MELODIA „APASJONATY” PO RAZ KOLEJNY WYBRZMIAŁA W PORAJU

Wierni fani Artysty, utalentowani uczestnicy, profesjonalne Jury oraz wspaniałe Gwiazdy, które wystąpiły podczas Koncertu Finałowego – to wszystko złożyło się na XV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Miniony weekend należał do piosenek Wielkiego Gniadego. Uroczysta inauguracja XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego odbyła się w piątek 7 czerwca podczas wystawy pt.: „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”, sobota to przesłuchania festiwalowe, a uroczysty finał to niedzielny koncert Laureatów i Gwiazd.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Stowarzyszenie Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak,

Patronat medialny: „Gazeta Myszkowska”, „Gazeta Częstochowska”, „Kurier Zawierciański”, „Gazeta Kłobucka”, „Myszków 365.pl”, „365 Jura”, Radio „Jura”.

Piątek (7 czerwca)

Piątek to pierwszy dzień Festiwalu, który zainaugurowała wystawa pt.: „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”. W foyer sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju można było obejrzeć pamiątki (m.in.: plakaty z koncertów, książki, fotografie) związane z osobą Artysty, jak również film opowiadający o Jego życiu i karierze. Niespodzianką dla zgromadzonych gości był wywiad z Krystyną Maciejewską-Gniatkowską – żoną piosenkarza, który przeprowadziła Joanna Rawik – piosenkarka, aktorka, dziennikarka radiowa, po którym odbył się recital K. Maciejewskiej-Gniatkowskiej.

Sobota (8 czerwca)

Sobota to tradycyjnie czas przesłuchań festiwalowych w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju, podczas których swoje umiejętności wokalne prezentowali uczestnicy z całej Polski. Jednak zanim pierwsi uczestnicy pojawili się na scenie wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak wraz z dyrektor GOK Poraj – Magdaleną Ryziuk-Wilk, Krystyną Maciejewską-Gniatkowską oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego „Apasjonata” – Andrzejem Kozłowskim wręczyli pamiątkowe statuetki z okazji urodzin Joannie Rawik oraz Edwardowi Spyrce oraz statuetki „Przyjaciel Gminy Poraj”.

Po tych uroczystych podziękowaniach scenę „przejęli” uczestnicy przesłuchań. Ich wykonania oceniało profesjonalne Jury w składzie: Edward Spyrka przewodniczący Jury, kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu, jak również wieloletni juror Festiwalu Piosenek J. Gniatkowskiego, Joanna Rawikpiosenkarka, aktorka i dziennikarka radiowa oraz Andrzej Dyszak – piosenkarz i parodysta. Niestety ze względu na wojnę w Ukrainie nie dotarł do nas czwarty Juror – Orest Tsymbala ukraiński piosenkarz, który urodził się i mieszka we Lwowie.

Uczestnicy i fani piosenek Janusza Gniatkowskiego jak zwykle nas nie zawiedli. W przesłuchaniach zaprezentowało się 40 podmiotów wykonawczych. Przed Jury wystąpili nie tylko soliści, ale również duet i zespoły wokalne. Przesłuchania odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowili wykonawcy w kategorii I – najmłodszej (9-13 lat) i III – 19-50 lat. Jurorzy zwrócili uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny uczestników.