PIĘCIU SATYRYKÓW W PORAJU

Zapraszamy na niecodzienną wystawę. Już od 18 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju będzie można oglądać prace pięciu satyryków.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju.

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 listopada br., godz. 18.00, Galeria Sztuki Współczesnej w Poraju.

Wystawa będzie czynna 18.11 – 22.12.2022, pon. godz. 8.00 – 20.00, wt. – pt. godz. 8.00 – 16.00.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Poniżej przedstawiamy sylwetki satyryków.

Michał Graczyk

Rysownik satyryczny, od roku 2001 członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Współorganizator i uczestnik wielu imprez satyrycznych, plenerów i konkursów, między innymi Konkursu Rysunku Satyrycznego Karpik organizowanego przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie. Publikował swoje prace w prawie 30 tytułach ogólnopolskich i regionalnych – opublikował kilka tysięcy rysunków. Laureat 70 wyróżnień i nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. Nagrodzony nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2011 i Starosty Opolskiego w roku 2017. Otrzymał również nagrodę Małego Eryka 2004 za pierwszą udaną na świecie próbę rysowania satyry non stop przez 24 godziny – podczas tego maratonu stworzył 468 rysunków. Zajmuje się rysunkiem społeczno-politycznym. Uczestnik salonów spakowskich. Uhonorowany odznaką 25-lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Lubi piesze wędrówki i chętnie fotografuje zabytkowe budowle.

https://satyrion.eu/michal-graczyk/

Dariusz Dąbrowski

Autor urodził się w Jarosławiu, ale od 1997 r. mieszka w Częstochowie. Ten rysownik i ilustrator debiutował w 1994 r., później miał przerwę w twórczości, a do rysunku powrócił w 2013 r. Dąbrowski ma na koncie wiele nagród, publikacji prasowych, wystaw indywidualnych i zbiorowych – w Polsce i za granicą. Obecnie rysuje w UWC Cartoon Magazine (Turcja), BirkitapbindosT Cartoon E-Magazine (Turcja) oraz Cartoon Movement (Holandia). Przez ostatnie dwa lata publikacje w częstochowskim miesięczniku CGK. Częstochowski rysownik, autor rysunków satyrycznych, od lat komentuje, z przymrużeniem oka, albo całkiem serio, otaczającą rzeczywistość. To swego rodzaju publicystyka – obyczajowa, polityczna, scenki z życia codziennego.

https://gazetaregionalna.com/rysunki-dariusza-dabrowskiego-wernisaz/

Bartłomiej Belniak

Grafik, rysownik, ilustrator i karykaturzysta. Rocznik 1974. Absolwent Pomaturalnej Szkoły Reklamy w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) w Częstochowie – dyplom w 2000 r. w pracowni prof. Ryszarda Osadczego. Od 1995 r. pracuje jako grafik, ilustrator i projektant graficzny oraz instruktor przedmiotów artystycznych w MDK Gorlice. Debiutował na łamach „Gazety Krakowskiej” w 1998 r. i od tego czasu regularnie współpracuje z prasą i wydawnictwami. Autor projektów graficznych m.in. dla firm i instytucji. W latach 2011-2014, we współpracy z wydawnictwem Sukurs, przygotował „Poczet królów Polski” – edukacyjny zestaw 42 plansz z wizerunkami polskich władców. Uczestnik wielu konkursów i wystaw rysunku satyrycznego oraz karykatury w Polsce i za granicą, m.in. Satyrykonu w Legnicy, Biennale w Gabrowie (Bułgaria) i Porto Cartoon (Portugalia). Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentowało jego prace m.in. na wystawach zbiorowych: „Telemagia” (2005), „II Forum Młodych Karykaturzystów. Polaków portret przaśny” (2009), „Uśmiech Chopina” (2010), „Piłka w grze” (2012), „Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku – edycje 2012, 2013 i 2014” (2013, 2014, 2015), „Cztery pory karykatury. Rysunki roku – edycje 2015, 2016 i 2017/2018” (2016, 2017, 2018). Wystawy indywidualne: 2003 Grybów, 2005 Jarosław, 2006 Gorlice, 2009 Tarnowskie Góry, 2009 Widawa, 2010 Tarnobrzeg, 2011 Szymbark, 2012 Bardejov, 2013 Gorlice, 2014 Kraków, 2014 Klimkówka, 2015, 2016, 2019 2020 Gorlice. Prace autora znajdują się w zbiorach instytucji i w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Współpracował i wystawiał z grupą artystyczną „Czwórka bez sternika”. Zdobył trochę nagród i wyróżnień. Pomysłodawca i współorganizator Konkursu na Rysunek Satyryczny „Roponioska”.

