„GDZIE CI BĘDZIE TAK DOBRZE, JAK TUTAJ” – SPEKTAKL O POWSTANIACH ŚLĄSKICH

We wtorek (26 października) uczniowie klas siódmych ze wszystkich szkół działających na terenie Gminy Poraj obejrzeli spektakl teatralny pt. „Gdzie Ci będzie tak dobrze, jak tutaj” traktujący o powstaniach śląskich.

Na scenie sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju wystąpili aktorzy Teatru TRIP. Przedstawienie „Gdzie Ci będzie tak dobrze, jak tutaj” miało premierę pod koniec 2019 roku. Podejmuje tematykę powstań śląskich i jest skierowane do dzieci i młodzieży, stając się dzięki temu unikatowym wydarzeniem na mapie naszego województwa. Spektakl został zakwalifikowany do 27 Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ze względu na obostrzenia covidowe, wystawione zostały dwa spektakle, by wszyscy uczniowie klas siódmych mogli je obejrzeć. Pierwszy spektakl odbył się w ramach zadania dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, natomiast drugi został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gdzie Ci będzie tak dobrze, jak tutaj” – Lottie i Alek znają się od urodzenia. Wychowani na jednym placu, razem dzielą radości i smutki dnia codziennego. Razem psocą, uczą się i wspierają w najtrudniejszych chwilach, jak na prawdziwych przyjaciół przystało. Alek jest Polakiem. Lottie Niemką. 16 sierpnia 1919 roku wybucha I Powstanie Śląskie, które uruchomi lawinę wydarzeń, które zburzą ich beztroski dziecięcy świat i sprawią, że dorosną szybciej, niż by tego chcieli. Trudne i zagmatwane losy narodu polskiego i niemieckiego, które od stuleci współdzieliły jeden heimat – Śląsk, ukazany jest oczami dzieci, które nie wiedzą co to kłótnie narodowe, wielka polityka i układy. Ich całym światem jest mały plac pomiędzy familokami, w których nie mieszkają Niemcy, Polacy czy Czesi, ale przyjaciele.