W ostatni weekend lipca w Gminie Poraj mogliśmy podziwiać kulturę ludową dzięki XVI Folkloriadzie Jurajskiej – „Starodawne i bliskie czasy”. Tym razem to dwudniowe, wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne zostało zaplanowane na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu.
Patronat nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.
Folkloriada Jurajska od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ przyjeżdżają na nią zespoły i kapele z różnych zakątków Polski. W tym roku to wielkie święto folkloru w naszej gminie powróciło ponownie, w takiej formule, jaką znaliśmy sprzed czasów pandemii. Zawitały do nas zespoły śpiewacze i obrzędowe, kapele, twórcy rękodzieła ludowego, odbyły się Targi Sztuki Ludowej, na których można było zarówno podziwiać, jak i nabyć rękodzieło ludowe i artystyczne. Na stoiskach prezentowano m.in.: rzeźby, ręcznie wykonaną biżuterię, haftowane serwety, wyroby z filcu. Niestety pogoda spłatała nam figla i tylko sobotni Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Obrzędowych odbył się w pięknej scenerii porajskiego zalewu, natomiast niedzielny Przegląd Kapel zmuszeni byliśmy przenieść do sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju.
Sobota – 30 lipca
Pierwszy dzień Folkloriady to XII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych.
Na scenie zaprezentowało się aż 31 podmiotów wykonawczych (22 zespoły śpiewacze i 9 zespołów obrzędowych). Blisko 600 artystów zaczarowało gości swoim śpiewem, żywiołowością, temperamentem i nastrojem pięknej, folklorystycznej muzyki. Kolorowe stroje, wzruszające pieśni, prawdziwe emocje, wspaniała muzyka, urozmaicona choreografia, repertuar pełny polskich tradycji i zwyczajów – to wszystko otrzymywało gromkie brawa od zgromadzonej widowni, która mogła podziwiać nie tylko barwne regionalne stroje, tańce i muzykę, ale też lokalne zwyczaje i obrzędy.
W rolę konferansjera podczas XVI Folkloriady Jurajskiej wcielił się Andrzej Kozłowski.
Poszczególne wykonania oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Renata Rak – choreograf, muzyk i folklorysta, Elżbieta Jatulewicz – instruktor teatralny I stopnia, wokalistka, założycielka i instruktorka zespołu „Szalona Piątka Plus” oraz Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku, akustyk w zespole „Śląsk”.
Cały program został tak ułożony, by po kilku występach zespołów śpiewaczych przenieść się w czasie za sprawą widowisk prezentowanych przez zespoły obrzędowe. Całość tworzyła jedno wielkie widowisko folklorystyczne, z feerią barw i kolorytem naszej przepięknej kultury ludowej.
Jury miało bardzo dużo pracy. Przez cały sobotni dzień, bez przerwy, skupiało się na ocenie, na najmniejszych szczegółach, które – jak podkreślali członkowie jury – pozwolą im wyłonić najlepszych. Tak jak w ubiegłych latach poziom Folkloriady był bardzo wysoki, więc nie lada problem stanowiło wyłonienie Laureatów.
Wszystkie zespoły uczestniczące w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, natomiast Laureaci dodatkowo otrzymali nagrody finansowe.
Zwieńczeniem sobotniego święta miała być zabawa taneczna oraz występ Karola Hadrycha. Jednak pogoda nie pozwoliła nam na wspólną zabawę z Państwem. Zmuszeni byliśmy zmienić nasze plany i występ Karola Hadrycha będzie można usłyszeć podczas „Chorońskich Prażuchów” (27 sierpnia br).
Wyniki XII Przeglądu Folklorystycznego:
– w kategorii – ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
I miejsce:
– Zespół Pieśni i Tańca „CIEBŁOWIANIE” z Ciebłowic Dużych – nagroda finansowa 1000 zł
– Zespół Śpiewaczy „DĄBIE” z Psar – nagroda finansowa 1000 zł
– Zespół Śpiewaczy „KAROLINKI” z Czerwionki – Leszczyny – nagroda finansowa 1000 zł
II miejsce:
– Zespół Ludowy „ĆWIKLICZANIE” z Pszczyny – nagroda finansowa 800 zł
– Zespół Śpiewaczy „JANKOWSKIE WOLANKI” z Woli Jankowskiej – nagroda finansowa 800 zł
– Regionalny Zespół Folklorystyczny „PODLESIANKI” z Katowic – nagroda finansowa 800 zł
– Zespół Śpiewaczy „WRĘCZYNKI PLUS” z Wręczycy Małej – nagroda finansowa 800 zł
III miejsce:
– Regionalny Zespół Folklorystyczny ”ROGOZANKI” z Rogożnika – nagroda finansowa 600 zł
– Zespół Śpiewaczy „MALWY” z Poraja – nagroda finansowa 600 zł
– Zespół Śpiewaczy „OD DO” z Preczowa – nagroda finansowa 600 zł
Wyróżnienia:
– Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „KLEPISKO” z Kłomnic – nagroda finansowa 400 zł
– w kategorii – ZESPOŁY OBRZĘDOWE:
I miejsce:
– Zespół Ludowy „WSPOMNIENIE” ze Starych Bylin – nagroda finansowa 1000 zł
– Zespół Ludowy „SONINA” z Łańcuta – nagroda finansowa 1000 zł
II miejsce
– Zespół Obrzędowy „TKACZE” z Łańcuta – nagroda finansowa 800 zł
– Stowarzyszenie „WZDOLSKIE KOŁOWROTKI” z Bodzentyna – nagroda finansowa 800 zł
III miejsce – nie przyznano
Wyróżnienia:
– KGW „KARLINIANKI” z Karlina – nagroda finansowa 400 zł
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, natomiast wszystkim występującym zespołom śpiewaczym i obrzędowym dziękujemy za przybycie i życzymy sukcesów w dalszej karierze i dużo radości z kolejnych występów. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Nad tegoroczną Folkloriadą Jurajską patronat medialni objęli:
Gazeta Myszkowska, Gazeta Częstochowska, Kurier Zawierciański, Radio Jura, Telewizja Orion.
Gorąco dziękujemy Sponsorom: Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie oraz Firmie „Jurajska” za wsparcie tego przedsięwzięcia.
Składamy również podziękowania za pomoc przy realizacji XVI Folkloriady Jurajskiej:
pracownikom Urzędu Gminy w Poraju, Centrum Integracji Społecznej w Poraju, OSP z Kuźnicy Starej, obsłudze medycznej i ochronie.