RODZIME TWÓRCZYNIE UHONOROWANE. PRZYBLIŻAMY SYLWETKI

W miniony piątek 18 grudnia, w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy Poraj odbyła się uroczystość uhonorowania dwóch zasłużonych osób, pracujących w obszarze kultury na rzecz społeczeństwa – Elżbiety Jatulewicz i Zofii Chwastek.

Ubiegły piątek przyniósł niezwykle miłą uroczystość uhonorowania dwóch pań pracujących na rzecz rozwoju kultury w Gminie Poraj. Na wniosek Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego przyznała Zofii Chwastek Honorową Srebrną Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego. W imieniu Sejmiku Województwa Śląskiego, w asyście Wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak, odznakę wręczył Radny Sejmiku Stanisław Gmitruk. Również na wniosek Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał Elżbiecie Jatulewicz nagrodę okolicznościową w wysokości 10.000 zł. W imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater gratulacje nagrodzonym złożył prezes Roman Kryst. W uroczystości uczestniczyli także dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk i skarbnik Stowarzyszenia Grażyna Łoś-Kryst.

ELŻBIETA JATULEWICZ

Urodziła się w 1950 r., w Zawierciu, gdzie ukończyła szkołę podstawową i Liceum Pedagogiczne. W 1969 r. rozpoczęła pracę w Szkołach Podstawowych: w Ryczowie, w Będuszu i Żarkach-Letnisku. Od marca 1996 została awansowana na konsultanta ds. edukacji artystycznej i regionalnej w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Częstochowie. Od stycznia 2007 r. została zatrudniona na stanowisku zastępcy Kierownika Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Ze względu na specyfikę pracy od 2011 r. pełniła funkcję Głównego Specjalisty ds. Kontaktów Oświatowych.
Ukończyła Pedagogikę Pracy Kulturalno-Oświatowej w Częstochowie, Studia Podyplomowe z zakresu konstruowania i ewaluacji programów nauczania w Instytucie Badań Oświatowych w Warszawie oraz szereg kursów doskonalących i kwalifikacyjnych w dziedzinie edukacji. Jest nauczycielem dyplomowanym, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli z listy MEN, edukatorem z listy MENiS.

Przez 27 lat pracy w szkole wprowadzała nowatorskie metody nauczania oparte na zabawie i działaniach artystycznych (teatralnych, wokalnych, plastycznych), wynikiem czego były nagrody dla zespołów dziecięcych przez nią prowadzonych.

Najważniejsze ogólnopolskie to:
Brązowa Jodła Kielce – 1996 r. dla zespołu teatralnego „Trubadurzy” za autorski program „Przez dziurkę od klucza”,
Złota Jodła Kielce – 1988 r. – Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej dla zespołu teatralnego „Przypadek” za spektakl autorski „Dziecko tego nie lubi” – dla E. Jatulewicz za scenariusz a dla zespołu za prezentację,
Złota Maska Poznań – 1989 r. – nagroda najwyższa za scenariusz i muzykę do spektaklu „Dziecko tego nie lubi”,
II nagroda na OFTA – Łódź 1990 r.,
II nagroda dla zespołu wokalnego „Przypadek” za autorską piosenkę „Italia” – 1992 r. oraz „Skarżypyta” 1993 r., gdzie również II nagrodę otrzymała przygotowana przeze nią solistka Ola, za autorską piosenkę E. Jatulewicz – „Pomalować świat” na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Nowa piosenka w starym Krakowie”, a także wyróżnienia w następnych latach,
III nagroda za tekst piosenki „Śpiewać w duecie” oraz dla duetu „Ania z Martą”, które przygotowała – na Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Piosenki o szkole.

Jest autorką programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży emitowanych na antenie ogólnopolskiej i w telewizji satelitarnej. W programach tych występowały zespoły artystyczne (prowadzone przez nią), a często uczniowie całej szkoły.

Oprócz tekstów scenariuszy, piosenek, komponowała także muzykę, za którą otrzymała nagrodę na Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

Wśród telewizyjnych programów wymienić należy: Spektakl „Dziecko tego nie lubi” – 1989 r. emitowany w czterech kolejnych wakacyjnych wydaniach 5.10.15 – bardzo popularnego programu dla dzieci i młodzieży ukazującego się na antenie ogólnopolskiej TVP. „Prima Aprilis w Żarkach – Letnisku” program wg pomysłu z tekstami, muzyką i wspólnie reżyserowany z Tadeuszem Brosiem, z udziałem dzieci i mieszkańców Żarek – Letniska, Teleranek – 1990 r.
„Tajemnica pamiętnika” – program autorski emitowany w cyklicznej audycji < Mój program na antenie> wybrany w konkursie na scenariusz programu telewizyjnego – 1993 r.
Program „Dziecko w skrzynce” – powstał w oparciu o autorskie pomysły – emitowany na wszystkich kontynentach, a u nas w Polsce na kanale 1 Plus.

