GWIAZDORSKIE DNI GMINY PORAJ 2017 (PIĄTEK)

Trzy fantastyczne Dni Gminy Poraj 2017 już za nami! Tegoroczne święto naszej gminy zaimponowało wszystkim bogatą ofertą koncertową wielkich gwiazd, dobrze znanych i młodych artystów, napiętym harmonogramem wydarzeń, mnóstwem atrakcji dodatkowych, rewelacyjnym wesołym miasteczkiem, pysznym jedzeniem, a także wspaniałą, słoneczną pogodą. Nad Zalew Porajski ściągnęły prawdziwe tłumy.

Tegoroczne Dni Gminy Poraj tradycyjnie trwały 3 dni, podczas których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodsi, starsi, rodziny z dziećmi, miłośnicy sportów wodnych, wędkarstwa, a także fani rozmaitych rodzajów muzyki z pewnością są zadowoleni. Potwierdza to ogromna frekwencja oraz prawdziwe tłumy mieszkańców naszej Gminy, bliższych i dalszych okolic, a nawet z ościennych województw, które ściągnęły w miniony weekend do Jastrzębia.

Organizatorem i gospodarzem pierwszego Dnia Gminy Poraj była Marina Poraj

W piątek 23 czerwca wszystkie wydarzenia pierwszego Dnia Gminy Poraj odbyły się na terenach Stowarzyszenia Marina Poraj, która zorganizowała „Dzień Otwarty” i była tego dnia wspaniałym gospodarzem. Prowadzącym tego dnia był kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków Adam Zaczkowski. Od samego rana na wszystkich czekały liczne atrakcje, a wśród nich bezpłatne korzystanie ze sprzętu wodnego (kajaków, rowerków wodnych, a nawet łodzi motorowej), gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy. Można było także wziąć udział w warsztatach artystycznych wraz z uczestnikami Centrum Integracji Społecznej lub zdobyć ich wyroby plastyczne, jak choćby świętojańskie, kolorowe wianki z bibuły. Tęczowe dmuchańce i megazjeżdżalnie, stoiska z zabawkami, popcornem i watą cukrową czekały na najmłodszych. A Tawerna Spinaker szeroko otworzyła swe progi dla wszystkich, którzy mieli ochotę zjeść coś dobrego i napić się czegoś chłodnego.

Na najmłodszych czekały liczne atrakcje i konkursy

Pracownice Mariny PorajCentrum Informacji TurystycznejReferatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Poraj oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju zadbały o właściwe atrakcje dla dzieci, gry, zabawy, konkursy, czytanie bajek oraz o malowanie twarzy, które jak zwykle cieszyło się dużą popularnością.

Późnym popołudniem na scenie, w ramach dorocznego „Szantowiska”, zaprezentowały się zespoły grające muzykę dla żeglarzy, wilków morskich i miłośników morskich opowieści.
Pierwszy zaprezentował się Jarek „Kraken” Jura z Zespołem. Dobrze znany porajskiej publiczności wykonawca wspaniale rozgrzał słuchaczy serwując im mieszankę klasycznych szant z odrobiną bluesa.
Po nim na scenie wystąpił zespół „Flash Creep”, który zaprezentował pieśni i ballady morskie, a także celtycką muzykę folkową.

Gwiazdą wieczoru były „Cztery Refy”, które wyjątkowo wystąpiły w 5-osobowym składzie, prezentując swój bogaty repertuar, na który składają się: szanty, pieśni morskie i wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zespół porwał publiczność do wspólnego śpiewu, kiedy okazało się, że utwory są dobrze znane publiczności.

Gwiazdą tegorocznego Szanotowiska były „Cztery Refy”

Gośćmi specjalnymi tego dnia na scenie była delegacja z zaprzyjaźnionego Miasta Pohořelice. Delegatów na scenie zaprezentował kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji Andrzej Kozłowski. Reprezentacja Miasta Pohořelice ze starostą Josefem Svobodą na czele otrzymała z rąk wójta Łukasza Stachery, jego zastępczyni Katarzyny Kaźmierczak oraz przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Pawłowskiego specjalne podziękowania oraz oficjalne podarunki od Gminy Poraj. Obaj włodarze podkreślali wspaniałą współpracę obu gmin, trwającą już ponad 20 lat, zarówno na gruncie społecznym, inwestycyjnym i gospodarczym, jak również kulturowym oraz wymianie młodzieży.

– Nasza współpraca z Miastem Pohořelice trwa już ponad 20 lat. Najważniejsze są działania w zakresie wymiany młodzieży szkolnej. Bardzo się z tego cieszę i wierzę, że nasze dobre relacje dalej będą się umacniać – podsumował wójt Łukasz Stachera.

Na Marinie gościła także delegacja z zaprzyjaźnionego Miasta Pohořelice

Każdy artysta występujący tego dnia na scenie tradycyjnie otrzymał statuetkę Przyjaciela Gminy Poraj, która trafia do wszystkich dbających o naszą Małą Ojczyznę i promujących nasz region na zewnątrz. Specjalną statuetkę  Promotora Gminy Poraj i gorące podziękowania właśnie za kreowanie pozytywnego wizerunku naszej Gminy i dbanie o jej dobre imię otrzymał Zbigniew Górawski, przyjaciel Stowarzyszenia Marina Poraj, fotograf i kamerzysta, który od lat relacjonuje i upamiętnia wiele wydarzeń odbywających się na terenie naszej Gminy.

Promotorem Gminy Poraj na Marinie został Zbyszek Górawski

Na scenie wystąpili także z apelem wolontariusze Fundacji Kropla Szczęścia, którzy podczas wszystkich Dni Gminy Poraj przeprowadzali zbiórkę pieniędzy na rzecz chorego Pawełka Fiutka z Żarek. 10-letni Pawełek choruje na guza mózgu. Przeprowadzone do tej pory dwie operacje nie dały oczekiwanego efektu, gdyż guz ciągle odrasta. Jedyną szansą chłopca jest przeprowadzenie operacji w Niemczech, która kosztuje blisko 200 tys. zł. Z tego względu szereg wolontariuszy kwestował podczas Dni Gminy Poraj, by jak najszybciej zebrać potrzebne pieniądze.

W ciągu trzech Dni Gminy Poraj Fundacja Kropla Szczęścia
kwestowała na rzecz chorego Pawełka z Żarek

Pogoda dopisała. Tak samo jak uczestnicy, którzy licznie pojawili się tego dnia na Marinie po to, by świętować zakończenie roku szkolnego, dobrze się bawić, wziąć udział w konkursach i zdobyć wspaniałe nagrody, czy choćby posłuchać wspaniałych szant.

FOT. I TEKST  JOLANTA LISOWSKA, UG PORAJ

 

Skip to content