NIE PYTAJ GOOGLE – ZAPYTAJ SENIORA

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych w Poraju, Choroniu, Kuźnicy i Jastrzębiu. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z siedzibą w Częstochowie, ul. Wolna 18 – reprezentowane przez prezesa Romana Krysta przy współpracy Partnera projektu – GOK im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju reprezentowanego przez dyrektor Magdalenę Ryziuk-Wilk.

Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje – 2020”

Honorowy patronat objęła Poseł do Europarlamentu – Jadwiga Wiśniewska oraz Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

„Celem tego konkursu jest wzmocnienie tożsamości lokalnej, ale także zachowanie i upamiętnienie dziedzictwa kulturowego, poprzez odszukanie zapomnianych miejsc, zgłębienie wiedzy o nich, sfotografowanie tego co pozostało, przeprowadzenie wywiadu z seniorem, nagranie czy też zapisanie wywiadu na temat miejsc, legend, wydarzeń rozgrywających się na lokalnym terenie.

Chcemy skierować uwagę dzieci i rodziców na wykorzystanie najnowszych technologii: telefonu, komputera (z którymi przecież młodzi ludzie obcują na co dzień używając ich do gier czy też innych mało twórczych zadań) do pracy przy tych urządzeniach razem, do zrobienia czegoś ciekawego, fajnego, do spędzenia czasu razem, bo zdarza się tak, że teraz w domach bycie razem polega na przeglądaniu każdy swojego telefonu, że łatwiej przychodzi rozmawianie w sieci niż rozmowa na „żywo”. Już najmłodsze pokolenie potrafi posługiwać się telefonem, zrobić „selfie”, nagrać filmik, często potrafi nawet wrzucić te nagrania do sieci, ale gdzieś zagubiła się zdolność do rozmowy, do zadawania pytań i słuchania odpowiedzi, skupieniu uwagi na drugiej osobie – konkurs nasz ma również na celu powrót do tych form przekazu.

Kolejnym celem jest radość seniorów, z którymi uczniowie przeprowadzać będą wywiady. To wiejska społeczność, którą młodzież odwiedza w ich domach. Sama rozmowa, zetknięcie się z technologią (nagrywanie telefonem) jest dla nich wydarzeniem i odskocznią od codziennej rzeczywistości.”

Ogromną nadzieję mamy na to iż rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na początku października tak uroczyście jak w pierwszej edycji.” – powiedziała Grażyna Łoś-Kryst

Szczegóły Konkursu w Regulaminie.

Zapraszamy do udziału!

NIE PYTAJ GOOGLE zał. 1 do regulaminu REGULAMIN NIE PYTAJ GOOGLE 2020 (1)