ŚWIĘTO POLSKIEJ PIOSENKI W PORAJU!

Za nami dwa dni X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Z niecierpliwością czekamy na wielki finał. Już 30 czerwca na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu wystąpią Gwiazdy Festiwalu i jego Laureaci.

Piątek (7 czerwca)

Trzydniowy Festiwal zainaugurowała wystawa prac Laureatów II Powiatowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych pn. „Janusz Gniatkowski – piosenka i osobowość”. Wystawa oraz wręczenie nagród Laureatom odbyło się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju. 24 Laureatom konkursu nagrody wręczali: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak,
żona Janusza Gniatkowskiego –
Krystyna Maciejewska-Gniatkowska oraz kierownik ZEAS, radna powiatowa – Anna Socha-Korendo. Prace konkursowe towarzyszyły nam podczas drugiego dnia Festiwalu – w sobotę.

Sobota (8 czerwca)

Sobotnie przesłuchania festiwalowe wspólnie otworzyły: Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak i dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk. Na scenie zobaczyliśmy ponad 40 podmiotów wykonawczych; zespołów i solistów. Poziom był imponujący. Uczestnicy Festiwalu byli świetnie przygotowani. Swoimi występami stworzyli wspaniałe widowisko artystyczne. Uczestników oceniało jak zawsze profesjonalne jury w składzie:

Edward Spyrka – pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent, także dziennikarz muzyczny. Wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu. Od samego początku dobry duch Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Orest Tsymbala – urodził się i mieszka we Lwowie. W 1994 r. ukończył wydział aktorski wydziału wokalnego lwowskiego Instytutu Wyższej Muzyki im. Mikołaja Łysenko (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mikołaja Łysenki). Ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów

i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego.

Kazimierz Mazur – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Występował w dziesiątkach polskich filmów, m.in. podziwialiśmy go w roli Tomaszka Niechcica w filmie „Noce i dnie”, a obecnie możemy go oglądać w serialu „Barwy szczęścia”. Mąż Katarzyny Gaertner, która niestety nie mogła wziąć udziału w Festiwalu.

Przesłuchania festiwalowe to 5 kategorii wiekowych: 6-8 lat, 9-13 lat, 14-18 lat, 19-49 lat i 50+. Każdy z wykonawców prezentował dwa utwory, w tym jeden z repertuaru Janusza Gniatkowskiego. Jury z uwagą wsłuchiwało się w każdą prezentację. Zwracało uwagę na niuanse, bo czasem to one decydowały o zwycięstwie, ponieważ poziom był bardzo wysoki.

Sobotnie przesłuchania poprowadziła dyrektor GOK – M.Ryziuk-Wilk. [- Wysłuchałam każdego wykonania i robiłam to z wielką przyjemnością. W ogromnej części sobotniego Festiwalu towarzyszyła nam wójt K. Kaźmierczak, która z Festiwalem związana jest od samego początku i o jego początkach opowiedziała uczestnikom w czasie przerwy. Była to opowieść bardzo osobista, ponieważ K. Kaźmierczak była jedną z osób, które – wraz z członkami Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego – stworzyły ten Festiwal. To oni przed laty, często mimo niesprzyjających warunków, realizowali Festiwal i wszystkim im należą się słowa uznania i podziękowania]- mówi dyrektor GOK.

Teraz Festiwal na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń realizowanych przez Gminę Poraj. Z wielką przyjemnością gościmy w czerwcu wspaniałych wokalistów, którzy każdego roku prezentują swój doskonały warsztat i czarują nas swoim głosem, swoimi interpretacjami piosenek Wielkiego Gniadego.

Najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkich uczestników, ale formuła Festiwalu zmusza Jury do dokonania niełatwych wyborów. I tak, w tym roku, w gronie laureatów znaleźli się:

Bartosz Bąk, Milena Bąk, Maja Bulska, Amelia Cierpiał, Nikola Cuber, Milena Czernecka, Klaudia Gęsiarz, Sandra Grabowska, Sandra Harabas, Elżbieta Jatulewicz, Anna Majchrzak, Julia Maszczyk, zespół „NASTOLATKI”, Natalia Ochmańska, Zuzanna Pisarska, zespół „RETRO”, Dominik Socha, Ksenia Śliwa, zespół – TERCET (Zuzanna Gadzinowska, Patrycja Piątek, Klaudia Szczepanik), Zuzanna Turek oraz grupa wokalna „VOCA TRIO”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Laureatów zobaczymy i usłyszymy 30 czerwca i wtedy też poznamy dokładne wyniki.

[- Z całego serca dziękuję członkom Jury za ich pracę. Spędziliśmy tu wiele godzin, ale jestem przekonana, że było warto. Uczestnicy zrobili nam ogromną przyjemność. Ich występy były jak piękne muzyczne obrazy, które miały różnorodny charakter i klimat]- mówiła kończąc sobotnie przesłuchania M. Ryziuk-Wilk.

Jurorzy otrzymali drewniane, unikatowe, jedyne i niepowtarzalne rybki, wykonane przez Zofię Chwastek – instruktora ds. plastycznych GOK w Poraju. [- Proszę miejcie nas w życzliwej pamięci, a te porajskie rybki, wykonane z drewna, które liczy przynajmniej 60 lat, niech kojarzą się z dobrą energią tego Festiwalu]- mówiła M. Ryziuk-Wilk. Ryby trafiły również do rąk wójt Gminy Poraj – Katarzyny Kaźmierczak i Krystyny Maciejewskiej-Gniatkowskiej za wielką życzliwość i pomoc w organizacji Festiwalu.

Organizatorzy Festiwalu: Gminny Ośrodek Kultury im J. Gniatkowskiego w Poraju, Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego ”Apasjonata”, Gmina Poraj dziękują serdecznie Partnerom Festiwalu: Starostwu Powiatowemu w Myszkowie, Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie, firmie „Chemeks” z Poraja i firmie „Primpol” z Poraja.

Patronat nad X Ogólnopolskim Festiwalem Piosenek Janusza Gniatkowskiego objął ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

Zapraszamy Państwa 30 czerwca nad porajski Zalew – OSWiR w Jastrzębiu. Festiwal rozpocznie się od godz. 15.00.

Skip to content