Za swoją pracę na rzecz kultury szkolnej otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz najpiękniejszą – „Przyjaciel Dziecka” – przyznaną przez TPD.

Jako Konsultant RODN ,,WOM” w Częstochowie była autorką pomysłu na program „Można inaczej” z udziałem autorki i nauczycieli, zrealizowany i emitowany przez telewizję regionalną Katowice w 1997r.

Jest również autorką wielu projektów i grantów edukacyjnych, licznych publikacji związanych tematycznie z realizacją edukacji regionalnej i artystycznej w szkole publikowanych w czasopismach oświatowych o zasięgu ogólnopolskim np. „Dyrektor Szkoły” oraz regionalnym „Częstochowski Biuletyn Oświatowy”.

Obecnie prowadzi zespół wokalny Szalona Piątka Plus w GOK w Poraju, z którym odnosi mnóstwo sukcesów na szczeblu ogólnopolskim, a także międzynarodowym.

Jest autorką kasety z piosenkami dla dzieci „Śpiewam bo lubię”. Jest szczęśliwą żoną (mąż – Józef), mamą (córka Kasia i syn Igor) i babcią (wnuki: Julia i Franek).

 

ZOFIA CHWASTEK

Urodziła się w 1962r. w Krajnie (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie). Instruktor Sztuk Plastycznych Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.
Pracę w Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczęła w maju 2000 r. na stanowisku Instruktora d/s plastycznych, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego.
Jak sama o sobie mówi:

„Moja przygoda z „zawodową Kulturą „zaczęła się z chwilą rozpoczęcia nauki w 1977 r. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, które ukończyłam w 1983 r. otrzymując tytuł Technika Sztuk Plastycznych o specjalności – ceramika artystyczna. Jak pamiętam od zawsze uwielbiałam rysować, malować, robić „coś z niczego”. Po wejściu w związek małżeński z kawalerem z Choronia – Krzysztofem Chwastkiem w 1981 r. zamieszkaliśmy w Choroniu, gdzie mieszkamy do dziś. Nasze „Nowe Życie” rozpoczęło się w najtrudniejszym roku historii powojennej Polski (w grudniu „stan wojenny”). W sklepach pustki, kartki na wszystko – od produktów spożywczych po przemysłowe, wszystko „na kartki” nawet wata, oliwka dla dzieci, mleko itp. Czasy były burzliwe, zarazem ciekawe. Wtedy dla młodych rodzin, był to swoisty „czas próby” przetrwaliśmy. Wychowaliśmy i wykształciliśmy czterech synów: Michała, Macieja, Mateusza i Marcina, którzy również stąpają ścieżkami kultury. Amatorsko i hobbystycznie grają na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej z Choronia. Wracając do moich związków z kulturą, chcę dodać, iż po zamieszkaniu w gminie Poraj, zaczęłam pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju w 1983 r., z której decyzją Rady Gminy Poraj w 2000 r. przeniesiono moje zatrudnienie do Gminnego Ośrodka Kultury, w charakterze instruktora plastyki, zgodnie z moim wykształceniem. W 2004/2005 r. uzupełniłam przygotowanie pedagogiczne do pracy w instytucji kultury i otrzymałam Świadectwo Ukończenia Kursu Kwalifikacyjnego Specjalnego zorganizowanego przez Akademię Świętokrzyską im. Jana Kochanowskiego (obecnie Uniwersytet) Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Do chwili obecnej prowadzę w GOK Poraj dwie sekcje plastyczne: PASTELKI – skupiającą dzieci i młodzież oraz KOLOR – lokalna grupa dorosłych sympatyków plastyki i malarstwa amatorskiego. W moim dorobku zawodowym są bardzo liczne i czołowe nagrody moich wychowanków w różnego rodzaju konkursach plastycznych dla dzieci i młodzieży organizowanych na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, rejonowym, międzypowiatowym, powiatowym i gminnym. Z grupą KOLOR uczestniczyliśmy w licznych plenerach, wystawach poplenerowych, wernisażach. Na bieżąco spotykamy się w bogato wyposażonej pracowni plastycznej GOK w Poraju. Opieka merytoryczna nad obiema grupami plastycznymi to nie tylko to, czym się zajmuję w GOK. Do moich obowiązków należą również przygotowania wystaw i wernisaży, wykonywanie elementów i montaż okolicznościowych dekoracji, wykonywanie unikatowych upominków dla donatorów i zacnych gości GOK.”

tekst i fot.: A. Kozłowski (UG Poraj)

Skip to content