GWIAZDORSKIE DNI GMINY PORAJ 2017 (SOBOTA)

Tegoroczne Dni Gminy Poraj tradycyjnie trwały trzy dni, podczas których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od soboty większość wydarzeń tradycyjnie miała już miejsce na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu, gdzie organizatorzy, czyli wójt Gminy Poraj, Urząd Gminy Poraj oraz Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego przygotowali szereg atrakcji.

Od soboty Dni Gminy Poraj miały tradycyjnie miejsce na terenach OSWiR w Jastrzębiu

W sobotę 24 czerwca prowadzącym imprezę oraz rewelacyjnym komentatorem był Maciej Miecznikowski. Od popołudnia na scenie nad Zalewem Porajskim zaprezentowali się liczni lokalni wykonawcy oraz największe polskie gwiazdy.

Występy zapoczątkowała Chorońska Kapela Biesiadna, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju, która zagrała kilka swoich najbardziej znanych utworów. Następnie na scenie wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, także działający przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego, który przedstawił swój folklorystyczny repertuar. Kolejnymi wykonawcami na scenie Dni Gminy Poraj byli finaliści I Powiatowego Festiwalu Muzycznego „Nasz Talent”, czyli Jagoda BojanekKatarzyna ŁabuśKatarzyna ZąbkiewiczKinga OlszewskaZofia Bączyńska i Aleksander Pilarski. Na zakończenie bloku lokalnych artystów wystąpiła Sylwia Majchrzak, jak zwykle uwodząc publiczność swoimi wykonaniami znanych utworów muzycznych.

O godz. 17.00 sceną zawładnął wyczekiwany przez wszystkich Zenon Martyniuk z zespołem Akcent. Największa i najbardziej popularna obecnie w całej Polsce gwiazda muzyki Disco Polo ściągnęła do Jastrzębia tysiące widzów, którzy niechcący spowodowali korek nie tylko w samym Poraju, ale nawet na trasie DK-1. Cała Gmina była sparaliżowana, gdy prawdziwe tłumy fanów z całej Polski Południowej przybyły do nas, by zobaczyć i posłuchać Zenka, który podczas koncertu zaśpiewał najbardziej znane swoje utwory, a wśród nich „Przez Twe Oczy Zielone”. Publiczność szalała i świetnie się bawiła, a na koniec występu zaśpiewała dla swojej gwiazdy „Sto lat”, ponieważ Zenon Martyniuk dzień wcześniej obchodził swoje 48. urodziny.

Na scenie Dni Gminy Poraj wystapił discopolowy król Zenon Martyniuk z Zespołem Akcent

Po discopolowym szaleństwie na scenie zaprezentował się prowadzący tego dnia imprezę Maciej Miecznikowski. W trakcie recitalu przybliżył widowni największe i najbardziej znane utwory muzyki rozrywkowej oraz swoje autorskie piosenki. Niesamowita osobowość, talent oraz wspaniały charakter urzekł wszystkich obecnych pod sceną, którzy dali się ponieść szeroko wykształconemu muzycznie multiinstrumentaliście. Bisów i podziękowań nie było końca.

Prowadzący tego dnia Maciej Miecznikowski wystąpił także w swoim recitalu

Maciej Miecznikowski, nie mogąc łatwo pożegnać się ze sceną, zapowiedział więc swojego następcę, a mianowicie zespół „Junior Band” z partnerskiego Miasta Pohořelice z Czech. 21 młodych muzyków, grających na rozmaitych instrumentach (m.in. saksofonach, puzonach, trąbkach, gitarach, perkusji, organach Hammond) natychmiast spowodowało napływ nowych słuchaczy, którzy rozpoczęli pod sceną szaloną zabawę. Wśród wykonanych przez nich utworów znalazły się prawdziwe szlagiery muzyki rozrywkowej, jazzu i bluesa, jak choćby „I feel good” Jamesa Browna, „Uptown Funk” Marka Ronsona i „Feeling good” Niny Simone. Niesamowita energia, wspaniałe wykonania w stylu big bandu, świetne kreacje oraz piękny głos wokalistów i wokalistek, zwłaszcza solistki Karoliny, zachwycił niemalże wszystkich. Zespół, po zakończeniu bisów, zapewnił, że jeszcze kiedyś do nas wróci, co spotkało się z gromką owacją roztańczonej i rozbawionej publiczności.

Wspaniałe hity muzyki rozrywkowej i jazzu rewelacyjnie wykonał zespół „Junior Band”

Tak przygotowana widownia powitała następnie na scenie megagwiazdę wieczoru, czyli zespół Wilki, który jest właśnie w trakcie trasy koncertowej z okazji 25-lecia istnienia zespołu. W trakcie koncertu Robert Gawliński zaśpiewał największe przeboje, m.in. „Son Son of the Blue Sky”, „Aborygen”„Baśka”, czy „Eli Lama Sabachtani”. Całe rodziny z dziećmi, często już nie tak małymi, chórem śpiewały utwory „Wilków”, które na pamięć znają całe pokolenia Polaków. Wszyscy wspaniale się bawili i nie chcieli puścić swoich idoli do domu.

Gwiazdą wieczoru był zespół Wilki, który trasą koncertową po całej Polsce świętuje swoje 25-lecie

Po wspaniałym koncercie wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera podziękował wszystkim za przybycie oraz odliczył wraz z Maciejem Miecznikowskim czas do pokazu sztucznych ogni. Rewelacyjny pokaz fajerwerków trwał kilka minut i stanowił wspaniałe widowisko muzyczno-pirotechniczne, które w tym roku dosłownie zapierało dech w piersiach.

Wieczór zakończył zespół „Czarne Charaktery”, który porwał do tańca wszystkich zebranych pod sceną słuchaczy. W rytm coverów wszyscy chętnie się bawili i niechętnie opuścili teren OSWiR o północy.

Wieczór zakończyły „Czarne Charaktery”

Tradycyjnie wszyscy artyści występujący tego dnia na scenie otrzymali od władz Gminy Poraj, tj. wójta Łukasza Stachery i jego zastępczyni Katarzyny Kaźmierczak, a także od dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Magdaleny Ryziuk-Wilk lub kierownika Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i PromocjiAndrzeja Kozłowskiego statuetkę Przyjaciela Gminy Poraj oraz kwiaty. Wręczanie takiego odznaczenia stało się już naszą porajską tradycją i jest miło przyjmowane przez zapraszanych artystów.

FOT. I TEKST JOLANTA LISOWSKA, UG PORAJ