PAMIĘTAMY O JANUSZU GNIATKOWSKIM

Dziś, w 9. rocznicę śmierci Janusza Gniatkowskiego, wspominamy tego Wielkiego Artystę, Honorowego Obywatela Gminy Poraj, a od 2012 r. Patrona Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju.

Janusz Gniatkowski (ur. 6 czerwca 1928 r. we Lwowie) był jednym z najpopularniejszych piosenkarzy lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Wylansował takie hity jak: „Apasjonata”, „Bella bella donna”, „Arrivederci Roma”, „Błękitny mały kwiat”, „Bolero”, „Pieśń miłości”, „Piosenka kubańska”, „Pozory mylą”, „Spokojnej nocy”, „Tylko serce nie uśnie”, „Mexicana”, „Volare”, „Za kilka lat”.

Uwielbiany przez fanów. Charakteryzował go niepowtarzalny urok osobisty, elegancja i fascynująca osobowość estradowa. No i ten głos – wyjątkowy, ciepły, o dużej skali, sile i przepięknej barwie, który później wielu wykonawców starało się naśladować. Koncertował w wielu krajach.

W dzieciństwie należał do chóru kościelnego. Po II wojnie światowej, w 1946 roku, osiadł

w Katowicach.

Jego talentem zainteresował się Waldemar Kazanecki. Pierwsze nagrania zarejestrował z katowickim zespołem Jerzego Heralda w 1954 r. Rok później z Nataszą Zylską i Janem Dankiem ruszył na tournée po Polsce, ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Mongolii, RFN, Francji i Austrii. Potem często wyjeżdżał do USA, Kanady, Australii. Nagrywał z orkiestrami Jana Cajmera i Zygmunta Wicharego. Karierę Janusza Gniatkowskiego przerwał poważny wypadek samochodowy w 1991 r., po którym artysta długo wracał do zdrowia – przez dwa miesiące był nieprzytomny, później przez wiele dni odzyskiwał pamięć. Długotrwała rehabilitacja przyniosła jednak efekty. W 1999r. za wybitne zasługi w pracy artystycznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2004 r. w Filharmonii Częstochowskiej Janusz Gniatkowski świętował 50-lecie działalności artystycznej. Koncert zarejestrowała i emitowała TVP. 15 i 16 września 2007 roku w Poraju, gdzie artysta zamieszkał wraz z żoną Krystyną Maciejewską, odbył się I Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, w którym zaśpiewał sam artysta, natomiast 15 czerwca 2008 r., z okazji 80. urodzin Janusza Gniatkowskiego, odbył się uroczysty koncert, na którym także śpiewał Jubilat. W dniach 13-14 września 2008 r. miał miejsce II Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, również z jego udziałem.

W niedzielę, 24 lipca 2011 r. Janusz Gniatkowski zmarł nagle w swoim domu w Poraju. Spoczął w Alei Zasłużonych częstochowskiego cmentarza Kule. Fani co roku spotykają się przy grobie, czcząc pamięć tego Wielkiego Artysty. Na pewno również dziś o godz. 15.00 ich również nie zabraknie.

W KALENDARZU JEST WCIĄŻ TAKI DZIEŃ…”- słowa piosenki, którą przed laty śpiewał Janusz Gniatkowski, są aktualne nawet po jego śmierci.

W tym roku XI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego odbędzie się – ze względu na sytuację epidemiczną – tylko w formie online. Regulamin i Karta zgłoszenia będą dostępne na stronie www.gokporaj.pl od poniedziałku 27.07.2020. Zapraszamy do udziału!

Skip to content