WERNISAŻ WYSTAWY „POWSTANIE ZAMOJSKIE”

W lutym tego roku minęła 81. Rocznica Bitwy pod Zaborecznem na Zamojszczyźnie.

To jeszcze mało znane karty z historii powstań zbrojnych narodu polskiego z hitlerowskim okupantem. Popularyzacji Powstania Zamojskiego ma służyć wystawa, której wernisaż staraniem Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Oddział w Częstochowie, Urzędu Gminy Poraj i Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego odbył się w ubiegły piątek (22 marca) w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju.

Jednego dnia zgrupowanym oddziałom partyzanckim udało się nie tylko obronić okoliczną ludność od wysiedlenia ale też przyczynić się do wstrzymania hitlerowskich planów na pół roku.

Te wydarzenia miały miejsce w ramach działań zbrojnych Powstania Zamojskiego. Z tej okazji, wraz z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie zapraszamy do odwiedzenia wystawy zatytułowanej „Powstanie Zamojskie”. Na kilkunastu planszach zaprezentowana została historia tworzenia się struktur zbrojnych oraz wydarzenia na Zamojszczyźnie z czasów okupacji hitlerowskiej. Wystawa dostępna jest w Galerii Sztuki Współczesnej Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju w formie stacjonarnej do końca kwietnia br.

Prezentację tych ważnych, ale mniej znanych kart z historii ruchu ludowego i Batalionów Chłopskich zapoczątkował wernisaż, który odbył się 22 marca. Z zaproszenia Wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak, prezesa Ludowego Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego Oddział w Częstochowie Stanisława Gmitruka i Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, skorzystało wielu mieszkańców gminy, wśród których znaleźli się również starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Mariusz Karkocha, radna powiatowa Anna Socha-Korendo oraz radni Rady Gminy Poraj.

Wernisaż uświetnił wykład Mirosława Kuli – Wiceprezesa Zarządu Głównego LTN-K, poświęcony tematyce wystawy.

Podczas wernisażu prezes Stanisław Gmitruk – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego został uhonorowany przez Wójt Gminy Poraj Katarzynę Kaźmierczak, statuetką Promotor Gminy Poraj za pomoc i zaangażowanie w realizację i wsparcie przedsięwzięć przyczyniających się do promocji Gminy Poraj. Obaj przedstawiciele LTN-K otrzymali listy z podziękowaniami za organizację wystawy. Serdecznie dziękujemy Muzeum Historii Powstania Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie za udostępnienie ekspozycji i przyczynienie się do popularyzacji historii okresu wojennego.

Skip to content