POŻEGNANIE

Żegnamy Olgierda Buczka. Wybitnego piosenkarza. Przyjaciela Gminy Poraj.

W niedzielę wieczorem (28 marca) dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Olgierda Buczka, wybitnego piosenkarza, uhonorowanego Tytułem Przyjaciel Gminy Poraj. Żegnamy wielokrotnego uczestnika Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

W jednym z radiowych wywiadów mówił: „Nie przypuszczałem, że będę śpiewał, interesowała mnie technika i chciałem być inżynierem”, dodając, że jako mały chłopiec lubił przysłuchiwać się orkiestrze, która maszerowała po ulicach: „Wtedy poczułem, że muzyka bardzo mi się podoba”.

Olgierd Buczek urodził się 11 maja 1931 roku. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Gdańsku na wydziale wokalnym. Swoją karierę muzyczną zawdzięcza Władysławowi Szpilmanowi, który odkrył go w 1956 roku. Współpracował z Polskim Radiem przy nagraniach archiwalnych. Występował na wielu festiwalach, w Opolu, Sopocie, ale też i za granicą – w NRD, ZSRR i Czechosłowacji. W 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wielokrotnie gościł na Festiwalach Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju (2011, 2014).

Uhonorowany został Tytułem „Przyjaciel Gminy Poraj”.

Muzyczna scena będzie dużo uboższa. Zabrakło postaci utalentowanej, zawsze uśmiechniętej, dystyngowanej, o przecudnym głosie.

Zabrakło Pana Olgierda…

tekst: A. Kozłowski

Skip to content