IX CHOROŃSKIE PRAŻUCHY NA ZAKOŃCZENIE LATA

Już po raz 9. (w sobotę 24 sierpnia), w malowniczej scenerii wiekowej Alei Lipowej, odbyły się „Chorońskie Prażuchy” i towarzyszące im od 6 lat „Święto Miodu”. Głównym „bohaterem” tego wydarzenia był ziemniak i tradycyjne potrawy z niego przygotowane.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak. W tym roku „Chorońskim Prażuchom” towarzyszyła niezwykła uroczystość – 90-lecie Orkiestry Dętej Choronia.

Podobnie jak w latach ubiegłych pogoda dopisała, co w połączeniu z atrakcyjnym programem artystycznym przyciągnęło do Alei Lipowej mnóstwo osób – nie tylko z Choronia czy terenu Gminy Poraj, ale również gości spędzających w pobliżu ostatnie dni wakacji. Licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia na pewno się nie zawiedli, gdyż na wszystkich czekało mnóstwo niespodzianek, atrakcje na scenie i smakowite potrawy serwowane przez niezastąpionych seniorów z Choronia.
W tym roku „Chorońskie Prażuchy” poprowadził Andrzej Kozłowski – Zastępca Kierownika Współpracy z Mediami i Organizacjami Pozarządowymi, a konkursy dla publiczności – Magdalena Ryziuk-Wilk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Sceną w Alei Lipowej zawładnęli artyści w różnym wieku, zarówno lokalni, jak i przyjezdni: z Koszęcina, a nawet z Zakopanego. Jako pierwsi swój taneczny i wokalny repertuar zaprezentowali najmłodsi – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Choroniu przygotowane przez Katarzynę Kot: Zosia, Eliza, Małgosia, Ania i Wiktoria.

Po utalentowanych dzieciach na scenie wystąpiła Elżbieta Bednarczyk, która zatańczyła tradycyjne tańce: cygański, arabski i turecki. Barwne, błyszczące stroje, wdzięk i gibkość tancerki złożyły się na atrakcyjne show. Jednak taniec nie jest jedyną dziedziną sztuki, którą zajmuje się Elżbieta Bednarczyk – jest ona również znana jako pisarka, poetka, autorka scenariuszy oraz projektantka strojów teatralnych. Od blisko 30 lat mieszka w Australii. Jest autorką utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnie w tornistrze”, „Zimowa przygoda królika”, „Figlarne myszki” czy „Chciwy niedźwiadek” oraz prozy dla dorosłych: „Odrodzenie duszy”, czy „Dar życia”, które można było zakupić podczas „Chorońskich Prażuchów” ze specjalną dedykacją od autorki.

Po występach tanecznych nadszedł czas na popisy muzyczne – na scenie swój autorski repertuar zaprezentowała „Jurajska Kapela Biesiadna” z Poraja. Skoczne, wpadające w ucho melodie i teksty autorstwa kierownika muzycznego kapeli – Mirosława Podlejskiego, zachęcały zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy.

Następnie sceną zawładnęły panie z Zespołu Śpiewaczego „Choronianki”, które przy akompaniamencie Romana Krysta, zaśpiewały kilka znanych utworów. Dodatkową niespodzianką było wręczenie „Choroniankom” honorowej odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą przyznaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. To prestiżowe odznaczenie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przyznał Kołu Gospodyń Wiejskich „Choronianki”, za wieloletnią pracę w reprezentowaniu swojej „Małej Ojczyzny” w ogromnym jej bogactwie. Na przestrzeni lat zmieniła się polska wieś, a KGW w Choroniu zajmuje się nieustannie szerzeniem szeroko pojętej kultury. Czynnie uczestniczy w życiu parafii, kultywując tradycje procesji, pielgrzymek i śpiewu podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Bierze udział w każdych Dożynkach Powiatowych. Stara się przekazać młodszemu pokoleniu tradycje i obrzędy ludowe, by ocalić od zapomnienia nasze dziedzictwo kulturowe.

Z wnioskiem o to szczególne wyróżnienie wystąpiło Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater reprezentowane przez prezesa Romana Krysta. Nagrodę wręczyli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Szymon Giżyński, Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater – Jan Szyma oraz wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

Jednak to nie koniec niespodzianek dla zasłużonych mieszkanek Choronia.

Medalem „Order Serca – Matkom Wsi”, przyznawanym przez Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych na wniosek Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater zostały uhonorowane jedne z najstarszych mieszkanek – członkiń KGW Dębowiec: Alfreda Nocoń, Krystyna Biała i Zofia Rajczyk.

Prestiżowe nagrody wręczyli Paniom: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński oraz wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

Nagrodzonym Paniom z serca gratulujemy.

