NAJLEPSI RECYTATORZY WYBRANI!

We wtorek 19 marca br. w sali widowiskowo – kinowej „Bajka” w Poraju odbyły się gminne eliminacje XXXI Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”.

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęła wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na Słowa” to jeden z najstarszych i największych konkursów recytatorskich/mówienia scenicznego w województwie śląskim. Adresowany do dzieci i młodzieży (w 3 grupach wiekowych: uczniowie klas I-III SP, klas IV-VI SP oraz klas VII-VIII SP i gimnazjów). Celem Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie – głównego organizatora konkursu, jest zachęcenie uczestników do obcowania z literaturą, do poszukiwania wartościowych literacko tekstów poetyckich i prozy. Konkurs służy też rozwojowi ruchu żywego słowa, przyczynia się do wyłonienia utalentowanych młodych osób, sprzyja pielęgnowaniu kultury języka polskiego.
Do eliminacji gminnych przystąpiło 21 uczniów. Na porajskiej scenie spotkali się najlepsi recytatorzy wyłonieni podczas eliminacji szkolnych.
Uczestników przesłuchiwało jury w składzie:
Elżbieta Jatulewicz – pedagog, instruktor teatralny I stopnia, autorka tekstów i spektakli dla dzieci emitowanych w TV, autorka tekstów piosenek, lider zespołu wokalnego „Szalona Piątka Plus”,
Krystyna Bodnar-Miler – poetka, autorka kilku tomików wierszy, członek Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, inicjatorka wielu spotkań literackich.
Wiesław Popielak – pedagog, polonista, miłośnik literatury, autor wierszy i limeryków, biorący niejednokrotnie udział w konkursach recytatorskich, członek Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą” działającego przy GOK Poraj,
Marcin Pilis – kierownik Biura Promocji Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Myszkowie, pisarz, autor trzech powieści, kolejna pt. „Zemsta Kobiet” ukaże się już w kwietniu.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury podjęło następujący werdykt:
– Kat. Szkoły Podstawowe klasy I – III:
I miejsce: Zuzanna Szecówka– Szkoła Podstawowa w Poraju
II miejsce: Marcel Frendowski – Szkoła Podstawowa w Poraju
III miejsce: Natasza Fesz – Szkoła Podstawowa w Żarkach Letnisku
– Kat. Szkoły Podstawowe klasy IV – VI:
I miejsce: Karol Bączyński – Szkoła Podstawowa w Żarkach Letnisku
II miejsce: Marika Radosz – Szkoła Podstawowa w Poraju III miejsce: Eliza Męcik – Szkoła Podstawowa w Choroniu
– Kat. Szkoły Podstawowe klasy VII – VIII i Gimnazjum:
I miejsce: Weronika Sowińska – Szkoła Podstawowa w Żarkach Letnisku
II miejsce : Jagoda Jura – Szkoła Podstawowa w Żarkach Letnisku
III miejsce: Karolina Kocop – Szkoła Podstawowa w Poraju III miejsce: Mateusz Szczypka – Szkoła Podstawowa w Poraju
[- Serdecznie dziękuję wszystkim wspaniałym recytatorom. Poziom tegorocznych eliminacji był zachwycający i to we wszystkich kategoriach. Warto pochwalić najstarszych uczestników, którzy zaprezentowali się w tym roku bardzo dobrze. Jury miało wyjątkową przyjemność w wysłuchaniu tegorocznych prezentacji. Dziękuję Wam, Waszym nauczycielom i rodzicom. Dziękuję Wam za waszą wrażliwość na słowa]- mówiła dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
Laureaci, z rąk Radnej Powiatowej – Anny Sochy – Korendo oraz członków jury, odebrali specjalne statuetki wykonane przez Martę Jędrzejewską w pracowni ceramiki Gminnego Ośrodka Kultury, a także dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki
Zdobywcy pierwszych i drugich miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentować Gminę Poraj podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się w MDK w Myszkowie 29 marca od godz. 9.30.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Skip to content