Wiesław Lipecki
Urodził się w Myszkowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Od dzieciństwa lubił rysować karykatury. W prasie ogólnopolskiej zadebiutował w 1993 roku. Do tej pory jego prace ukazały się w ponad 70-ciu tytułach. Były to m.in. 103 najlepsze dowcipy, 7 Dni, Ale jaja, Coś z dowcipami, Dowcipy prosto z komputera, Dziennik Zachodni, Fakty i Mity, Gazeta Lubuska, Gazeta Zawierciańska, Gilotyna, Głos Wielkopolski, Junge Welt, Kalejdoscope, La Courrier de Varsovie, Mister Dowcip, Nie, Nowe Echo, Nowe Życie Pabianic, Powtórka z Rozrywki, Przegląd, Puls Niemodlina, Senior, Skandale, Słowo Ludu, Słowo Polskie, Sport, Super Dowcipy, Super Ekspress, Tina, Trybuna, Trybuna Śląska, Twój Dobry Humor, Twój Weekend, Wieczór…

Jego rysunki ukazały się też w kilku wydawnictwach książkowych. Między innymi: Wider WITZIG, Ściąga gimnazjalisty, Ściąga małolata, Czerwone Gitary – Nie spoczniemy…

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, które miały miejsce w wielu miastach Polski oraz za granicą. Były to m.in.: Berlin, Biskupin, Chorzów, Częstochowa, Gabrovo, Hradec Kralowe, Jarosław, Kołobrzeg, Legionowo, Lublin, Łódź, Malbork, Myszków, Niemodlin, Nysa, Olsztyn, Poraj, Radzyń Podlaski, Siemianowice Śląskie, Szczytno, Tarnowskie Góry, Ustka, Ustronie Morskie, Warszawa, Widawa, Wieliczka, Włocławek, Zawiercie, Zielona Góra…

Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

W roku 2012 Burmistrz miasta Myszkowa uhonorował go statuetką PROMOTOR MYSZKOWA.

W 2016 roku w Warszawie otrzymał ERYKA. Wyróżnienie to Zarząd SPAK-u nadał mu za całokształt twórczy.

Drugą jego pasją jest turystyka rowerowa. Nieraz łączy te dwa zamiłowania w ten sposób, że na plenery satyryczne wybiera się rowerem. Na MORKĘ, która odbywała się w Ustroniu Morskim dotarł jednośladem z Myszkowa nie raz…

Sławomir Lizoń

Sławomir Lizoń urodził się w 1960 roku w Częstochowie. Miał swój debiut rysunkowy w czasopiśmie „Cats” w 1992 roku, ale od tego momentu, przez wiele lat swoje pomysły chował do szuflady. Dopiero od roku 2009 jego rysunki zaczęły pojawiać się na krajowych i międzynarodowych konkursach, co zaowocowało zdobyciem pierwszego miejsca w Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni i wyróżnienia w konkursie „Grzyby” w Widawie w 2009 roku. W 2010 otrzymał prestiżową nagrodę legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego na „Satyrykonie” w Legnicy i w tym samym roku wyróżnienie w konkursie „Roponioska” w Gorlicach. 2012 rok przyniósł kolejne wyróżnienia — w drugiej edycji konkursu „Grzyby” i konkursie „Uśmiech sołtysa” w Wąchocku. Przy okazji konkursu „Karpik” miał zaszczyt odsłonić swoją tabliczkę na „Ścianie Satyryków” w niemodlińskim Domu Kultury. Rok 2013 rozpoczyna kolejnym wyróżnieniem, tym razem przyznanym za styczniowy rysunek miesiąca w całorocznym konkursie organizowanym przez Muzeum Karykatury. W tym samym roku 2013, w Tarnowskich Górach, w pubie „Wieża” miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa jego rysunków. Kolejna — w kultowej już „Piranii” u Henia Cebuli w Jarosławiu. W 2014 otrzymuje wyróżnienie w konkursie „Poza krawędzią” w Łodzi; w kolejnej edycji „Uśmiechu Sołtysa” w Wąchocku zdobywa trzecie miejsce, drugie miejsce w konkursie “Wrzuć na luz” w Bielsku Białej i nagrodę burmistrza Niemodlina na międzynarodowym konkursie „Karpik”. W 2017 roku otrzymuje nagrodę specjalną dyrektora Muzeum Karykatury, również na „Karpiku”. W roku 2019 „Karpik” należy już do niego. Zdobywa nagrodę główną.

https://satyrion.eu/slawomir-lizon/

 

 

Skip to content