Po uroczystych gratulacjach przyszła kolej na następnego wykonawcę – Zdzisława Zasunia z Żarek Letniska, który grając na swoim akordeonie przeniósł słuchaczy w różne zakątki świata. Zdzisław Zasuń aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy, jest instruktorem zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Po muzycznej podróży po świecie swój repertuar zaprezentowała Kapela Biesiadna z Choronia. Założyciele i członkowie Kapeli: Józef Ślusarz i Kazimierz Noszczyk, zaprezentowali piosenki biesiadne, Skoczne melodie i znane słowa zachęciły zgromadzonych do wspólnej zabawy.

90-LECIE ORKIESTRY DĘTEJ Z CHORONIA

Na chorońskiej scenie nie mogło zabraknąć Jubilatów – Orkiestry Dętej z Choronia, która obchodziła 90-lecie działalności. Jak na tak zaszczytny Jubileusz przystało, było wiele życzeń i gratulacji oraz prezentów. [- Serdeczne gratulacje i podziękowania za wieloletnią aktywną, pełną profesjonalizmu pracę artystyczną. Dziękujemy wszystkim Członkom Orkiestry za niezwykłe zaangażowanie i obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszej gminy. Tak trudno wyobrazić sobie obchody świąt państwowych, gminnych i kościelnych bez Waszego udziału. Prezentowany przez Was różnorodny repertuar, zawsze doskonale dopracowany, zachwyca, wzrusza i pozostawia w pamięci niezapomniane wrażenia. Życzymy dalszych sukcesów, satysfakcji płynącej ze wspólnego muzykowania oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym]- mówiła wójt Gminy Poraj – K. Kaźmierczak, która złożyła życzenia w imieniu swoim, jak i radnych Gminy Poraj. Gratulacje i życzenia dla Jubilatów złożyli również: radni z Choronia – Bartosz Rajczyk i Ewa Masłoń, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju – M. Ryziuk-Wilk, sołtys Choronia – Edward Mizera wraz z sympatykami Orkiestry Dętej z Choronia, a także KGW „Choronianki” i Koło Terenowe z Choronia Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,

Na ręce prezesa Orkiestry Dętej z Choronia – Wiesława Dudy, dyrektor Magdalena Ryziuk-Wilk przekazała w imieniu GOK Poraj obraz autorstwa Zofii Chwastek i instruktora ds. plastycznych, a prywatnie matki 4 synów grających w Orkiestrze.

Prężna działalność Orkiestry Dętej z Choronia, nie mogłaby się tak rozwijać przez prawie wiek bez wsparcia sympatyzujących z nią osób. Za tę właśnie pomoc, kierownik muzyczny – Wiesław Duda złożył podziękowania na ręce Katarzyny Kaźmierczak – wójta Gminy Poraj, Łukasza Stachery – wójta Gminy Poraj w latach 2010-2018, dyrektor GOK w Poraju – Magdaleny Ryziuk-Wilk, Edwarda Mizery – sołtysa Choronia oraz Rady Sołeckiej z Choronia, a także dla radnych Ewy Masłoń i Bartosza Rajczyka.

Dla Jubilatów wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Bodzentyn – jedna z bardziej znanych i cenionych orkiestr dętych w regionie świętokrzyskim, Orkiestra Dęta to część historii Bodzentyna, którą tworzyło kilka pokoleń muzyków amatorów, budując tym samym podwaliny życia kulturalnego i społecznego Bodzentyna. W jej repertuarze znalazły się zarówno marsze jak i znane szlagiery muzyki rozrywkowej. Po muzycznej wiązance serdeczne życzenia złożył Orkiestrze Dętej z Choronia burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusz Skiba.

Po życzeniach – nie tylko muzycznych – na chorońskiej scenie wystąpił Zespół „Folk Express”, który gościł u nas już niejednokrotnie i zawsze, z takim samym powodzeniem, „porywał” zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy – śpiewania i tańca. W ich wykonaniu usłyszeliśmy zarówno utwory folkowe jak i biesiadne,

Gwiazdą wieczoru „IX Chorońskich Prażuchów” był Zespół „Zbóje” z Zakopanego. Charyzma, poczucie humoru i umiejętność zachęcenia publiczności do wspólnej zabawy przez członków zespołu, była niewątpliwą gwarancją niezapomnianych wrażeń.

Zarówno „Folk Express” jak i „Zbóje” otrzymali z rąk wójt Gminy Poraj pamiątkowe statuetki Przyjaciela Gminy Poraj flower boxy” wykonane przez Spółdzielnię Socjalną „Czarodziejki”. Taneczny klimat, w który wprowadziły zgromadzoną publiczność gwiazdy wieczoru, podtrzymał DJ Hadziq prowadząc dyskotekę pod lipami.

