JANUSZ SZROM W JURY!

Już w najbliższą sobotę (12 września), inaczej niż dotąd, bo nie na żywo, ale online, odbędą sie przesłuchania uczestników XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Jury oceniać będzie wykonawców oglądając nagrane wcześniej i przesłane do nas filmy. Dziś możemy zdradzić, że jednym z członków jury będzie znakomity wokalista jazzowy – Janusz Szrom.

Janusz Szrom edukację muzyczną rozpoczął w 1977 r. w Ognisku Muzycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Nysie (instrument główny – fortepian). W 1981 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chrzanowie rozpoczął naukę gry na trąbce. W 1989 r. po otrzymaniu dyplomu w klasie trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie rozpoczął naukę gry na organach na wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1990 r. zdał egzamin wstępny na Wydział Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednak rok później dostał się na Akademię Muzyczną w Katowicach, którą ukończył w 1995 r. jako absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W styczniu 2012 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (promotor prof. Jerzy Knetig), uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. W czerwcu 2014 r. na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie zakończył proces habilitacji, uzyskując stopień doktora habilitowanego.

Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od 1994 roku. W tym roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W następnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności „Klucz do kariery” na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa ,95. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W drugiej połowie lat 90. występował również w popowej grupie Soda.

Janusz Szrom sześciokrotnie został wybrany Jazzowym Wokalistą Roku według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum”.

Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Był również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych „Jak oni śpiewają” oraz „Fabryka Gwiazd”. Od 2017 r. jest dyrektorem artystycznym Warsztatów Muzycznych w Chodzieży. W 2018 roku wystąpił w Częstochowie podczas jubileuszowego koncertu z okazji 90-tych urodzin Janusza Gniatkowskiego. Wcześniej – w 2015 roku, mogliśmy go usłyszeć podczas częstochowskiego koncertu piosenek Janusza Gniatkowskiego pt. „Apasjonata”.

fot. Łukasz Rajchert