NASTROJOWO I ARTYSTYCZNIE-WYSTAWA MALARSTWA M. KMIECIK

W piątek, 5 listopada, w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju odbył się wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Kmiecik pt.: „Droga do siebie”.

Różnorodność technik i stylu prac prezentowanych na wystawie oraz sama autorka – osoba otwarta i niezwykle wrażliwa – to wszystko złożyło się na miły, artystyczny wieczór.

Zaproszeni goście, wśród których byli min. prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza – Ewa Powroźnik, radny Rady Gminy Poraj – Grzegorz Bojanek oraz zastępca kierownika Referatu Organizacyjnego i Spraw Społecznych – Andrzej Kozłowski, mogli miło spędzić piątkowy wieczór ze sztuką.

Prace Magdaleny Kmiecik, które można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju są zapisem twórczych zmagań z rzeczywistością ostatnich 6 lat życia autorki. Próżno byłoby doszukiwać się w prezentowanych pracach cech wspólnych – techniki, stylu, czegoś, co czyni twórcę rozpoznawalnym. Na różnej wielkości płótnach znalazły się tematy żeglarskie, architektoniczne, a także poruszające tematykę społeczną. Autorkę inspiruje zmienność zjawisk natury i zdarzeń zachodzących we współczesnym świecie. W prezentacjach performance art., m.in. „Nie terroryzmowi” „Nie! Podległa”, podejmuje tematy zagrożeń i największych plag cywilizacyjnych – przemocy, arogancji, brutalności i agresji w społeczeństwach. W wyniku działań w przestrzeni publicznej powstały też cykle malarstwa akcji – gdzie emocje przelewane są na płótno za pomocą koloru i kompozycji. Wypowiada się także przeciw zagrożeniom ekologicznym. Jej prace znalazły się na wystawie „Stop! Smog!” w Europarlamencie w Brukseli, w 2019 r.. Swoje projekty realizuje głównie w sztukach wizualnych – performance, malarstwo i fotografia. Magdalena Kmiecik jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza i Jurajskiego Fotoklubu. Należy do Grupy Twórców Złota Linia i Międzynarodowej Grupy Artystycznej Atina. Swoje prace malarskie – tworzone głównie w nurcie abstrakcji – pokazywała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Różnorodność prezentowanych prac sprawia, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Są obrazy mocno ekspresyjne – z przesłaniem, ale również takie przy których można się relaksować, a nawet rozmarzyć… Pojawia się tematyka związana z architekturą i ta – najbliższa Porajanom ze względu na bliskość zalewu porajskiego – marynistyczna. Wystawa pokazuje ogromną wrażliwość autorki na otaczający świat przyrody i emocji. Magdalena Kmiecik – jak sama mówi – malarstwo traktuje jak przygodę ze sztuką, jak niekończącą się podróż, do której nas zaprasza.

Wystawę można oglądać do 1.12.2021 r., w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Istnieje możliwość zwiedzania w godzinach popołudniowych po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym (tel.: 530 210 560).

W związku z trwającą epidemią COVID-19 wystawa udostępniana jest w reżimie sanitarnym, z zachowaniem aktualnie obowiązujących obostrzeń.

Serdecznie zapraszamy!