ŚWIĘTO BLUESA W GMINIE PORAJ

W miniony piątek, 15 listopada, w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” odbyło się niecodzienne wydarzenie muzyczne, prawdziwa

gratka dla fanów bluesa, ale również dla wielbicieli muzyki w ogóle, ponieważ to, co tego wieczora wybrzmiało w porajskiej „Bajce”, było doskonałe.

[- Ogromnie się cieszę, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie na ten zupełnie wyjątkowy wieczór. Za chwilę spotkają się tu dwie rodziny bluesowe: Jurajski Oddział Bluesowy i goście z Torunia – prawdziwa muzyczna wisienka na naszym wspaniałym, muzycznym torcie – „Tortilla”. W zasadzie nie wiem skąd pojawiło się u mnie to nawiązanie do tortu, ale może właśnie dlatego, iż pewna jestem, że to dzisiejsze spotkanie będzie prawdziwą muzyczną ucztą dla fanów bluesa]- mówiła zapowiadając koncert dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
Jako pierwszy na scenie pojawił Jurajski Odział Bluesowy. „JOB” to grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – muzyka. W skład zespołu wchodzą: Bogdan Majchrzak – śpiew, gitara, autor tekstów i muzyki, Paweł Lasak – Długi – harmonijka, Przemek Szymanek – gitara basowa, Paweł Krzyczmonik – perkusja. Zespół powstał w 2015 roku. Rok później wziął udział w Rawa Blues Festiwal, a w tym roku wydał debiutancką płytę zawierającą 12 autorskich utworów, które w dużej mierze wybrzmiały podczas piątkowego koncertu.
Gwiazdą wieczoru był zespół „Tortilla” znany z dokonań bluesowych, reprezentujący – jako jedna z nielicznych grup w Polsce – autentycznego bluesa elektrycznego. „Tortilla” czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną, niebanalną drogą. Największymi atutami „Tortilli” są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki – Ewy Falkowskiej.
O tym wszystkim miała okazję przekonać się – na żywo – publiczność w porajskiej „Bajce”. Maurycy Męczekalski – gitara, Jacek Karpowicz – harmonijka ustna, Tomek Przymorski – gitara basowa oraz Sylwester Popławski – perkusja i charyzmatyczna, utalentowana Ewa Falkowska stworzyli doskonałe, bluesowe widowisko muzyczne. Zespół ma niebanalny dorobek – ponad 1300 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce, jak również poza granicami kraju. Jest laureatem festiwalu Rawa Blues w Katowicach. Zagrał również na Przystanku Woodstock. [- To wielka przyjemność, że „Tortilla” zagrała również w Poraju. Zdarzyła nam się okazja i z niej skorzystaliśmy. Dziękujemy dzisiejszym wykonawcom i publiczności, bardzo serdecznie dziękujemy hotelowi „Kinga” z Żarek Letniska za pomoc w organizacji koncertu „Tortilla”] – mówiła dyrektor GOK.