ELŻBIETA JATULEWICZ – KOBIETA ROKU 2020!!!

Rozpędzająca się trzecia fala pandemii koronawirusa wymusiła zmianę sposobu organizacji corocznego Dnia Kobiet
Rokrocznie na tym wspaniałym święcie, panie reprezentujące różne organizacje społeczne działające w Gminie Poraj, integrowały się, mile spędzając czas w Kinie Bajka lub innym miejscu na kulturalnej mapie gminy. Tym razem było inaczej…

W poniedziałkowe popołudnie 8 marca br., w Sali Narad Urzędu Gminy odbył się zupełnie inny Dzień Kobiet, niż zwykle. Choć uśmiechu, mieszającego się z zadumą, nie zabrakło, to jednak nikt w tym dniu o świętujących paniach nie zapomniał. Szczególnie pamiętała o nich wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak. By choć w małym stopniu dać wyraz wdzięczności, podkreślić rolę kobiet w życiu publicznym i społecznym naszej gminy oraz docenić w symboliczny sposób wkład przedstawicielek płci pięknej w rozwój gminy, szczególnie w obszarze kultury, w Urzędzie Gminy Poraj spotkali się: wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, radny powiatowy Mariusz Karkocha, sołtys Żarek Letniska Michał Drzewiecki, dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk- Wilk i z-ca kierownika Referatu Organizacyjnego Andrzej Kozłowski.

Wszyscy uczestnicy spotkania, mieli żywo w pamięci wydarzenia sprzed roku. Niemal równo rok temu wybuchła pandemia, a uroczyste święto Gminnego Dnia Kobiet było ostatnim przedsięwzięciem z udziałem szerokiej grupy uczestników, organizowanym przez GOK przed pandemią. Jednak pomimo odmienności sposobu uczczenia tego wyjątkowego Święta, w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie mogło zabraknąć kontynuacji tytułu „Kobieta Roku Gminy Poraj”. Nadawany on jest Kobietom, które aktywnie uczestniczą w życiu społecznym Gminy, poprzez zaangażowanie się w jej rozwój, promocję, realizację swoich pasji.

Tym razem ten zaszczytny tytuł przypadł Elżbiecie Jatulewicz, która została ”Kobietą Roku 2020”. Pani Ela otrzymała z rąk przedstawicieli władz Gminy specjalny dyplom okolicznościowy, jubilerski upominek oraz kwiaty. Nie zabrakło doniosłej chwili, związanej z wręczeniem okazjonalnego dyplomu, w którym nie zabrakło wielu ciepłych słów uznania dla laureatki i serdecznych gratulacji.

Treść okolicznościowej laudacji oraz wiersza dla Kobiety Roku 2020 prezentujemy na poniższych zdjęciach.

ELŻBIETA JATULEWICZ

Urodziła się w 1950 roku, w Zawierciu, gdzie ukończyła szkołę podstawową i Liceum Pedagogiczne. W 1969 roku rozpoczęła pracę w Szkołach Podstawowych: w Ryczowie, w Będuszu i Żarkach-Letnisku. Od marca 1996 r. została awansowana na konsultanta ds. edukacji artystycznej i regionalnej w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Częstochowie. Od stycznia 2007 roku została zatrudniona na stanowisku zastępcy Kierownika Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Ze względu na specyfikę pracy od 2011 roku pełniła funkcję Głównego Specjalisty ds. Kontaktów Oświatowych.
Ukończyła Pedagogikę Pracy Kulturalno-Oświatowej w Częstochowie, Studia Podyplomowe z zakresu konstruowania i ewaluacji programów nauczania w Instytucie Badań Oświatowych w Warszawie oraz szereg kursów doskonalących i kwalifikacyjnych w dziedzinie edukacji. Jest nauczycielem dyplomowanym, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli z listy MEN, edukatorem z listy MENiS.

Przez 27 lat pracy w szkole wprowadzała nowatorskie metody nauczania oparte na zabawie i działaniach artystycznych (teatralnych, wokalnych, plastycznych), wynikiem czego były nagrody dla zespołów dziecięcych przez nią prowadzonych.