W trakcie „IX Chorońskich Prażuchów” nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych. Oprócz przygotowanych kolorowych dmuchańców oraz słodkości, był też konkurs plastyczny dla dzieci. Milusińscy mieli za zadanie namalować prace na temat „Pszczoły w Alei Lipowej”. W tej konkurencji najlepsze okazały się dziewczynki: Eliza, Ida i Emma, których prace zdobyły najwyższe miejsca. Laureatkom wręczono atrakcyjne nagrody od GOK w Poraju oraz słoiczki miodu przygotowane przez Koło Pszczelarzy z Choronia. Jednak żaden uczestnik nie odszedł z pustymi rękami – dla wszystkich przygotowano nagrody pocieszenia.

Nie tylko dla najmłodszych zostały przygotowane konkursy. Dorośli mogli pochwalić się umiejętnością szybkiego tarcia ziemniaka. Konkurs przebiegł w dwóch turach – dla Pań i Panów. Spośród uczestników wybrano Królową i Króla Tartego Ziemniaka. Dla najlepszych przygotowano atrakcyjne nagrody, a dla pozostałych – nagrody pocieszenia.
Występy artystów oraz liczne gry i zabawy to tylko część atrakcji składających się na „Chorońskie Prażuchy”. Ogromnie ważnym, punktem programu tego wydarzenia jest zawsze degustacja regionalnych potraw, które podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku przygotowali emeryci z Choronia i Dębowca. Niekwestionowanym „Królem” przygotowanych dań jest rodzimy, popularny ziemniak oraz groch. Najważniejszą potrawą imprezy są oczywiście prażuchy, na które przepis pochodzi właśnie z Choronia i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie kolejnym gospodyniom już od XIX wieku. To właśnie na ich cześć organizowana jest sierpniowa impreza, która honoruje kuchnię lokalną. Wszyscy smakosze mogli skosztować potrawy regionalne, przygotowane specjalnie na tą okoliczność. Oprócz tradycyjnych pieczonek serwowanych przez Dębowiec, była również kapusta z grochem od Janeczki, cimorajdy Krysi i Ilony kręcone przez Edwarda, emeryckie leczo, prażuchy przyrządzone przez Basię S., placuszki z serem od Krysi i Alinki. Ponadto można było także skosztować m.in. placków ziemniaczanych serwowanych przez porajskie KGW Malwy oraz pysznych ciast domowego wypieku.

Ze względu na smakowite zapachy i niewątpliwe walory smakowe, wszystkie te wspaniałe potrawy znikały w mgnieniu oka. Jak przystało na Święto Miodu, pszczelarze z Choronia przygotowali degustację kilku rodzajów miodu.

Tegoroczne „Chorońskie Prażuchy” odwiedziło mnóstwo gości. Wśród nich zauważyć było można m.in.: ks. Jana Lisieckiego – proboszcza Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Choroniu, radnych powiatowych: Annę Sochę-Korendo i Mariusza Karkochę, radnych Gminy Poraj: Łukasza Boronia, Łukasza Adamczyka, Andrzeja Tkacza, redaktor naczelną Gazety Częstochowskiej – Urszulę Giżyńską.

PODZIĘKOWANIA

IX Chorońskie Prażuchy” – impreza plenerowa z mocnym akcentem kulinarnym, nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania i ogromnej pracy wykonanej przez emerytów z Choronia i Dębowca. [- Na ręce pani Basi Skóry chcieliśmy złożyć ten specjalny upominek – folkowe serce – za Wasze serce, kochani emeryci, jakie wkładacie w przygotowanie „Chorońskich Prażuchów”. Bez was tej imprezy nie byłoby. Dziękujemy, że każdego roku możemy na was liczyć]- mówiła podczas Prażuchów dyrektor – M. Ryziuk-Wilk. Podziękowania powędrowały również do pozostałych współorganizatorów: jednostki OSP z Choronia, radnych Gminy Poraj z Choronia – Ewy Masłoń i Bartosza Rajczyka, sołtysa Choronia Edwarda Mizery, Spółdzielni Socjalnej „Czarodziejki”, Rady Sołeckiej z Choronia, Centrum Integracji Społecznej oraz Biura Rachunkowego – Daria Kurdziel.
Szczególne podziękowania należą się również
Sponsorom:

– Strategicznym – firmom: „Dach-Pol”, „U&R Calor”, „Złomotex” Sp. z o.o., „Polontex S.A.”;

– Głównym – firmom: „Primpol” AGD, „Ociepka Transport”, „Taranis”, „Eltom”, „Orlen” – Stacja Paliw w Poraju, „Euro Sklep” – Bartosz Rajczyk, „Eco-Recykling” Sp. z o.o., „Elektro Efekt”, „Cargo Silesia” Patryk Parkitny

– Wspierającym – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Myszkowa oraz firma „Sokpol”.


Patronat medialny nad imprezą objęli: „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Częstochowska”, „Gazeta Myszkowska”, „Kurier Zawierciański”, „Nowa Trybuna Częstochowska”, „Gazeta Kłobucka” „Kurier Porajski” i „Telewizja „Orion”.

 

 

Skip to content