TRZECIA EDYCJA PORAJSKIEGO WODOWANIA ZA NAMI!

W niedzielę 25 czerwca, w samo południe, po raz kolejny odbyło się „Porajskie Wodowanie”, które tradycyjnie jak co roku towarzyszy Dniom Gminy Poraj.

W trakcie tegorocznych Dni Gminy Poraj po raz kolejny odbyło się „Porajskie Wodowanie”

„III Porajskie Wodowanie” zorganizowane zostało przez Gminę Poraj oraz Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju we współpracy ze Stowarzyszeniem „Marina Poraj”, WOPR Oddziałem Częstochowa oraz jednostkami OSP Gminy Poraj. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

Celem „Porajskiego Wodowania” jest promowanie zachowań proekologicznych, a także bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, pobudzenie kreatywności uczestników i popularyzacja aktywności ruchowej oraz zdrowego stylu życia. W tej oryginalnej zabawie, czyli pływaniu na „byle czym”, mogły wziąć udział wszystkie zespoły, które dokonały pisemnego zgłoszenia i zbudowały jednostkę pływającą, składającą się co najmniej w 50% z materiałów odpadkowych.

W tym roku „Porajskie Wodowanie” już po raz trzeci odbyło się na akwenie Zalewu Porajskiego przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu (ul. Zielona 21). Start zawodów zaplanowano na niedzielę 25 czerwca, dokładnie w samo południe, o godz. 12.00.

Podczas zawodów ocenę konkursową przeprowadziło jury konkursowe w składzie: zastępca wójta Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków Urzędu Gminy Poraj Adam Zaczkowski oraz wicekomandor Yacht Club Polski Częstochowa Piotr Klimecki.

Ocenie podlegał wygląd jednostki pływającej, ciekawy i innowacyjny pomysł na jej konstrukcję, wykorzystanie materiałów odpadowych, stroje i zachowanie załogi, a także szybkość pokonania wyznaczonego dystansu. Uczestnicy do wykonania swoich konstrukcji wykorzystali m.in. beczki, palety drewniane, butelki PET, worki foliowe, deski drewniane, zużyte dętki, stare materiały i zasłony, sznurki, kartony, a nawet włókno szklane i plandeki. Napęd jednostki oczywiście musiał być ręczny, dokonywany z wewnątrz łodzi, a nie fabryczny czy spalinowy. Żadne silniki nie wchodziły w grę, liczyła się jedynie siła mięśni.

Załogi walczyły o nagrody finansowe, które ufundował wójt Gminy Poraj oraz sponsorzy.

Członkowie wszystkich załóg, na specjalnie wykonanych obiektach pływających, zmagali się z dystansem, czasem i konstrukcją własnych jednostek pływających. Nad ich bezpieczeństwem czuwały jednostki WOPR Częstochowa i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poraju.

W tym roku decyzją jury na podium stanęły załogi:

I miejsce: „Osada nad Wartą” z Zawiercia

  • w składzie: Kinga Ciechanowska, Angelika OleksyMałgorzata Dziubek
    (nagroda finansowa 2.000 zł)

II miejsce: „OgnioOdporni” z OSP Poraj

w składzie: Mateusz PiśkorskiKonrad Hadziński
(nagroda finansowa 1.000 zł i 500 zł w kuponie)

III miejsce: „Ciacho” z Czarnej Białostockiej

w składzie: Arnold MaculewiczMarek GosiorowskiLech Krzyżanowski
(nagroda finansowa 500 zł i 500 zł w kuponie)

Oficjalną ceremonię wręczenia nagród zwycięzcom „III Porajskiego Wodowania” przeprowadzili w niedzielę 25 czerwca o godz. 15.30 na scenie Dni Gminy Poraj prowadzący tego dnia Krzysztof Skiba oraz kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji Urzędu Gminy Poraj Andrzej Kozłowski.

Skip to content