ELEKTRONICZNA PODRÓŻ Z VALISKĄ

W niedzielne popołudnie (22 października) Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju zaproponował niezwykłą podróż z muzyką elektroniczną. Koncert składający się z dwóch części był okazją do zapoznania się z nurtem muzyki elektronicznej.

Podróż rozpoczął Grzegorz Bojanek – mieszkaniec Poraja, artysta zajmujący się tworzeniem oraz promocją polskiej muzyki ambient, elektronicznej i eksperymentalnej w Polsce i za granicą. Współzałożyciel polsko – chińskiego projektu “ChoP”, gdzie wraz z Zen Lu kontynuują poszukiwania na polu ambientu. Współpracował z brytyjskim reżyserem i twórcą wideo, którym jest Isaac Julien. Muzyka Grzegorza Bojanka i Zen Lu została wykorzystana przez Brytyjczyka w jego 9-ekranowym dziele pt: „Ten Thousand Waves”, a także filmie „Better Life”. Grzegorz współpracował z wieloma artystami z Polski, Chin i Stanów Zjednoczonych. Nawet ci, którzy z twórczością Grzegorza dotąd się nie zetknęli, od razu zachwycili się muzycznym obrazem jaki wykreował w „Bajce”, a na jaki złożyły się różnorodne w stylu i nastroju dźwięki.
VALISKA, czyli Krzysztof Sujata, wystąpił w części drugiej. Artysta urodzony w Polsce, ale od dziecka mieszkający w Calgary, w Kanadzie, tworzy ziarniste, czasem delikatne przestrzenie dźwiękowe, co stawia go w jednym szeregu z takimi artystami jak Tim Hecker, Rafael Anton Irisarri, czy Grouper.
[- Valiska tworzy swoją muzykę bazując na samodzielnie rejestrowanych próbkach dźwiękowych, nagraniach terenowych oraz brzmieniach klasycznych syntezatorów. Część jego muzyki oparta jest na modyfikowanych partiach wokalnych. Valiska stara się powstrzymywać przed zbędną obróbką, ograniczając się jedynie do stosowania podstawowych efektów]- mówiła zapowiadając koncert Valiski – dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
Valiska to słowo pochodzące oczywiście od polskiego słowa “walizka” i odnosi się do podróży – dowolnie interpretowanej przez słuchacza. [- Muzyczna podróż z Valiską była bardzo oryginalnym przeżyciem i ciekawą propozycją dla naszych mieszkańców. Było to przedsięwzięcie niekomercyjne, adresowane do wielbicieli muzyki elektronicznej, słuchaczy, którzy nie boją się eksperymentować, szukać nowych przestrzeni muzycznych]- mówi dyrektor GOK, która artystom wręczyła kwiaty wykonane przez uczestników Centrum Integracji Społecznej w Poraju, oraz pięknie ilustrowane albumy wydane przez Powiat Myszkowski. Każdy z słuchaczy mógł też bliżej przyjrzeć się sprzętowi, jaki do tworzenia swojej muzyki, wykorzystuje Valiska. Była też chwila, by zamienić kilka słów z Artystami.

 

Skip to content