NIEZWYKŁY KONCERT W CHORONIU

W środę, 26 sierpnia br., w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroniu odbył się Koncert poświęcony Św. Ojcu Janowi Pawłowi II.

Organizatorem Koncertu było Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater Częstochowa, partnerami: Urząd Gminy Poraj i Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, Patronat medialny objęły: Gazeta Częstochowska i Gazeta Myszkowska,a Sponsorami koncertu były firmy: „Network” Bartosz Rajczyk, „Elektro-Efekt” Paweł Masłoń. To wspaniałe wydarzenie artystyczne dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Koncert odbył się nieco inaczej niż pierwotnie planowali organizatorzy, ale panująca sytuacja spowodowana Covid-19, zmusiła ich do podjęcia decyzji o organizacji tego wydarzenia bez udziału publiczności. Jednak wszyscy wielbiciele muzyki chóralnej i talentu wykonawców, mogli obejrzeć koncert za pośrednictwem internetu, korzystając z transmisji tv „Orion” z Częstochowy.

 

Wśród zaproszonych gości obecnych na koncercie nie mogło zabraknąć przedstawicieli zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater: prezesa – Romana Krysta, wiceprezesów: Jana Szymy i Marka Wojtala, członka zarządu Grażyny Łoś-Kryst – pomysłodawczyni projektu, oraz Katarzyny Kaźmierczak – Wójta Gminy Poraj, Magdaleny Ryziuk-Wilk – Dyrektora GOK im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju i oczywiście gospodarza miejsca, gdzie odbyło się to wydarzenie – ks. proboszcza Jana Lisieckiego.

Koncert był niezwykły – poświęcony Wielkiemu Polakowi – Św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę jego urodzin. Dlatego też, w przepięknie „wyśpiewanym” repertuarze artystów nie mogło zabraknąć ulubionych Pieśni Ojca Świętego. Usłyszeliśmy pieśni maryjne i te bardziej znane – śpiewane podczas mszy świętych jak choćby „Czarna Madonna” i te pochwalne – nawiązujące do urody i życia Najświętszej Maryi Panny jak „Była cicha i piękna jak wiosna” i te, które rozbrzmiewają głosami pątników pielgrzymujących do sanktuariów Maryjnych jak „Panience na dobranoc”.

Chór „Pochodnia” jest jednym z najstarszych chórów męskich w Polsce. Powstał w listopadzie 1930 roku w Częstochowie i nieprzerwanie działa do dziś. Nie zawiesił swojej działalności nawet w okresie II wojny światowej, kiedy to działał jako chór partyzancki. W roku 1953 związał się z rzemiosłem częstochowskim i od tej chwili działa pod nazwą Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia”. Siedzibą chóru jest Dom Rzemiosła w Częstochowie. Aktualnie chór liczy 30 osób, a jego prezesem jest Marek Wojtal, dyrygentem – Jarosław Łyczba, a akompaniatorką – Wanda Dudek- Kołodziejczyk. „Pochodnia” jest nieustającym ambasadorem polskiej kultury nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach po za granicami naszej Ojczyzny. 90 lat „płonie”, a płonąc nie tylko rozpala serca, ale też daje świadectwo wiary i rozsiewa polską kulturę w kraju i na świecie. Częstochowscy „pochodniacy”, niosąc posłanie od Jasnogórskiej Pani, występowali m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Holandii, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i na Łotwie. Mieszkańcy Częstochowy znają Zespół nie tylko ze wspaniałych koncertów uświetniających ważne uroczystości, ale także z wartościowych inicjatyw kulturalnych. M.in. w 1958 r. „Pochodnia” przekazała swojemu miastu pomnik Stanisława Moniuszki zbudowany ze składek członkowskich i pieniędzy zebranych na apel Chóru przez społeczeństwo. Zespół był także inicjatorem budowy Filharmonii Częstochowskiej, oddanej do użytku w 1964 r.

Wraz z Chórem na wczorajszym koncercie wystąpił zespół śpiewaczy „Choronianki” z Choronia, który działa w Gminie Poraj od ponad 70. lat i swoimi występami uświetnia wiele gminnych wydarzeń. Wieloletnia działalność zespołu „Choronianki” została doceniona również przez MKiDN – za propagowanie szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego odznaczony został odznaką „Zasłużony dla kultury RP”.

Również Sejmik Województwa Śląskiego odznaczył KGW „Choronianki” Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. To zaszczytne odznaczenie zostało przyznane za wiele lat pracy na rzecz propagowania tradycji ludowych polskiej wsi, nieustannego szerzenia szeroko pojętej kultury, kultywowania tradycji, za dbałość o wszelkie dziedzictwo kulturowe.

Koncert Św. Ojcu Janowi Pawłowi II był wyjątkowy nie tylko ze względu na osobę, której został poświęcony, ale niezwykłości dodało mu również to, że na rozpoczęcie i zakończenie koncertu zespół „Choronianki” składający się z samych pań – zaśpiewał z Rzemieślniczym Chórem Męskim „Pochodnia” z Częstochowy. Mocne głosy męskie i subtelne kobiece stanowiły razem wspaniałe połączenie, a prezentowany repertuar i miejsce z ponad 100 letnią tradycją, w którym „wybrzmiał”, były spójną całością. Dlatego też, po koncercie, pod adresem organizatorów i artystów powędrowały zasłużone podziękowania i gratulacje od wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak.Sama data koncertu – 26 sierpnia – nie była wybrana przypadkowo. W tym dniu przypada uroczystość Dziękczynienia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, tak ważnej w życiu Papieża Polaka, a rok 2020 został ustanowiony rokiem Świętego Ojca Jana Pawła II.

Mamy nadzieję, że mimo zmienionej formy, ten niezwykły i wzruszający koncert wysłuchało i uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu dla Św. Jana Pawła II liczne grono odbiorców w domach, przed monitorami komputerów, i że pozostanie on na długo w ich pamięci i sercach.

Koncert poprowadziła Ewelina Kustra.

 

 

Skip to content