„Poezja sportu w grafice”

W miniony piątek (16 lutego) w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju odbył się wernisaż wystawy grafiki Sylwii Olejniczak pt. „Poezja Sportu w Grafice”, który zainaugurował nowy sezon wystawienniczy w Galerii.

W piątkowy wieczór, wszystkich sympatyków porajskiej Galerii, powitała dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk. Wśród gości, którzy tego dnia pojawili się na wernisażu był m.in. wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera oraz radny – Andrzej Ludwikowski.
[- Cieszę się, że już po raz drugi w naszej Galerii możemy prezentować twórczość pani Sylwii, bo jeśli mnie pamięć nie myli, to po raz pierwszy spotkaliśmy się tu w 2016 r. Dla mnie dzisiejsza wystawa jest szczególna ze względu na połączenie sportu i grafiki. Podobnie jak Pani Sylwia jestem wielkim fanem sportu i ciekaw byłem w jaki sposób „poezja sportu” zostanie przez autorkę wyrażona w grafice]- mówił wójt Ł. Stachera.
A na czym polega poezja sportu w grafice, którą przedstawia Sylwia Olejniczak? Grafika jest dla niej celną formą wypowiedzi. W swoich pracach poszukuje prostej, lecz nieprostolinijnej (dosłownej) wypowiedzi, wzbogaconej o formy (symbole) tj. linie. Dlatego tworzy prace o charakterze przemyślanym, wydobyte z osobistych doświadczeń i pasji, do których zalicza sport i podróże na obiekty sportowe. [- Każda grafika „moduł” ma ścisłe powiązanie z osobistą historią, wydarzeniami sportowymi, relacjami z ludźmi, zawodnikami, kibicami oraz mediami. Są to szczere emocje, bez których nie powstałaby żadna z prac]- mówiła podczas wernisażu autorka.
Sylwia Olejniczak to artystka urodzona w Częstochowie. Absolwentka Akademii Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki. Ukończyła dwa kierunki: edukację artystyczną i grafikę.
Do tej pory swoje prace pokazała na licznych wystawach krajowych i międzynarodowych. W 2017 roku za grafikę akwaforty, wykonaną do sonetu Asnyka, artystka zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę w XI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Rainera Marii Rilkego w Sopocie.
W 2013 r. swoje grafiki linorytu artystka pokazała w Szwecji z tytułu wystawy pokonkursowej XX edycji Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Wybrane grafiki, obrazy czy rysunki Sylwii publikowane są w krakowskim kwartalniku „Słowem i Kształtem”. Prace artystki znajdziemy także w zbiorach Legnickiego Centrum Kultury „Satyrykon”oraz Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wystawa grafiki S. Olejniczak czynna jest do 16 marca 2018 r. Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju.

Skip to content