Do końca marca w galerii Sztuki Współczesnej działającej przy GOK można oglądać wystawę pt.: „Kolorowe Impresje”.
Gorąco zachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy w poniedziałki oraz środy w godz. od 8.00 – 20.00, natomiast wtorki, czwartki i piątki w godz. 8.00-16.00.
Poniżej informacja o twórcach.
„KOLOR” – to grupa osób twórczo „zakręconych”, różniących się wiekiem, których łączy wspólna pasja – zamiłowanie do sztuki, tworzenia nowych kreacji artystycznych i pozytywne podejście do życia. Od 2007 r. – od chwili utworzenia grupy – w pracowni plastycznej w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju powstają prace tak różnorodne, jak ich autorzy, odzwierciedlające ich charakter i osobowość. Dwa razy w tygodniu uczestnicy zajęć – amatorzy i profesjonaliści – spotykają się w GOK-u aby rozwijać talenty, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Zaczyna się niewinnie – przyjdę, zobaczę, spróbuję, jednak już po kilku spotkaniach, zamalowanych płótnach, trudno sobie wyobrazić tygodnia bez spotkania z „Kolorowymi” twórcami. Przygoda ze sztuką nie kończy się jednak na malarskich „poczynaniach” – uczestnicy próbują również innych technik plastycznych jak np.: malarstwo na szkle, rzeźba, ceramika, grafika. Podsumowaniem tych artystycznych „zmagań” są wystawy prac „Kolorowych” twórców.
Tak jak w każdej grupie, również w „Kolorze” uczestnicy zawierają trwałe przyjaźnie, ale z otwartymi ramionami przyjmą każdą nową osobę, która zechce dzielić z nimi swoje pasje artystyczne.
Założycielką, opiekunką, instruktorem i „dobrym duchem” Grupy „Kolor” jest Zofia Chwastek.
„Kolorowe Impresje” – autorzy:
Zofia Chwastek – szefowa całego „zamieszania”, to ona przed 14 laty wpadła na pomysł stworzenia „Koloru” i tym samym zawiązała się grupa pasjonatów malarstwa – amatorów i zawodowców, którzy spotykają się w GOKu, by rozmawiać o sztuce, malować, dzielić się doświadczeniami, integrować i wspierać. Od lat tworzą zgraną grupę ludzi w różnym wieku, których łączy wspólna pasja.
Bogusław Chwastek – porajski Dürer. Malarz. Rysownik. Rzeźbiarz. Amator. Tworzy „po godzinach”. Niesamowicie dba o szczegóły. Jest bardzo precyzyjny. Wiele od siebie wymaga. Cały czas się rozwija i poszukuje. Nagradzany w konkursach.
Barbara Dobosz-Szmida – animatorka kultury, była szefowa GOKu, emerytowana nauczycielka plastyki i techniki. W „Kolorze” od początku. Wciąż doskonali swój warsztat w różnych technikach. Jej malarstwo, to głównie pejzaże, kwiaty, abstrakcja… Wciąż poszukuje…
Andrzej Dyja – interesuje się muzyką i malarstwem. Jego obrazy to interpretacja otaczającej nas przyrody. Mają swój indywidualny charakter wypływający z wnętrza artysty.
Jakub Jadczyk – fantazję i wyobraźnię plastyczną rozwija od niedawna. Uwielbia eksperymentować. Malarstwo traktuje jak dobrą zabawę. Stosuje różne materiały i techniki. W ten sposób powstają często abstrakcyjne prace, na tyle oryginalne, że ich autor staje się rozpoznawalny.
Marta Jędrzejewska – absolwentka ASP we Wrocławiu. Jej żywioł to ceramika. Malarstwo i grafika funkcjonują obok. Wszystko jednak na jednakowo wysokim poziomie. Artystka wypracowała już swój własny styl. Jest rozpoznawalna i ceniona.
Dominika Kamieńska – najmłodsza w „Kolorze”. Zarażona bakcylem malarstwa w „Pastelkach” (dziecięcej grupie plastycznej działającej w GOK) kontynuuje swoją przygodę ucząc się od starszych kolegów i koleżanek. Jej pasją jest grafika i rysunek, a swój talent zamierza kiedyś wykorzystać projektując i wykonując tatuaże.
Agata Kostecka – pielęgniarka „z pędzlem”. Swoją pasję zaczęła realizować kilka lat temu. Malarstwo traktuje jako odskocznię od wykonywanego zawodu. Z przyjemnością zamienia strzykawkę na pędzel i doskonali swój warsztat wśród przyjaciół w „Kolorze”.
Ewelina Kustra – grafika i kaligrafia to jej konik. Z grupą „Kolor” związana od momentu jej utworzenia. Estetka. Precyzyjna i cierpliwa. Próbuje różnych technik plastycznych, stale powiększając swój dorobek artystyczny. Ciągle się rozwija, wysoko stawiając sobie artystyczną poprzeczkę. Grafiki jej autorstwa promują najciekawsze miejsca w Gminie Poraj.
Janusz Marcisz – absolwent ASP w Poznaniu. Człowiek niezwykle skromny i pracowity. Dla niego malarstwo, to odskocznia od ciężkiej pracy rzeźbiarza. Jego dzieła dodają artystycznego sznytu wnętrzom naszych budynków. Laureat licznych konkursów. Artysta spełniony.
Marta Raźniewska-Bednarczyk – absolwentka Uniwersytetu Jana Długosza. Grafik warsztatowy i komputerowy. Pracuje w zawodzie. W wolnych chwilach tworzy witraże, maluje na płótnie i na szkle. Ambitna i pracowita. Chętnie próbuje innych technik plastycznych.
Mirosława Romańska – przed blejtramem po raz pierwszy zasiadła będąc na emeryturze, namówili ją do tego przyjaciele, jak się okazuje mieli „nosa”. Pani Mirusia – bo tak nazywamy ją w GOKu – świetnie rozwija się twórczo. Zdobywa nagrody w konkursach i udowadnia seniorom, że na realizację pasji nigdy nie jest za późno.