IX OTWARTY FESTIWAL SZACHOWY W PORAJU

IX Festiwal Szachowy odbył się w sali Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy porajskim GOK’u. W pięknej scenerii wystawy malarstwa Zygmunta Makucha zawodnicy zmierzyli się w Turnieju Głównym Open oraz Turnieju dla dzieci do lat 7. Rozgrywki przeprowadzono w systemie szwajcarskim, na dystansie 7 oraz 11 rund, w tempie P-15 (15 minut dla zawodnika), według kojarzenia komputerowego.

W grupie najmłodszej, w której zmierzyli się uczniowie szkół do lat 7 oraz dzieci młodsze, nieuczęszczające jeszcze do placówek oświatowych, spotkało się 12 zawodników. Rozegrali oni 11 rund w systemie kołowym.

Po zakończeniu ostatniej gry na podium znaleźli się:

• I miejsce: Mateusz Pawleta
  • II miejsce: Jan Łyko
  • III miejsce: Szymon Garczarczyk

W grupie open, w której mogli się zmierzyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe, ostatecznie spotkało się 22 zawodników. Zagrali łącznie 7 rund w systemie szwajcarskim, przeprowadzając emocjonujące rozgrywki.

Klasyfikacja ostateczna tej grupy wyglądała następująco:

• I miejsce: Ryszard Gajzner
  • II miejsce: Kazimierz Mika
  • III miejsce: Dariusz Krasicki

Organizatorem dorocznego Festiwalu Szachowego jest Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Sekcja Szachowa LKS Polonia Poraj. Zawodników do turnieju przygotowali trenerzy Elżbieta Pyrkosz oraz Andrzej Błoński. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwał sędzia Igor Pyrkosz. Udział w Turnieju był bezpłatny, a na każdego uczestnika czekała drobna nagroda oraz poczęstunek regeneracyjny.

Puchary oraz nagrody wręczała w imieniu wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery jego zastępczyni Katarzyna Kaźmierczak. Towarzyszyła jej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk, prezes PTKKFiS i przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski oraz kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji Andrzej Kozłowski.