PORAJ ART SESSION

Już po raz trzeci odbyła się Platforma Integracyjna Środowisk Twórczych PORAJ ART SESSION zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.


W piątek, 13 września br. spotkali się miłośnicy różnych dziedzin sztuki. W trakcie wydarzenia odbyła się promocja książki Marcina Pilisa pt.: „Zemsta kobiet”, wernisaż fotografii Anny Paterek pt.: „Fragmenty” oraz koncert zespołu „Święty i Huncwoty”.

Sezon wystaw w porajskiej Galerii Sztuki Współczesnej, po wakacyjnej przerwie, został zainaugurowany Platformą Integracyjną Środowisk Twórczych – PORAJ ART SESSION.
Na początek spotkanie autorskie z Marcinem Pilisem – prozaikiem, dziennikarzem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego (WNS), autorem powieści i opowiadań. Jego utwory cechuje realizm w obrazowaniu stosunków międzyludzkich, bohaterowie niejednokrotnie znajdują się w sytuacjach granicznych, zmuszeni do dokonywania trudnych wyborów. Spotkanie połączone było z promocją jego najnowszej powieści pt.: „Zemsta kobiet”. Dramatyczna fabuła, skomplikowane losy głównych bohaterek splatające się w obliczu dramatycznych wydarzeń, są zachętą do przeczytania tej mądrej psychologiczno-społecznej opowieści o kobietach.
Piątkowe spotkanie autorskie to była również okazja do zakupu powieści z autografem autora. Jedną z książek, podarowaną Czytelnikom Biblioteki Publicznej w Poraju przez księgarnię „Misia” z Myszkowa, M. Pilis podpisał i przekazał dyrektorowi Biblioteki – Annie Wągrowskiej-Kumor.
Po wędrówce po mrocznych zakamarkach zranionej kobiecej duszy nadszedł czas na przybliżenie twórczości kolejnej artystki – Anny Paterek. Fragmenty życia uwiecznione na 512 czarno-białych fotografiach, tworzących ogromną mozaikę na ścianie porajskiej Galerii Sztuki Współczesnej robią ogromne wrażenie na każdym, kto choć na moment zatrzyma się przed nią i pozwoli sobie na chwilę refleksji i zadumy.
Jak mówi sama autorka: [- Do projektu wykorzystałam 512 fotografii wykonanych w latach 2009 – 2019. Nie opowiadam o czymś, o czym ktoś z was by nie wiedział (…) Odnoszę wrażenie, że świadomość istoty rzeczy, istnienie fragmentów, pozwala nam na zachowanie dystansu w kwestii podglądu własnego życia, i w pełni pozwala na przeżywanie pięknych chwil, dodaje łatwości w obcowaniu z samym sobą w trudniejszych okresach naszego życia. Nie powiem Wam, czym jest dla Was ta czysta przestrzeń. Dla mnie, to najcenniejszy z fragmentów, o który najtrudniej zadbać w rozpędzonym świecie, to coś, co warto chronić, dla siebie i swoich bliskich. Jest również przestrzenią na refleksję, miejsce na nową historię, dziecięcą radością, wybaczeniem, byciem blisko siebie, wszystkim tym, czego zapragnę. Byciem tu i teraz, umiejętnością oddalania się od mapy swojego życia składającego się z fragmentów budujących całość. (…) Dzięki tej wystawie zrozumiałam co było i jest moją tarczą, to właśnie fragmenty.]
PORAJ ART SESSION to nie tylko dobra literatura i wspaniałe fotografie, ale również muzyka, która wzbogaciła ten piątkowy wieczór.
Jurajski Oddział Bluesowy, który z niezależnych od siebie przyczyn, nie mógł wystąpić na PORAJ ART SESSION, zastąpił zespół „Święty i Huncwoty” z Częstochowy.
Tworzy go grupa ludzi z ogromną pasją, potocznie zwanych Kolorowymi Ptakami Częstochowy, a tak naprawdę to grupa Huncwotów, których za wszelką cenę nie stara się opanować lider zespołu – Maciej Jankowski Święty. Na porajskiej scenie przed GOK zaprezentowali utwory, które trudno jednoznacznie sklasyfikować, ocierające się o soft rock, lyric, poezję, alternatywę, a obecnie za sprawą Huncwota Kora, nawet o kosmos. Artyści tworzą muzykę, która wyłania się z głębi człowieka, przekazuje silne emocje, nie zawsze te dobre. Mówi o miłości i cierpieniu, o człowieku i o tym jak on sam siebie postrzega. O tym co czuje, jak doznaje świadomości bytu… czyli tak na prawdę o tym, o czym niejednokrotnie sami boimy się powiedzieć.
Tego dnia, wśród licznie zgromadzonych gości, mogliśmy zauważyć: Włodzimierza Żaka – burmistrza Myszkowa, Katarzynę Kaźmierczak – wójta Gminy Poraj, Annę Kuklę – skarbnika Gminy Poraj, Annę Sochę-Korendo – radną powiatową, Katarzynę Kulińską-Plutę z Urzędu Miasta i Gminy Żarki, Monikę Stańczyk-Mroczko – radcę prawnego Urzędu Gminy Poraj, Celinę Giermalę – kierownika GOPS, Annę Wągrowską-Kumor – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju. Licznie przybyli przedstawiciele środowiska artystycznego, m.in.: Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, Krystyna Bodnar-Miler, Barbara Pińczyńska, Wiesław Lipecki, Krzysztof Szumlas, Agata Będkowska, Konrad Maszczyk.

„Mam nadzieję, że Poraj Art Session – Platforma Integracyjna Środowisk Twórczych będzie stałym elementem życia kulturalnego Gminy Poraj. Trzecia edycja cieszyła się rekordową frekwencją, co nie znaczy, że jest to rekord nie do pobicia. Cieszy mnie, że rośnie grono odbiorców sztuki niemasowej, a przecież przystępnej i bliskiej każdemu odbiorcy. Podobnie jak bliscy nam byli jego bohaterowie: Marcin Pilis, Anna Paterek (od lat mocno kibicujący porajskiej kulturze) oraz debiutujący u nas zespół „Święty i Huncwoty” miło zaskoczony atmosferą panującą na koncercie. Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju od wielu lat nie tylko organizuje, ale także wspiera pomysłodawców imprez adresowanych w głównej mierze do mieszkańców Gminy Poraj. Warto w nich uczestniczyć, bo takie eventy to nie tylko obcowanie z kulturą, ale możliwość spotkania z ludźmi”.

Wystawę fotografii A. Paterek można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej GOK Poraj do 8 listopada br, w pon. i śr. w godz. 8.00-18.00, a w pozostałe dni robocze do godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!

Książkę M. Pilisa pt. „Zemsta kobiet” można wypożyczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju.

Skip to content