Gminne obchody Święta 11 Listopada w Poraju

Msza święta, przemarsz, złożenie kwiatów i część artystyczna w Sali widowiskowo-kinowej „Bajka” – złożyły się na gminne obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w Poraju.
Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku. Obchody Święta Niepodległości w Poraju rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. proboszcza Zdzisława Zgrzebnego. Po przejściu ulicami miejscowości, druga część oficjalnych uroczystości odbyła się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, politycznych oraz przedstawiciele firm i instytucji, wicestarosta myszkowska Anna Socha – Korendo, wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski wraz z radnymi, wicewójt Katarzyna Kaźmierczak, liczne poczty sztandarowe z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Obchodom towarzyszyły serie wystrzałów hukowych na wiwat z broni czarnoprochowej, który po raz kolejny wykonali przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Poraju. W swoim wystąpieniu wójt Łukasz Stachera podkreślił znaczenie święta: „Dzisiejsze Gminne Obchody Święta Niepodległości przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego są świadectwem patriotyzmu i naszego przywiązania do historii. Z tej okazji życzę wszystkim satysfakcji i mądrego korzystania z daru wolności. Dziś Ojcowie niepodległości Polski Piłsudski, Paderewski, Dmowski i inni patrzą na nas z góry i oceniają, co robimy z krajem, któremu przywrócili wolność. Gdy myślę o poświęceniu poprzednich pokoleń, nabieram jeszcze większego zapału i energii, że szansy, którą dostaliśmy nie możemy zmarnować”. W tym dniu obchodzono również 85 rocznicę budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poraju, który pierwotnie stał w miejscu, gdzie dziś znajduje się Rondo im. Św. Jana Pawła II, a dziś stoi w parku, w pobliżu Kina „Bajka”. W dniu 11 listopada 1931 roku w 11 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przedstawiciele władze powiatu i gminy zapalili symboliczne znicze na pomniku. Wójt podziękował również okolicznościowymi statuetkami organizacjom i instytucjom, które współorganizują święta państwowe i kościelne w Gminie Poraj. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Poraja. Część artystyczna odbyła się nowej sali widowiskowo-kinowej „Bajka”, w której uczestnicy wysłuchali występów Zespołu „Szalona Piątka Plus”, Zespołu „Plus Minus” oraz obejrzeli sztukę „Tajemnica starej lampy” w wykonaniu „Teatru u Hrabiny” z Żarek Letniska. Organizatorem obchodów święta był Wójt Gminy Poraj, Gminny Ośrodek Kultury im.J.Gniatkowskiego w Poraju oraz Referat Komunikacji Społecznej, Informatyki Promocji.