Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Poraju

Msza święta, przemarsz, złożenie kwiatów i część artystyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyły się na Gminne Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w Poraju.

Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 r.

Obchody Święta Niepodległości w Poraju rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. dziekana dra Zdzisława Zgrzebnego. Po przejściu ulicami miejscowości druga część oficjalnych uroczystości odbyła się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, politycznych oraz przedstawiciele firm i instytucji. Spośród radnych obecni byli: przewodniczący Rady Gminy Sylwester Sawicki, wiceprzewodniczący Krzysztof Klimek, radni: Barbara CabanDagmara Superson – KosztyłaŁukasz BorońGrzegorz BojanekLeszek Lach, radni powiatowi Anna Socha – Korendo i Mariusz Karkocha, sekretarz Anna Trąbska. Wiązanki złożyli: przedstawiciele władz Gminy, delegacje szkół w osobach Beata Cichoń – dyr. Szkoły Podstawowej w Poraju, Joanny Sawickiej – dyr. Przedszkola w Żarkach Letnisku i kierownik ZEAS Anny Sochy – Korendo, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Poraju – z dhem Mariuszem Karkochą, w imieniu środowiska kultury – Magdalena Ryziuk – Wilk, dyr. GOK w Poraju i dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju Anna Wągrowska – Kumor, seniorzy z przewodniczącym Andrzejem Jasiulkiem na czele, Związek Kombatantów RP i Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, delegacji których przewodniczył kpt. Grzegorz Sawicki, a także Klub Gazety Polskiej w Poraju z Leszkiem Lachem na czele, harcerze ZHP z Poraja i Żarek Letniska oraz rowerzyści z myszkowksiego Klubu PTTK „M2” z prezesem Marianem Kotarskim. Okolicznościowe wystąpienie wygłosiła wójt Katarzyna Kaźmierczak, w którym mowa była zarówno o znaczeniu Święta 11 Listopada, jak i o potrzebie jedności wokół historycznych idei, niesionych przez wymowę Święta Niepodległości. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Poraja. Część artystyczna odbyła się również pod Pomnikiem Marszałka, w której uczestnicy wysłuchali i obejrzeli występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Poraj” oraz Zespołu „Szalona Piątka Plus”. Uroczystości zakończyła salwa honorowa, którą wykonali żołnierze ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.