„WIELKA JEST PRZEPAŚĆ MIĘDZY NAMI A ŚWIATŁEM”- WERNISAŻ MALARSTWA MAGDALENY BARCZYK-KURUS

W piątek, 12 kwietnia br. w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośodku Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju, odbył się wernisaż malarstwa Magdaleny Barczyk – Kurus.

Na ścianach zawisły barwne i intrygujące prace młodej autorki, które zachwyciły zgromadzonych gości.

Magdalena Barczyk-Kurus to młoda, utalentowana absolwentka Akademii im. J. Długosza w Częstochowie (kierunki: Malarstwo, pracownia prof. W. Lubosa – dyplom z wyróżnieniem; Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych). Lista wystaw, jakie ma w swoim dorobku artystycznym – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych jest imponująca. Prace autorki były wystawiane min w: Warszawie, Krakowie, Cieszynie, Bydgoszczy, a teraz mogą je podziwiać mieszkańcy Gminy Poraj.

Jak sama autorka opowiada o swoich pracach – [Głównym tematem moich obrazów jest światło, wobec którego wszystko inne staje się drugorzędne, a malowane przeze mnie obiekty są jedynie pretekstem do studiowania światłocienia (…) Jednym ze środków formalnych, pomagającym mi spotęgować efekt światłocienia jest gruba faktura, stwarzająca pozory płaskorzeźby i pewnej trójwymiarowości. (…) Inspiracji malarskich szukam w naturze, która mnie otacza. Od wielu lat główny motyw moich obrazów stanowi wpisana w rodzimy pejzaż architektura militarna, na pozór nieciekawa, a jednak niezwykle intrygująca i tajemnicza. Surowe i monumentalne bryły schronów, ciemne wnętrza i otwory strzelnicze pozwalają na badanie oświetlenia w każdym aspekcie. (…) Dążę do tego, by niematerialny promień świetlny nabrał pozoru namacalności].

Obrazy autorstwa Magdaleny Barczyk-Kurus są bardzo intrygujące, a przedstawione na nich schrony, budynki militarne, przez zastosowaną kolorystykę i grę światła, nie są już tylko mrocznymi świadkami niejednokrotnie tragicznej historii, a ciekawymi budynkami zapraszającymi do swojego wnętrza. Dzięki zamieszczonym na niektórych obrazach rysunkom technicznym rzutów poziomych namalowanych obiektów, oglądający ma możliwość wyobrażenia sobie ich ogromu i monumentalności.

Tą niezwykłą wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju (pon. – pt., godz. 800 – 1600 ) do 17 maja.

Zapraszamy!