W HOŁDZIE WARSZAWSKIM BOHATEROM

W minioną sobotę (3 sierpnia) o godz. 17.00 w sali widowiskowo – kinowej „Bajka” w Poraju, odbył się niezwykle wzruszający koncert “(Nie) Zakazane Piosenki”.

Koncert poświęcony był bohaterom Powstania Warszawskiego, a wystąpiły w nim dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kamienicy Polskiej, Wręczycy Wielkiej oraz Zespół Śpiewaczy “Wręczynki Plus”.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, które reprezentowali: prezes – Roman Kryst, wiceprezes – Jan Szyma oraz członek zarządu – Grażyna Łoś – Kryst. Koncert powstał przy współpracy Urzędu Gminy Poraj i Gminnego Ośrodka Kultury im. J.Gniatkowskiego w Poraju. Partnerem projektu była Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej.

To wyjątkowe wydarzenie swoją obecnością zaszczycili min.: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, wicewójt Gminy Kamienica Polska – Iwona Lisek, przewodniczący Rady Gminy Kamienicy Polskiej – Michał Otrębski oraz piosenkarka – Krystyna Maciejewska – Gniatkowska.

Koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej wystąpili młodzi wokaliści. Szkołę Podstawową z Kamienicy Polskiej reprezentowali: Bartosz Kucharczyk, Zofia Górniak i Natalia Gorgól. Młodych wykonawców do występu wspaniale przygotował nauczyciel – Adam Blachnicki.  Natomiast wśród uczniów ze Szkoły Podstawowej z Wręczycy Wielkiej w powstańczych utworach można było usłyszeć Hanię Kot oraz Weronikę Kot.

W drugiej części koncertu zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Wręczynki Plus” z Wręczycy Wielkiej. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Krystyna Lewicka, natomiast kierownikiem artystycznym, choreografem i akompaniatorem – Roman Kryst.

Licznie zgromadzona publiczność w hołdzie powstańcom mogła wraz z wykonawcami śpiewać wspólnie ze specjalnie przygotowanych na tę okazję śpiewników. W czasie okupacji czy Powstania Warszawskiego nie można było śpiewać piosenek, które dotyczyły Polski czy państwa polskiego. Wszystkie te piosenki były zakazane. Zdarzali się jednak śmiałkowie i na warszawskich ulicach i podwórkach można było usłyszeć pieśni patriotyczne czy nawet prześmiewcze na temat okupanta. Niegdyś zakazane, dziś bywa, że zapomniane piosenki wybrzmiały w porajskiej „Bajce” przypominając czasy okupacji.

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu tego ważnego zrywu niepodległościowego – zrywu, który pokazał, że stolica się nie poddała. Minutą ciszy zgromadzona publiczność uczciła wszystkich, którzy polegli w walce o wolność, suwerenność i niepodległość.

Sobotni koncert poprowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Magdalena Ryziuk-Wilk.

Dziękujemy wszystkim za przybycie na to niezwykłe wydarzenie.

Fot. Michał Ostrowski

 

Skip to content