NIEZWYKŁE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE W PORAJU

Już po raz czwarty w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju odbył się „PORAJ ART SESSION” – czyli Platforma Integracyjna Środowisk Twórczych.

Organizatorem tego wydarzenia był jak zawsze Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, w tym roku przy wsparciu Klubu Dorosłego Plastyka „KOLOR”. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „ARTYSTYCZNIE, TWÓRCZO, RAZEM”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – ODL w Zawierciu i Gminę Poraj.

To było naprawdę niezwykłe wydarzenie, a to za sprawą wyjątkowych ludzi, którzy je stworzyli. Na jednej sali spotkali się przedstawiciele i wielbiciele różnych dziedzin sztuki. Odbyła się promocja najnowszej książki Marcina Pilisa pt. „Mnogość rzeczy”. Autor – nie pierwszy już raz – przyjął zaproszenie GOKu i jak zawsze z ogromną pasją opowiadał o swojej najnowszej książce. Ciekawą rozmowę z autorem poprowadziła wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, a ta przybliżyła nieco tematykę najnowszej powieści i zachęciła do sięgnięcia po „Mnogość rzeczy”.

Proza to nie jedyny gatunek literacki, który zaprezentowano podczas piątkowego wieczoru. Specjalnie na tę okazję napisane wiersze wyrecytowali członkowie Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą” działającego przy GOK w Poraju: Krystyna Bodnar-Miler, Anna Zagroba, Wiesław Popielak i Stanisław Miszczyk. Były to utwory o „małych Ojczyznach” autorów, miejscowościach Gminy Poraj: Poraju, Choroniu, Żarkach Letnisku, Masłońskim.

Po tym literackim wstępie przed zgromadzonymi gośćmi wystąpił muzyczny duet, który również zainaugurował „PORAJ ART SESSION” – Magdalena Bąk i Paweł Hutny – mieszkańcy Gminy Poraj. Magdalena Bąk to młoda wokalistka, która swoją przygodę z muzyką zaczęła w Zespole „Nastolatki” i aktualnie odnosi sukcesy na wielu Festiwalach – w tym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego i Powiatowym Festiwalu „Nasz Talent” im. Henryka Gmitra. Paweł Hutny na co dzień gra w zespole „DRAKE SEA FOLK GROUP”, który istnieje już od 20 lat. Z Magdą połączyła ich wspólna pasja do muzyki, a wspaniałą muzyczną „próbkę” tej współpracy mogliśmy wysłuchać podczas „PORAJ ART SESSION”.

Tego popołudnia wiele się działo. Muzyka pięknie przeplatała się z literaturą, a wszystko dopełniło – malarstwo. Na ścianach Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju wyeksponowano bowiem wystawę obrazów powstałych podczas pleneru zorganizowanego na terenie „Mariny Poraj” na przełomie sierpnia i września. Tym razem Grupa „Kolor” zaprosiła na plener niezwykłych Gości. Obok siebie tworzyli amatorzy i profesjonaliści. Jedni i drudzy byli dla siebie wzajemnie inspiracją. Nie miało znaczenia kto jak maluje, jaki ma warsztat, nade wszystko liczyła się wspólna pasja, możliwość wymiany doświadczeń, wspólnych rozmów i atmosfera – wręcz rodzinna. To z kolei miało przełożenie na prace – różnorodne, wszystkie nawiązywały do okolicznej przyrody, czyli porajskiego zalewu. W plenerze udział wzięli: Bogusław CHWASTEK, Zofia CHWASTEK, Barbara DOBOSZ-SZMIDA, Maria DUSZA, Faustyna HELENIAK, Jolanta HURAS, Patrycja KISIEL, Ewelina KUSTRA, Marzena LELETKO, Olena MUKHANOVA, Anna PATEREK, Barbara PIŃCZYŃSKA, Joanna PIŃCZYŃSKA, Jolanta POPCZYK-DOMAGAŁA, Rafał STĘPNIAK, Aleksander SZUMLAS, Krzysztof SZUMLAS, Michał SZUMLAS, Marta ZYGMUNT, Aleksandra LISIECKA.

Otwarcie wystawy było również okazją do uczczenia Jubileuszu 15-lecia działalności Grupy „Kolor”. Były podziękowania i gratulacje dla członków „Koloru” i szczególne wyrazy uznania dla inicjatorki powstania Grupy – Zofii Chwastek, która przez te 15 lat scalała Grupę i zawsze służyła bezcennymi radami tym mniej doświadczonym. Nie zabrakło również prezentów – wójt Gminy Poraj i Rada Gminy Poraj ufundowali czek na 500 zł, który na pewno pomoże zasilić w niezbędne materiały plastyczne pracownię Grupy „Kolor”. Z. Chwastek, która w lipcu przeszła na emeryturę, otrzymała także pamiątkową tabliczkę z podziękowaniem za wiele lat pracy na rzecz kultury Gminy Poraj.

Zarówno „Poraj Art Session”, jak i szereg innych działań organizowanych od lipca br. tj.: warsztaty artystyczne dla dzieci, warsztaty ceramiczne dla dorosłych, plener malarski i pierwszy w Poraju mural było realizowanych w ramach projektu „ARTYSTYCZNIE, TWÓRCZO, RAZEM”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – ODL w Zawierciu i Gminę Poraj.

Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji pleneru należą się Stowarzyszeniu „Marina Poraj” i Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Artystom i Uczestnikom czwartej edycji „Poraj Art Session”. Podziękowania kierujemy również do Przedsiębiorstwa Piekarniczo-Cukierniczego „Brel” za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników „Poraj Art Session”. Dziękujemy również dwojgu Darczyńcom za przekazanie darowizny na rzecz GOK. Wiemy, że zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc i wsparcie, za co jeszcze raz pięknie dziękujemy!

Przypominamy, że wystawę można oglądać do 10 listopada. Serdecznie zapraszamy!