POMOC DLA POLAKÓW NA KRESACH

W miniony piątek oraz sobotę (1 i 2 października) uczniowie ze szkół podstawowych
w Choroniu, Jastrzębiu i Poraju, a także harcerze

z 31 Drużyny Starszoharcerskiej „Nieśmiertelni” im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w Poraju zaangażowali się w zbiórkę żywności i artykułów papierniczych organizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne KRESY z Częstochowy. Jak zwykle mieszkańcy Gminy Poraj nie zawiedli i już nie po raz pierwszy wsparli akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Kresach.

Tegoroczna akcja „Święty Mikołaj na Kresach” obejmować będzie pomoc materialną dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich: terenach Litwy – Wileńszczyzny, Ukrainy – ziemi lwowskiej, a szczególnie Białorusi. Gmina Poraj już od wielu lat włącza się w tę akcję i dzięki mieszkańcom, również tym najmłodszym, bo akcja prowadzona jest również w szkołach i przedszkolach, pomoc na Kresy trafia również i od nas.

Naszych wolontariuszy można było spotkać w sklepie „Biedronka” w Poraju. Połączone siły środowiska szkolnego i harcerskiego oraz pomoc mieszkańców naszej Gminy, dały wspaniały efekt w postaci sześciu worków wypełnionych po brzegi produktami. Te już dziś (środa) trafiły do Częstochowy, do Towarzystwa Patriotycznego KRESY.
Koordynatorem akcji w naszej Gminie jest w tym roku Anna Socha-Korendo – kierownik ZEAS-u, a zbiórkę w sklepie „Biedronka” przygotowały nauczycielki: Dagmara Superson-Kosztyła i Aneta Hyra-Górecka. Zbiórka na terenie sklepu była dopiero początkiem akcji, która trwa do 21 października – produkty żywnościowe o długim terminie ważności, gry i zabawki, artykuły papiernicze zbierane są nadal w szkołach i przedszkolach Gminy Poraj. Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszych rodaków w tym trudnym czasie!
[- Bardzo serdecznie dziękuję młodzieży, nauczycielom i harcerzom, którzy zaangażowali się w zbiórkę w sklepie, a mieszkańcom za włączenie się w tę akcję i jej wsparcie. Przypominam, że akcja wciąż trwa, a produkty można przekazywać do szkół i przedszkoli]- mówi wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.