Najważniejsze ogólnopolskie to:
Brązowa Jodła Kielce – 1996 r. dla zespołu teatralnego „Trubadurzy” za autorski program „Przez dziurkę od klucza”
Złota Jodła Kielce – 1988 r. – Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej dla zespołu teatralnego „Przypadek” za spektakl autorski „Dziecko tego nie lubi” – dla autorki za scenariusz a dla zespołu za prezentację
Złota Maska Poznań -1989 r. – nagroda najwyższa za scenariusz i muzykę do spektaklu „Dziecko tego nie lubi”
II nagroda na OFTA – Łódź 1990 r.
II nagroda dla zespołu wokalnego „Przypadek” za autorską piosenkę „Italia” – 1992 r. oraz „Skarżypyta” 1993 r., gdzie również II nagrodę otrzymała przygotowana przez nią solistka Ola, za autorską piosenkę E. Jatulewicz – „Pomalować świat” na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Nowa piosenka w starym Krakowie”, a także wyróżnienia w następnych latach.
III nagroda za tekst piosenki „Śpiewać w duecie” oraz dla duetu „Ania z Martą”, które przygotowała – na Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Piosenki o Szkole.

Jest autorką programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży emitowanych na antenie ogólnopolskiej i w telewizji satelitarnej. W programach tych występowały zespoły artystyczne (prowadzone przez nią), a często uczniowie całej szkoły.

Oprócz tekstów scenariuszy, piosenek, komponowała także muzykę, za którą otrzymała nagrodę na Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

Wśród telewizyjnych programów wymienić należy: Spektakl „Dziecko tego nie lubi – 1989 r. emitowany w czterech kolejnych wakacyjnych wydaniach 5.10.15. bardzo popularnego programu dla dzieci i młodzieży ukazującego się na antenie ogólnopolskiej TVP. „Prima Aprilis w Żarkach- Letnisku” program wg pomysłu z tekstami, muzyką i wspólnie reżyserowany z Tadeuszem Brosiem, z udziałem dzieci i mieszkańców Żarek – Letniska – Teleranek – 1990 r.
„Tajemnica pamiętnika” – program autorski emitowany w cyklicznej audycji < Mój program na antenie> wybrany w konkursie na scenariusz programu telewizyjnego -1993 r.
Program „Dziecko w skrzynce” – powstał w oparciu o autorskie pomysły – emitowany na wszystkich kontynentach, a u nas w Polsce na kanale 1 Plus.

Za swoją pracę na rzecz kultury szkolnej otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz najpiękniejszą – „Przyjaciel Dziecka”- przyznaną przez TPD.

Jako Konsultant RODN ,,WOM” w Częstochowie była autorką pomysłu na program „Można inaczej” z udziałem autorki i nauczycieli, zrealizowany i emitowany przez telewizję regionalną Katowice w 1997 r.

Jest również autorką wielu projektów i grantów edukacyjnych, licznych publikacji związanych tematycznie z realizacją edukacji regionalnej i artystycznej w szkole publikowanych w czasopismach oświatowych o zasięgu ogólnopolskim np. „Dyrektor Szkoły” oraz regionalnym „Częstochowski Biuletyn Oświatowy”.

W 2020 r. Elżbieta Jatulewicz osiągnęła ogromny sukces – jako pierwsza w powiecie myszkowskim – dostała się do II edycji telewizyjnego programu „The Voice Senior”. Swoim talentem wyśpiewała udział w półfinale i tym samym udowodniła, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno. Wokalne „zmagania” Eli, Gmina Poraj, wraz z milionami telewidzów oglądała w TVP 2 na początku 2021 r.

Obecnie prowadzi zespół wokalny Szalona Piątka Plus w GOK w Poraju, z którym odnosi mnóstwo sukcesów na szczeblu ogólnopolskim, a także międzynarodowym.

Jest autorką kasety z piosenkami dla dzieci „Śpiewam bo lubię”. Jest szczęśliwą żoną (mąż – Józef), mamą (córka Kasia i syn Igor) i babcią (wnuki: Julia i Franek).

Skip to content