od soboty większość wydarzeń tradycyjnie miała już miejsce na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji „Zalew Atrakcji” w Jastrzębiu, gdzie organizatorzy, czyli wójt Gminy Poraj, Urząd Gminy Poraj oraz Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego przygotowali szereg atrakcji.

Od soboty 14 lipca rolę prowadzącego na scenie wszystkie kolejne etapy Dni Gminy Poraj 2018 przejął rewelacyjny konferansjer Dariusz Niebudek. Aktor teatralny i filmowy, znany głównie z „Listy Śląskich Szlagierów”, wielu seriali, filmów i reklam, zachwycił wszystkich swoją osobowością oraz trafnymi komentarzami oraz wstawkami gwarą rodem ze Śląska. To właśnie jemu przypadł zaszczyt powitać i odpowiednio zapowiedzieć wszystkich kolejnych wykonawców, którzy wkraczali na scenę.

Sobotnie występy na scenie Dni Gminy Poraj 2018 w tym roku rozpoczęła dobrze znana naszej widowni Chorońska Kapela Biesiadna. Następnie wystąpił 5-osobowy zespół „Cooltura”, który pomimo młodego wieku ma już spore doświadczenie sceniczne i potrafi zaskoczyć wszystkich wspaniałymi wykonaniami muzyki rozrywkowej na żywo.

O godz. 17.00 sceną zawładnął duet polsko-włoski: Halina Benedyk i Marco Antonelli, którzy razem po raz pierwszy zaśpiewali w 1984 r. na Festiwalu w Opolu wielki przebój „Frontiera”. Znany w całej Polsce hit przyniósł im ogromną popularność, jednak drogi artystów się rozeszły. Na szczęście po 25 latach para znów się spotkała, by nagrać nową płytę. Od tego czasu Halina Benedyk i Marco Antonelli razem koncertują po całej Polsce, śpiewając najsłynniejsze polskie oraz włoskie przeboje. I właśnie te wspaniałe utwory, jak choćby „Solo Noi” („Tylko My”), mogła usłyszeć porajska publiczność.

Po włoskiej podróży nadszedł czas na rodzimą muzykę w wykonaniu lokalnego zespołu „Sąsiedzi”, rodem z Żarek Letniska i Częstochowy. Pięcioosobowa grupa młodych ludzi, którzy grają głównie muzykę religijną z nutą folku, zachwyciła wszystkich swoim świeżym brzmieniem i mądrymi tekstami.

 

Następnie z utworami ze spektaklu „Skazany na bluesa” zaprezentował się Maciej Lipina. Ten twórca, znany bardziej jako wokalista, gitarzysta i autor utworów muzycznych niż zawodowy aktor, który rewelacyjnie odegrał główną rolę w historii o Ryśku Riedlu, porwał naszą publiczność wspaniałą baśnią o Śląsku, wplecioną w historię o przyjaźni, wolności i miłości, ale przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą. Oczarowani słuchacze ze wzruszeniem słuchali tej muzycznej opowieści.

Po chwili bluesowej refleksji wójt Łukasz Stachera oficjalnie otworzył Dni Gminy Poraj 2018 życząc wszystkim udanej i fantastycznej zabawy. Wreszcie nadeszła też długo oczekiwana chwila na prawdziwą petardę wieczoru, czyli koncert Bednarka, który występował już u nas w 2012 r. Ten niesamowicie energiczny muzyk wprost wskoczył na scenę, by dać szalony, pełen emocji i zabawy koncert reggea. Wszyscy, zarówno młodzi, jak i starsi, wspaniale się bawili w rytmach słonecznej, ciepłej muzyki w klimatach z Jamajki.

Po wspaniałym koncercie nadszedł czas na pokaz sztucznych ogni. Rewelacyjny show fajerwerków trwał kilka minut i stanowił wspaniałe widowisko muzyczno-pirotechniczne, które w tym roku dosłownie zapierało dech w piersiach.

Wieczór zakończył, również lokalny, zespół „Dzika Plaża”, który zaprezentował ciekawe, polskie i zagraniczne, covery w swoich własnych, bardzo oryginalnych, akustycznych aranżacjach. W rytm dobrze znanych przebojów wszyscy chętnie się bawili i niechętnie opuścili teren OSWiR o północy.

Tradycyjnie wszyscy artyści występujący tego dnia na scenie otrzymali od władz Gminy Poraj, tj. wójta Łukasza Stachery i jego zastępczyni Katarzyny Kaźmierczak, a także od dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Magdaleny Ryziuk-Wilk lub kierownika Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji Andrzeja Kozłowskiego statuetkę Przyjaciela Gminy Poraj (o ile takowej jeszcze nie posiadali), kwiaty oraz pamiątkowe gadżety wykonane prze uczestniczki pracowni artystycznej Centrum Integracji Społecznej w Poraju.